Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որտեղ տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները
Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որը դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ...
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է Արցախի ապագայի համար կարևոր այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ շարունակելու է աշխատանքները և որոնց ուղղված են լինելու իր և իր կողմից հիմնադրված՝ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության ծրագրերը:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ իր նպատակը շարունակում է մնալ անփոփոխ. ամեն ինչ անել՝ ունենալու ԱՆՎՏԱՆԳ, ԱԶԱՏ, ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ, ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՐՑԱԽ։
Նա նկատել է, որ այս տարի Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարին է նշվում, բայց պայքարը դեռ շարունակվում է: «Շատերի համար պայքարը պատերազմ է, պայքարը զոհեր են: Իմ ընկալմամբ պայքարն այն է, երբ դու ճիշտ ես գնահատում քո ուժեղ ու թույլ կողմերը, գիտես՝ ինչ պետք է անել այդ թույլ կողմերից բխող վտանգը նվազագույնի հասցնելու, իսկ ուժեղ կողմերն ամրապնդելու, դրանք առավելություն դարձնելու ու ճիշտ օգտագործելու համար: Իմ համար պայքարը դա է՝ ամեն առավոտ արթանալով, ինքդ քեզ հարց տալ՝ ի՞նչ ես արել այդ ուղղությամբ»:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ առանձնացվել է պայքարի ութ ուղղություն, որոնց շուրջ էլ իրականացվելու են ծրագրերը: Դրանք են, մասնավորապես, Սուբյեկտայնության ամրապնդումը, Անվտանգության ու պաշտպանական, այդ թվում՝ քաղաքացիական պաշտպանության հուսալի համակարգի ստեղծումը, Կենսունակ տնտեսական համակարգի ստեղծումը, Հիբրիդային պատերազմի դիմակայումը, Որակյալ ու մրցունակ կրթական համակարգը. «Մեր առջև կանգնած խնդիրները համակարգված աշխատանք ու բոլոր ուժերի կենտրոնացում են պահանջում: Միայն կառավարությունն ի զորու չէ իրականացել այդ աշխատանքները. սա հնարավոր է անել բոլոր՝ մասնավոր, հանրային ռեսուրսների համախմբման, հայկական աշխարհի ներուժի ներգրավման միջոցով: Մենք՝ որպես հասարակություն, չենք կարող հաղթահարել մեր մարտահրավերները, եթե չհամախմբվենք: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք իրար վստահելու համար»:
Նա նշել է, որ անցած տարվա նոյեմբերին հիմնադրված «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից Արցախի աջակցությանն ուղղված ավելի քան 4 մլն դոլարի ծրագրեր են իրականացվել հիմնականում երկու՝ ռազմավարական բնույթի նախաձեռնությունների և հանրային նշանակության ծրագրերի ուղղությամբ: Երկրորդ խմբի ծրագրերն ուղղված են եղել ճգնաժամի պայմաններում Արցախի բնակչության առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը: «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը շարունակելու է իր ակտիվ գործունեությունը Արցախում:
Խոսելով իշխանությունների նկատմամբ հասարակության վստահության կարևորության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ թափանցիկությունն իր կողմից որդեգրվել էր որպես հիմնական սկզբունք, քանի որ թափանցիկ գործելաոճն է արդարության հիմքը. «Մնալով Արցախում՝ ես շատ հետևողական եմ լինելու, որպեսզի այդ սկզբունքները պահպանվեն»: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է սոցիալական նոր արտոնություններ (կոմունալ վճարումների և այլնի մասով) տրամադրելու շուրջ քննարկումներին՝ նշելով, որ նման որոշումների կայացումը պետք է լինի թափանցիկ, հանրությունը պետք է տեղեկանա, թե ինչ միջոցների հաշվին է դա իրականացվելու, այն դեպքում, երբ բյուջեն հաստատվել է պակասուրդով, իսկ ստանձնած նախորդ սոցիալական ծրագրերն ու պարտավորությունները դեռևս չեն կատարվել:
Ռուբեն Վարդանյանը խոսել է նաև Արցախին վերաբերող «կարմիր գծերի» պահպանման անհրաժեշտության մասին, որոնք չհատելը, ըստ նրա, չափազանց կարևոր է լինելու Արցախը՝ անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ, հայկական պահպանելու առումով. «Ես ուրախ եմ, որ իմ շփումները ղեկավար պաշտոնյաների, հանրության բոլոր շերտերի ներկայացուցիչների հետ օգնեցին սահմանել «կարմիր գծերը»: Մենք հետևողական ենք լինեու այդ «կարմիր գծերի» պաշտպանության հարցում, քանի որ անթույլատրելի է դրանց որևէ խախտում»։

А New Year’s Surprise to the Beneficiaries of the “Wings-Gyumri” Program
Public figure, politician, and former State Minister of the Republic of Artsakh Ruben Vardanyan presented the areas important for the future of Artsakh, toward which he will continue working and to which the programs of his “We Are Our Mountains” territorial development agency will be directed.
Vardanyan emphasized that his goal remains unchanged: to do everything possible to ensure a SAFE, FREE, DIGNIFIED, ARMENIAN ARTSAKH.
He noted that this year marks the 35th anniversary of the Karabakh movement, a struggle which is still ongoing. “For many, the struggle is war, the struggle is victims. In my understanding, the struggle is when you correctly assess your strengths and weaknesses. In doing so, you know what to do to minimize the danger arising from these weaknesses and to strengthen your strengths, turn them into an advantage, and use them correctly. The struggle for me is to wake up every morning and ask myself, ‘What have you done toward that goal?’”
Vardanyan noted that eight directions of struggle have been identified, around which the programs will be implemented. They include, specifically, the strengthening of sovereignty; the creation of a reliable system of security and defense, including civil defense; the creation of a viable economic system; the confrontation of hybrid war; and the establishment of a quality and competitive education system. “The problems facing us require coordinated action and the concentration of all forces. The government cannot carry out these works alone; it is only possible to accomplish these by consolidating all private and public resources and involving the potential of the Armenian world. We as a society cannot overcome our challenges unless we come together. We have to do everything we can to trust each other.”
He noted that the “We Are Our Mountains” agency, founded in November of last year, has implemented more than 4 million US dollars’ worth of projects aimed at supporting Artsakh, mainly in two arenas: strategic initiatives and public projects. The programs of the latter group were aimed at solving problems of the first priority of the people of Artsakh during this crisis. The “We Are Our Mountains” agency will continue its active projects in Artsakh.
Speaking about the importance of public trust in the authorities, Vardanyan noted that he adopted transparency as a primary principle, because a transparent working style is the basis of justice. “Staying in Artsakh, I will remain vigilant to ensure that those principles are preserved.” In this context, he referred to the discussions on providing new social benefits (in terms of utility payments, etc.), noting that such decisions should be transparent: the public should be informed of the funds with which they will be implemented, in the event that the budget is approved with a deficit and the previous social programs and commitments undertaken have not yet been fulfilled.
Vardanyan also spoke about the need to maintain “red lines” related to Artsakh, which, according to him, will be extremely important not to cross in terms of keeping Artsakh safe, free, dignified, and Armenian. “I am glad that my contacts with leading officials and representatives from all walks of life helped define the ‘red lines.’ We will be vigilant in protecting those ‘red lines,’ because any violation is unacceptable.”