Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որտեղ տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները
Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որը դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ...
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է Արցախի ապագայի համար կարևոր այն ոլորտները, որոնց ուղղությամբ շարունակելու է աշխատանքները և որոնց ուղղված են լինելու իր և իր կողմից հիմնադրված՝ «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության ծրագրերը:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է, որ իր նպատակը շարունակում է մնալ անփոփոխ. ամեն ինչ անել՝ ունենալու ԱՆՎՏԱՆԳ, ԱԶԱՏ, ԱՐԺԱՆԱՊԱՏԻՎ, ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՐՑԱԽ։
Նա նկատել է, որ այս տարի Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարին է նշվում, բայց պայքարը դեռ շարունակվում է: «Շատերի համար պայքարը պատերազմ է, պայքարը զոհեր են: Իմ ընկալմամբ պայքարն այն է, երբ դու ճիշտ ես գնահատում քո ուժեղ ու թույլ կողմերը, գիտես՝ ինչ պետք է անել այդ թույլ կողմերից բխող վտանգը նվազագույնի հասցնելու, իսկ ուժեղ կողմերն ամրապնդելու, դրանք առավելություն դարձնելու ու ճիշտ օգտագործելու համար: Իմ համար պայքարը դա է՝ ամեն առավոտ արթանալով, ինքդ քեզ հարց տալ՝ ի՞նչ ես արել այդ ուղղությամբ»:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ առանձնացվել է պայքարի ութ ուղղություն, որոնց շուրջ էլ իրականացվելու են ծրագրերը: Դրանք են, մասնավորապես, Սուբյեկտայնության ամրապնդումը, Անվտանգության ու պաշտպանական, այդ թվում՝ քաղաքացիական պաշտպանության հուսալի համակարգի ստեղծումը, Կենսունակ տնտեսական համակարգի ստեղծումը, Հիբրիդային պատերազմի դիմակայումը, Որակյալ ու մրցունակ կրթական համակարգը. «Մեր առջև կանգնած խնդիրները համակարգված աշխատանք ու բոլոր ուժերի կենտրոնացում են պահանջում: Միայն կառավարությունն ի զորու չէ իրականացել այդ աշխատանքները. սա հնարավոր է անել բոլոր՝ մասնավոր, հանրային ռեսուրսների համախմբման, հայկական աշխարհի ներուժի ներգրավման միջոցով: Մենք՝ որպես հասարակություն, չենք կարող հաղթահարել մեր մարտահրավերները, եթե չհամախմբվենք: Մենք պետք է ամեն ինչ անենք իրար վստահելու համար»:
Նա նշել է, որ անցած տարվա նոյեմբերին հիմնադրված «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից Արցախի աջակցությանն ուղղված ավելի քան 4 մլն դոլարի ծրագրեր են իրականացվել հիմնականում երկու՝ ռազմավարական բնույթի նախաձեռնությունների և հանրային նշանակության ծրագրերի ուղղությամբ: Երկրորդ խմբի ծրագրերն ուղղված են եղել ճգնաժամի պայմաններում Արցախի բնակչության առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը: «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը շարունակելու է իր ակտիվ գործունեությունը Արցախում:
Խոսելով իշխանությունների նկատմամբ հասարակության վստահության կարևորության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ թափանցիկությունն իր կողմից որդեգրվել էր որպես հիմնական սկզբունք, քանի որ թափանցիկ գործելաոճն է արդարության հիմքը. «Մնալով Արցախում՝ ես շատ հետևողական եմ լինելու, որպեսզի այդ սկզբունքները պահպանվեն»: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է սոցիալական նոր արտոնություններ (կոմունալ վճարումների և այլնի մասով) տրամադրելու շուրջ քննարկումներին՝ նշելով, որ նման որոշումների կայացումը պետք է լինի թափանցիկ, հանրությունը պետք է տեղեկանա, թե ինչ միջոցների հաշվին է դա իրականացվելու, այն դեպքում, երբ բյուջեն հաստատվել է պակասուրդով, իսկ ստանձնած նախորդ սոցիալական ծրագրերն ու պարտավորությունները դեռևս չեն կատարվել:
Ռուբեն Վարդանյանը խոսել է նաև Արցախին վերաբերող «կարմիր գծերի» պահպանման անհրաժեշտության մասին, որոնք չհատելը, ըստ նրա, չափազանց կարևոր է լինելու Արցախը՝ անվտանգ, ազատ, արժանապատիվ, հայկական պահպանելու առումով. «Ես ուրախ եմ, որ իմ շփումները ղեկավար պաշտոնյաների, հանրության բոլոր շերտերի ներկայացուցիչների հետ օգնեցին սահմանել «կարմիր գծերը»: Մենք հետևողական ենք լինեու այդ «կարմիր գծերի» պաշտպանության հարցում, քանի որ անթույլատրելի է դրանց որևէ խախտում»։

РАЗЪЯСНЕНИЕ В ОТНОШЕНИИ РАСПРОСТРАНЯЕМОЙ ИНФОРМАЦИИ
В ответ на обращения, поступившие в нашу организацию, сообщаем, что Агентство развития «Мы — наши горы» ...
Общественно-политический деятель, бывший Госминистр Республики Арцах Рубен Варданян представил те важные для будущего Арцаха сферы, в направлении которых продолжит работы и на которые будут нацелены проекты, осуществляемые как им самим, так и основанным им фондом «Мы – наши горы».
Рубен Варданян подчеркнул, что его цель остаётся неизменной: делать всё, чтобы иметь БЕЗОПАСНЫЙ, СВОБОДНЫЙ, ДОСТОЙНЫЙ АРМЯНСКИЙ АРЦАХ.
Он заметил, что в этом году отмечается 35-летие Карабахского движения, но борьба ещё продолжается. «Для многих борьба – это война, борьба – это жертвы. В моём понимании бороться, это когда ты правильно оцениваешь свои сильные и слабые стороны, знаешь, что нужно сделать, чтобы минимизировать исходящую от слабых сторон угрозу, а сильные стороны ещё больше укрепить, сделать преимуществом и суметь их использовать. Для меня бороться, значит, каждый день, с просыпаясь с утра, задавать себе вопрос, что ты должен сделать в этом направлении», — сказал Рубен Варданян.
Рубен Варданян отметил, что выделил восемь тематических направлений борьбы, вокруг которых и будут реализовываться проекты. Эти темы, в частности, следующие: Укрепление субъектности; Безопасность и оборона, в том числе создание надёжной системы гражданской обороны; Создание жизнеспособной экономической системы; Противостояние гибридной войне; Качественная и конкурентоспособная система образования: «Стоящие перед нами проблемы требуют слаженной работы и консолидации всех сил. Одно только правительство не в состоянии выполнить эти работы, это возможно сделать, если объединить все ресурсы: и частные, и общественные, посредством привлечения потенциала армянского мира. Мы как общество не сможем преодолеть наши вызовы, если не объединимся. Мы должны сделать всё, чтобы доверять друг другу».
Он отметил, что созданным в ноябре прошлого года агентством территориального развития «Мы – наши горы» уже реализовано проектов более 4 млн долларов по двум основным направлениям: инициативы стратегического характера и программы общественного значения. Программы второй группы были направлены на решение первоочередных проблем населения Арцаха в условиях кризиса. Агентство «Мы – наши горы» продолжит свою активную деятельность в Арцахе.
Говоря о важности общественного доверия к властям, Рубен Варданян отметил, что он принял принцип прозрачности в качестве основного принципа деятельности, поскольку прозрачный образ действий – основа справедливости: «Оставаясь в Арцахе, я буду очень последовательным, чтобы эти принципы соблюдались». В этом контексте он коснулся темы введения новых социальных льгот (по части коммунальных услуг и т. д.). Рубен Варданян отметил, что принятие подобных решений должно быть прозрачным и общественность должна быть осведомлена, за счёт каких средств это будет реализовано в условиях, когда имеется бюджетный дефицит, а предыдущие принятые социальные программы и обязательства ещё не выполнены.
Рубен Варданян говорил также о необходимости соблюдения касающихся Арцаха «красных линий», которые, по его словам, чрезвычайно важно не перейти в плане сохранения безопасного, свободного, достойного, армянского Арцаха։ «Я рад, что мои контакты и с государственными чиновниками, и с представителями всех слоёв населения помогли установить «красные линии». Мы будем последовательно отстаивать неукоснительное соблюдение этих «красных линий», потому что нельзя допустить их нарушения».