Երբ հնարավորությունը հանդիպում է վճռականությանը․ Թևեր՝ բոլորին
Անի Նահապետյանը Տաթև համայնքի Սվարանց բնակավայրից է։ Նրա համար «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ Արցախում շուրջ մեկ ամիս առաջ մեկնարկած առողջապահական ծրագրի շրջանակում Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն, Կարմիր Շուկա, Հաղորտի, Բերդաշեն, Սոս գյուղական համայնքների շուրջ 160 բնակիչներ հնարավորություն են ունեցել օգտվել առաջնային բուժօգնության շարժական ծառայություններից:
Բժշկական շարժական բրիգադը՝ հատուկ մասնագիտական վերապատրաստում անցած ընտանեկան բժիշկները ժամանակակից սարքավորումներով կահավորված ավտոմեքենայով այցելել են համայնքներ և տեղում բնակիչներին մատուցել թերապևտիկ ծառայություններ, իրականացվել է նաև ընդհանուր սկրինինգ և լաբորատոր հետազոտություններ, առավել տարածված վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների հայտնաբերում, կառավարում և դրանց վերահսկում:
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության այս ծրագրի հիմնական գործընկերներն առողջապահական ոլորտում գործունեություն ծավալող «ՀԵՆԱՐ» բարեգործական հիմնադրամը և «Santé Arménie» միավորումն են: Ծրագիրն իրականացվում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության համագործակցությամբ:
«Ծրագիրը ընդամենը մեկ ամսից ավելի է, ինչ մեկնարկել է, բայց արդեն շոշափելի արդյունքներ է արձանագրել: Այն մշակվեց շրջափակման ընթացքում, երբ հատկապես սուր էր վառելիքի խնդիրը, և մեր համայնքների բնակիչները հնարավորություն չունեին առաջնային բուժօգնության ծառայությունների համար ամեն անգամ հասնել Ստեփանակերտ: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Արցախի առողջապահության նախարարության հետ: Շարժական բրիգադն այցերն իրականացնում է նախարարության կողմից ներկայացված ժամանակացույցով: Հաշվի առնելով ծրագրի արդյունավետությունն ու դրական արձագանքը՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունն իր նվիրատուների աջակցությամբ հուլիսից նախատեսում է գործարկել արդեն երկրորդ շարժական բրիգադը, որը կսկսի ծառայություններ մատուցել նաև մյուս շրջաններում»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը։
«Այս ընթացքում մենք ավելի շատ մատուցել ենք ընդհանուր թերապևտիկ ծառայություններ, իրականացրել սրտանոթային համակարգի հետազոտություններ, խորհրդատվություն տրամադրել և բուժօգնություն ցուցաբերել: Եվս մեկ նոր շարժական բրիգադը կօգնի ավելի մեծ ծավալով ծառայություններ մատուցել, ինչն այս իրավիճակում կենսական կարևորություն ունի մեր գյուղաբնակ բնակչության համար»,- նշել է շարժական բրիգադի բժիշկ Արամ Գևորգյանը:
«Առաջին շարժական բրիգադն սկսեց Մարտունու հինգ համայնքներից, շուրջ մեկ ամսվա ընթացքում ամեն օր այցեր են կատարվել, և ակնհայտ է, որ բնակչությունն այսպիսի ծառայության կարիքը շատ ունի: Մեքենան հագեցած է ժամանակակից սարքավորումներով, և դա թույլ է տալիս տեղում համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերել: Մենք ուրախ ենք, որ կարողացել ենք մաս դառնալ այս կարևոր ծրագրին ու իրական աջակցություն ցուցաբերել առանց այդ էլ շրջափակման ծանր իրավիճակին դիմակայող բնակչությանը»,- ասել է Արցախում «ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամի ներկայացուցիչ Յուրի Ասրիյանը:

“We Are Our Mountains” agency launches a program to re-equip Artsakh greenhouses
The “We Are Our Mountains” territorial development agency has launched a program to re-equip the greenhouses ...
About 160 residents of the Murishen, Karmir Shuka, Haghorti, Berdashen, and Sos rural communities in Martuni region had the opportunity to use mobile primary medical care services within the framework of the health program launched in Artsakh by the “We Are Our Mountains” territorial development agency about a month ago.
The medical mobile brigade, composed of family doctors with special professional training, visited the communities in a car equipped with modern equipment and provided therapeutic services to the residents on the spot. It also carried out general screening and laboratory tests, as well as detection, management, and control of the most common infectious and non-infectious diseases.
The main partners of this “We Are Our Mountains” agency project are the “HENAR” charitable foundation operating in the health sector and the “Santé Arménie” association. The program is implemented in cooperation with the Ministry of Health of the Republic of Artsakh.
“The program has been implemented for just over a month, but it has already recorded tangible results. It was developed during the blockade, when the fuel problem was particularly acute and the residents of our communities did not have the opportunity to reach Stepanakert for primary medical services every time. We closely cooperate with the Ministry of Health of the Republic of Artsakh. The mobile brigade carries out visits according to the schedule drafted by the Ministry. Taking into account the effectiveness of and positive response to the project, the “We Are Our Mountains” agency, with the support of its donors, plans to launch a second mobile brigade in July, which will provide services in other regions as well,” said Armen Mangasaryan, director of social programs of the “We Are Our Mountains” territorial development agency.
“During this time, we have provided more general therapeutic services, carried out examinations of the cardiovascular system, and offered counseling and medical care. One more new mobile brigade will help us provide a larger volume of services, which in this situation is of vital importance for our rural population,” noted mobile brigade doctor Aram Gevorgyan.
“The first mobile brigade kicked off in five communities of Martuni. Visits took place every day for about a month, and it is clear that the population has a great need for this type of service. The car is equipped with modern equipment, which allows us to provide appropriate medical care on the spot. We are glad to be able to participate in this important project and provide tangible support to this population facing the difficult situation of the blockade,” said Yuri Asriyan, representative of the “HENAR” foundation in Artsakh.