Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որտեղ տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները
Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որը դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ...
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների համապարփակ վերականգնմանն ուղղված «Թևեր» ծրագիրն այժմ հասանելի է նաև Երևանում: Ծրագրի այս փուլին մասնակցում են 69 երեխա և 44 ծնող: Այն իրականացնում է «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը՝ ֆրանսիական «Սատար Արցախին» միության հովանավորությամբ։
Ծրագիրը ներառում է հոգեբանական, ինտելեկտուալ և ֆիզիկական վերականգնման բաղադրիչներ, որոնք օգնում են տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներին հաղթահարել ադապտացման դժվարությունները։ Ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականին Դիլիջանում և հետագայում ընդլայնվել՝ ընդգրկելով նաև Գյումրին։
«Դիլիջանում գրեթե բոլոր արցախցի երեխաները մասնակցել են «Թևեր» ծրագրին, և դրա արդյունքները վկայում են երեխաների և ծնողների հուզական կայունության ու նոր հմտությունների զարգացման մասին», – նշում է ծրագրի ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։
Երևանում «Թևեր»-ն իրականացվում է «Ինթրա» հոգեկան առողջության կենտրոնի հետ համատեղ: Նախնական գնահատումները ցույց են տալիս, որ ծրագրի շահառուների մեծ մասը տագնապայնության բարձր մակարդակ ունի, ուստի նրանց համար մշակվել են հատուկ թերապևտիկ մոտեցումներ։
«Ստեղծագործական մեթոդները օգնում են երեխաներին բացահայտել իրենց ներաշխարհը և հաղթահարել ներքին լարվածությունը», – նշում է ծրագրի արտթերապևտը։ «Խզբզանքի» վարժության միջոցով, օրինակ, ուսումնասիրում ենք, թե ինչպես են երեխաները կառուցում իմաստային կապեր ու գտնում լուծումներ քաոսային իրավիճակներում»։
Ծրագրի ծնող-շահառուները նույնպես ընդգծում են ծրագրի արդյունավետությունը.
«Երեխաս նոր միջավայրում դժվար էր հարմարվում, բայց այստեղ շատ արագ բացվեց», – պատմում է ծրագրի շահառուներից մեկի ծնողը։
«Դրամաթերապիայից հետո երեխան ցնծությամբ վերադարձավ տուն։ Չէի պատկերացնում, որ արդյունքը այդքան արագ կերևա», – կիսվում է մեկ այլ ծնող։
Ֆիզիկական վերականգնման բաղադրիչը իրականացվում է Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ։ Արցախցի երեխաները երեք առաջարկված մարզաձևերից ընտրել են լողը։
Առաջիկայում կմեկնարկի նաև կրթական բաղադրիչը, որը նպատակ ունի խթանել 12-18 տարեկան երեխաների անհատական զարգացումը։

Twelve Families in Tatev Community Awarded Grants to Bring Their Business Ideas to Life
The “Wings” program, aimed at the comprehensive rehabilitation of families forcibly displaced from Artsakh, is now available in Yerevan. This phase of the program includes 69 children and 44 parents. It is implemented by the “We Are Our Mountains” Development Agency with the support of the French association “Association de soutien à l’Artsakh”.
The program incorporates psychological, intellectual, and physical rehabilitation methods, helping displaced children and their families overcome adaptation challenges. It was launched in 2023 in Dilijan and later expanded to Gyumri.
“Almost all displaced children from Artsakh participated in the ‘Wings’ program in Dilijan, and the results indicate significant progress in emotional resilience and skill development,” said program director Sona Hovhannisyan.
In Yerevan, the program is carried out in collaboration with the “Intra” Mental Health Center. Initial assessments have shown high levels of anxiety among participants, prompting the development of specialized therapeutic approaches.
“Creative methods help children explore their inner world and alleviate internal tension,” explains the program’s art therapist. “For example, through the ‘scribble’ exercise, we analyze how children establish meaningful connections in chaotic situations and find solutions.”
Parents also highlight the program’s effectiveness:
“It was difficult for my child to adapt to the new environment, but here they opened up very quickly,” shares one parent.
“After drama therapy, my child came home excited. I never expected such rapid results,” says another parent.
The physical rehabilitation component is implemented in collaboration with the Football Academy of the Football Federation of Armenia. Among the three offered sports, children from Artsakh have chosen swimming.
An educational component will also be launched soon, aimed at fostering the personal growth and intellectual development of children aged 12–18.