Սերը, որ դարձավ բիզնես․ Մարտիկի ճանապարհը «Թևեր՝ բոլորին» ծրագրում
Սյունիքի մարզի Խոտ գյուղում Մարտիկի օրը սկսվում է մեղուների հետ։ Սակայն նրա աշխատանքի պատմությունը սկսվել է ...
2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված և Բաքվի բանտում ապօրինի կալանքի տակ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի իրավական պաշտպանության վերջին հայտարարությունը, թե իրեն ցմահ ազատազրկում սպառնացող 45 կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել, խորապես մտահոգիչ է։
Ալիևի ռեժիմի կողմից Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքը հստակ քաղաքական ֆարս է, որի նպատակն է ոչ միայն հեղինակազրկել Ռուբեն Վարդանյանին, այլև միջազգային ուշադրությունը շեղել Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի հանցագործություններից։
Ռուբեն Վարդանյանի ողջ գործունեությունն Արցախում ուղղված էր Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ հայտնված, սովի, դաժան զրկանքների, էթնիկ զտումների և ռազմական ագրեսիայի ենթարկված բնակչության կենսական կարիքների լուծմանը։ Աջակցությունը ներառում էր սննդի մատակարարում, առողջական խնդիրների և այլ հիմնական կարիքների անհապաղ լուծումներ, ինչի մասին վկայում են «Մենք ենք մեր սարերը» կազմակերպության կողմից Արցախում իրականացվող ծրագրերը։
Միջազգային հանրությունը չպետք է լռի մարդու իրավունքների նման կոպիտ խախտումների առջև։ Ալիևի ռեժիմի այս բացահայտ հարձակումը ուղղված է ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի, այլև արդարության, միջազգային իրավունքի, միջազգային պայմանագրերով ու կոնվենցիաներով ամրագրված հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների դեմ։
Հրամայական է, որ ժողովրդավարական աշխարհը վճռական քայլեր ձեռնարկի արդար դատավարություն, միջազգային դիտորդների ներկայություն և դատական գործընթացի լիարժեք թափանցիկություն ապահովելու համար։
Կոչ ենք անում նաև Հայաստանի և ամբողջ աշխարհի քաղաքացիական հասարակությանը, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին ու պետություններին խստորեն դատապարտել Ռուբեն Վարդանյանի ապօրինի ազտազրկումը և իրենց աջակցությունը հայտնել նրան և Բաքվում պահվող բոլոր հայ բանտարկյալներին։
Աշխարհը չի կարող անտարբեր մնալ, երբ նրա ամենահայտնի մարդասերներից մեկը հետապնդվում է արդարության և արժանապատվության պայքարի համար:

«Древо жизни» было посажено на территории, прилегающей к Татевскому монастырю
В рамках всеармянского паломничества к Татевскому монастырю на территории комплекса было посажено ...
Последнее заявление защиты Рубена Варданяна, захваченного Азербайджаном 27 сентября 2023 года и до сих пор незаконно содержащегося в бакинской тюрьме, в котором утверждается, что ему предъявлены около 45 ложных обвинений, угрожающих пожизненным заключением, вызывает серьезную обеспокоенность.
Обвинения, выдвинутые против Рубена Варданяна со стороны режима Алиева, представляют собой очевидный политический фарс, целью которого является не только разрушение репутации Варданяна, но и отвлечение международного внимания от преступлений Азербайджана против народа Арцаха.
Вся деятельность Рубена Варданяна в Арцахе была сосредоточена на удовлетворение жизненно важных потребностей населения, оказавшегося в полной азербайджанской блокаде, страдающего от голода и тяжелых лишений, подвергшегося этническим чисткам и военной агрессии со стороны Азербайджана. Помощь включала продовольственное обеспечение, оперативное решение проблем здравоохранения и удовлетворение других основных нужд, что подтверждают программы, реализованные организацией «Мы — наши горы» в Арцахе.
Международное сообщество не должно молчать в ответ на эти грубые нарушения прав человека. Это вопиющее посягательство режима Алиева не только направлено против Рубена Варданяна, но и против основ правосудия, международного права и фундаментальных прав и свобод, закрепленных в международных договорах и конвенциях.
Крайне важно, чтобы демократический мир отреагировал решительными действиями для обеспечения справедливого суда, присутствия международных наблюдателей и и полной прозрачности судебного процесса.
Мы также призываем гражданское общество Армении и всего мира, а также международные организации и государства решительно осудить незаконное лишение свободы Рубена Варданяна и выразить свою поддержку ему и всем армянским заключенным в Баку.
Мир не может оставаться равнодушным, когда один из его самых выдающихся гуманистов подвергается преследованиям за свою борьбу за справедливость и достоинство.