Պարզաբանում շրջանառվող տեղեկատվության վերաբերյալ
Ի պատասխան մեր կազմակերպությանն ուղղված հարցումների՝ տեղեկացնում ենք, որ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման ...
Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված սոցիալական իրավիճակը մեղմելու և բնակչության առավել տուժած խմբերին սննդով ապահովելու նպատակով: Ճաշարանը գործելու է «Պարկ հոթել» հյուրանոցի տարածքում՝ օգտագործելով շրջափակման հետևանքով արդեն չգործող հյուրանոցի ճաշարանային ու խոհանոցային հնարավորությունները:
Ծրագիրը, որը նախաձեռնել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման` սոցիալական ոլորտով զբաղվող աշխատանքային խումբը, իրականացվում է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության միջոցով և Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի օրհնությամբ ու ներգրավվածությամբ:
Հանրային սննդի ծառայություն մատուցող մասնավոր ընկերություններից մեկի հետ կնքվել է ծառայության մատուցման պայմանագիր, և վերջինս պարտավորվել է օրական մեկ անգամ սնունդով ապահովել ծրագրի շահառուներին:
Ծրագրի գաղափարն առաջարկվել է՝ հաշվի առնելով, որ այսպիսի սոցիալական-բարեգործական ճաշարաններ գործում են տարբեր երկրներում: Դժվարին իրավիճակներում դրանք ոչ միայն ուղղված են խոցելի խմբերին հնարավորինս աջակցելուն, այլև հոգեբանական նշանակություն ունեն, և ստեղծում են նաև շփման միջավայր՝ թույլ չտալով մարդկանց պարփակվել:
Հաշվի է առնվել նաև այն, որ առանձին սոցիալական խմբերի սնունդ բաշխելու տեխնիկական հնարավորություն չկա, բայց հնարավորություն կա սուղ մթերքից ճաշատեսակ պատրաստել և մատուցել մարդկանց: Այս իրողություններում ամեն ինչ արվելու է, որպեսզի ավելի շատ մարդիկ կարողանան օգտվել ծրագրից: Այդ նպատակով կամավորներն արդեն պատրաստի ուտելիքը հասցնելու են այն մարդկանց, որոնք ի վիճակի չեն լինի ճաշարան այցելել: «Մենք հոգ ենք տանելու, որպեսզի հարմարավետ միջավայր ստեղծվի մարդկանց համար, իսկ ճաշարանն ամեն օր ապահովվի սնունդով: Այսօր մենք այնպիսի իրավիճակում ենք, որ առավելագույնս պետք է սատար կանգնենք միմյանց»,- ասել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման կոմիտեի անդամ Հայկ Ավանեսյանը:
Ճաշարանի տարածքն ընտրվել է՝ հաշվի առելով նաև, որ այն գտնվում է Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի հարևանությամբ, և հոգևորականները նույնպես այցելելու են քաղաքացիներին՝ շփվելու նրանց հետ: Ուշագրավ է, որ այսօր առաջին ճաշը մատուցելուց առաջ օրհնության կարգ է կատարվել:
Ճաշարանը մարդկանց սպասարկելու է ժամը 13.00-16.00-ի հատվածում: Ծրագրի շահառու կարող են դառնալ մինչև 16 տարեկան երեխաներն ու նրանց ուղեկցողները, ինչպես նաև հղի կանայք ու 65 տարեկանից բարձր տարեցները:
Հնարավորության դեպքում ծրագիրն ընդլայնվելու է. նախատեսվում է ևս մեկ նման կետ բացել Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հարևանությամբ:

«Три пчелы»: от маленького подарка к большому делу
Пятнадцать лет назад, когда Норайр Абгарян получил в подарок три улья, он и представить не мог, что этот ...
В Степанакерте с сегодняшнего дня будет действовать благотворительная столовая с целью смягчить социальную ситуацию, возникшую вследствие блокады, и обеспечить питанием наиболее пострадавшие группы населения. Столовая будет действовать на территории гостиницы «Парк отель», используя возможности столовой и кухни уже не действующей вследствие блокады гостиницы.
Проект инициировала занимающаяся социальной сферой рабочая группа общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха». Он реализуется посредством агентства территориального развития «Мы – наши горы» при участии и с благословения Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви.
С одной из частных компаний общественного питания подписан договор об оказании услуг, и последняя обязалась один раз в день обеспечивать питанием бенефициаров проекта.
Идея проекта была предложена с учетом опыта разных стран.
Такие социально-благотворительные столовые действуют в разных странах. В сложных ситуациях они не только направлены на то, чтобы максимально помочь людям, но имеют и психологическое значение, а также создают среду для общения, не давая людям замкнуться в себе.
В существующих реалиях будет сделано всё, чтобы больше людей могли воспользоваться программой, и волонтёры будут доставлять уже готовую еду тем людям, которые окажутся не в состоянии посещать столовую.
«Мы позаботимся о том, чтобы люди чувствовали себя там максимально комфортно, а столовую ежедневно снабжали едой. Сегодня мы находимся в такой ситуации, что должны максимально поддерживать друг друга», — говорит Айк Аванесян, член комитета общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха».
Территория столовой выбрана с учетом того, что она находится рядом со степанакертским кафедральным Собором Покрова святой Богородицы, и священники также будут посещать граждан, общаться с ними. Сегодня перед подачей первой трапезы был совершен чин благословения.
Столовая будет обслуживать людей с 13:00 до 16:00, обеспечивая питание один раз в день. Бенефициарами программы могут стать дети до 16 лет и сопровождающие их лица, а также беременные женщины и пожилые в возрасте старше 65 лет.
По возможности программа будет расширена. Намечается открыть ещё одну такую точку по соседству со степанакертской церковью святого Акоба.