Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որտեղ տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները
Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որը դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ...
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների համապարփակ վերականգնմանն ուղղված «Թևեր» ծրագիրն այժմ հասանելի է նաև Երևանում: Ծրագրի այս փուլին մասնակցում են 69 երեխա և 44 ծնող: Այն իրականացնում է «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը՝ ֆրանսիական «Սատար Արցախին» միության հովանավորությամբ։
Ծրագիրը ներառում է հոգեբանական, ինտելեկտուալ և ֆիզիկական վերականգնման բաղադրիչներ, որոնք օգնում են տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներին հաղթահարել ադապտացման դժվարությունները։ Ծրագիրը մեկնարկել է 2023 թվականին Դիլիջանում և հետագայում ընդլայնվել՝ ընդգրկելով նաև Գյումրին։
«Դիլիջանում գրեթե բոլոր արցախցի երեխաները մասնակցել են «Թևեր» ծրագրին, և դրա արդյունքները վկայում են երեխաների և ծնողների հուզական կայունության ու նոր հմտությունների զարգացման մասին», – նշում է ծրագրի ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։
Երևանում «Թևեր»-ն իրականացվում է «Ինթրա» հոգեկան առողջության կենտրոնի հետ համատեղ: Նախնական գնահատումները ցույց են տալիս, որ ծրագրի շահառուների մեծ մասը տագնապայնության բարձր մակարդակ ունի, ուստի նրանց համար մշակվել են հատուկ թերապևտիկ մոտեցումներ։
«Ստեղծագործական մեթոդները օգնում են երեխաներին բացահայտել իրենց ներաշխարհը և հաղթահարել ներքին լարվածությունը», – նշում է ծրագրի արտթերապևտը։ «Խզբզանքի» վարժության միջոցով, օրինակ, ուսումնասիրում ենք, թե ինչպես են երեխաները կառուցում իմաստային կապեր ու գտնում լուծումներ քաոսային իրավիճակներում»։
Ծրագրի ծնող-շահառուները նույնպես ընդգծում են ծրագրի արդյունավետությունը.
«Երեխաս նոր միջավայրում դժվար էր հարմարվում, բայց այստեղ շատ արագ բացվեց», – պատմում է ծրագրի շահառուներից մեկի ծնողը։
«Դրամաթերապիայից հետո երեխան ցնծությամբ վերադարձավ տուն։ Չէի պատկերացնում, որ արդյունքը այդքան արագ կերևա», – կիսվում է մեկ այլ ծնող։
Ֆիզիկական վերականգնման բաղադրիչը իրականացվում է Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ակադեմիայի հետ համագործակցությամբ։ Արցախցի երեխաները երեք առաջարկված մարզաձևերից ընտրել են լողը։
Առաջիկայում կմեկնարկի նաև կրթական բաղադրիչը, որը նպատակ ունի խթանել 12-18 տարեկան երեխաների անհատական զարգացումը։

ОТКРЫТОЕ ПИСЬМО Президенту Международного Комитета Красного Креста МИРЬЯНЕ СПОЛЯРИЧ ЭГГЕР
Уважаемая госпожа президент Сполярич Эггер, Обращаемся к Вам с глубокой обеспокоенностью состоянием здоровья ...
Программа «Крылья», направленная на комплексную реабилитацию семей, вынужденно переселенных из Арцаха, теперь доступна и в Ереване. В этом этапе участвуют 69 детей и 44 родителя. Проект реализуется агентством развития «Мы – наши горы» при поддержке французской ассоциации «Association de soutien à l’Artsakh».
Программа включает психологические, интеллектуальные и физические компоненты реабилитации, помогающие детям и их семьям справляться с трудностями адаптации. Программа была запущена в 2023 году в Дилижане, а затем расширена на Гюмри.
«Почти все вынужденно переселенные дети из Арцаха участвовали в программе «Крылья» в Дилижане, и результаты показали значительный прогресс в их эмоциональной устойчивости и развитии новых навыков», – отмечает руководитель программы Сона Оганесян.
В Ереване проект реализуется в сотрудничестве с Центром психического здоровья «Интра». Первоначальные оценки показали высокий уровень тревожности среди участников, поэтому для них разработаны специальные терапевтические подходы.
«Творческие методы помогают детям раскрыть свой внутренний мир и преодолеть внутреннее напряжение», – поясняет арт-терапевт программы. «Например, через упражнение «каракуль» мы исследуем, как дети создают смысловые связи в хаотичных ситуациях и находят решения».
Родители участников также подчеркивают эффективность программы:
«Моему ребенку было сложно адаптироваться к новому окружению, но здесь он очень быстро раскрылся», – делится одна из мам.
«После драматерапии ребенок с восторгом вернулся домой. Я не ожидала такого быстрого результата», – рассказывает другой родитель.
Физическая реабилитация проходит в сотрудничестве с Академией футбола Федерации футбола Армении. Из предложенных видов спорта дети из Арцаха выбрали плавание.
Скоро стартует и образовательный компонент программы, направленный на развитие личностных и интеллектуальных способностей детей 12–18 лет.