Պարզաբանում շրջանառվող տեղեկատվության վերաբերյալ
Ի պատասխան մեր կազմակերպությանն ուղղված հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման ...
Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված սոցիալական իրավիճակը մեղմելու և բնակչության առավել տուժած խմբերին սննդով ապահովելու նպատակով: Ճաշարանը գործելու է «Պարկ հոթել» հյուրանոցի տարածքում՝ օգտագործելով շրջափակման հետևանքով արդեն չգործող հյուրանոցի ճաշարանային ու խոհանոցային հնարավորությունները:
Ծրագիրը, որը նախաձեռնել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման` սոցիալական ոլորտով զբաղվող աշխատանքային խումբը, իրականացվում է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության միջոցով և Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի օրհնությամբ ու ներգրավվածությամբ:
Հանրային սննդի ծառայություն մատուցող մասնավոր ընկերություններից մեկի հետ կնքվել է ծառայության մատուցման պայմանագիր, և վերջինս պարտավորվել է օրական մեկ անգամ սնունդով ապահովել ծրագրի շահառուներին:
Ծրագրի գաղափարն առաջարկվել է՝ հաշվի առնելով, որ այսպիսի սոցիալական-բարեգործական ճաշարաններ գործում են տարբեր երկրներում: Դժվարին իրավիճակներում դրանք ոչ միայն ուղղված են խոցելի խմբերին հնարավորինս աջակցելուն, այլև հոգեբանական նշանակություն ունեն, և ստեղծում են նաև շփման միջավայր՝ թույլ չտալով մարդկանց պարփակվել:
Հաշվի է առնվել նաև այն, որ առանձին սոցիալական խմբերի սնունդ բաշխելու տեխնիկական հնարավորություն չկա, բայց հնարավորություն կա սուղ մթերքից ճաշատեսակ պատրաստել և մատուցել մարդկանց: Այս իրողություններում ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի ավելի շատ մարդիկ կարողանան օգտվել ծրագրից: Այդ նպատակով կամավորներն արդեն պատրաստի ուտելիքը հասցնելու են այն մարդկանց, որոնք ի վիճակի չեն լինի ճաշարան այցելել: «Մենք հոգ ենք տանելու, որպեսզի հարմարավետ միջավայր ստեղծվի մարդկանց համար, իսկ ճաշարանն ամեն օր ապահովվի սնունդով: Այսօր մենք այնպիսի իրավիճակում ենք, որ առավելագույնս պետք է սատար կանգնենք միմյանց»,- ասել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման կոմիտեի անդամ Հայկ Ավանեսյանը:
Ճաշարանի տարածքն ընտրվել է՝ հաշվի առելով նաև, որ այն գտնվում է Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի հարևանությամբ, և հոգևորականները նույնպես այցելելու են քաղաքացիներին՝ շփվելու նրանց հետ: Ուշագրավ է, որ այսօր առաջին ճաշը մատուցելուց առաջ օրհնության կարգ է կատարվել:
Ճաշարանը մարդկանց սպասարկելու է ժամը 13.00-16.00-ի հատվածում: Ծրագրի շահառու կարող են դառնալ մինչև 16 տարեկան երեխաներն ու նրանց ուղեկցողները, ինչպես նաև հղի կանայք ու 65 տարեկանից բարձր տարեցները:
Հնարավորության դեպքում ծրագիրն ընդլայնվելու է. նախատեսվում է ևս մեկ նման կետ բացել Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հարևանությամբ:

As of today, a charity canteen is operating in Stepanakert in order to alleviate the social hardship created as a result of the blockade and to provide food to the most vulnerable groups of the population. The canteen will operate on the territory of “Park Hotel Artsakh,” using its canteen and kitchen facilities, as the hotel is no longer operational due to the blockade.
The project was initiated by the “Artsakh Security and Development Front” public movement, the social sphere working group of the “We Are Our Mountains” territorial development agency, as well as with the blessing and involvement of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church.
A service contract was signed with one of the private companies providing public catering services, and the latter undertook to provide the beneficiaries of the program with one meal per day.
The idea for the project was inspired by the operation of such social-charitable canteens in different countries. In difficult situations, they not only aim to support vulnerable groups as much as possible, but also exercise a psychological impact by creating an environment of communication and preventing people from becoming isolated.
Though there is no technical possibility to distribute food to individual social groups, there is the opportunity to prepare a dish from scarce food and serve it to people. In this harsh reality, everything will be done so that more people can make use of the program. To this end, the volunteers will deliver the already prepared food to the people who are not able to visit the canteen. “We will make sure that a comfortable environment is created for people and that the canteen is provided with food every day. Today, we are in such a situation that we should support each other as much as possible,” said Hayk Avanesyan, a member of the “Artsakh Security and Development Front” public movement committee.
The area of the canteen was chosen taking into account the fact that it is located next to the Holy Mother of God Cathedral in Stepanakert, and the clergy will also visit the citizens to interact with them. Before the first meal was served today, a blessing ceremony was performed.
The canteen will serve people from 13:00 to 16:00. Children under 16 and their companions, as well as pregnant women and senior citizens over 65 years of age, can become beneficiaries of the program.
If possible, the program will be expanded. There are plans to open another such canteen next to St. Hakob Church in Stepanakert.