Տաթևի վանքի շրջակայքում ստեղծվելու է նոր այգի՝ Ռուբեն Վարդանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կողմից
Տաթևի վանքի շրջակայքում մեկնարկել են նոր պտղատու այգու հիմնման աշխատանքները: Այգու ստեղծման բարեգործական ...
«Երբ իմացա այս որոշման մասին, առաջինը հենց Ռուբեն Վարդանյանի մասին մտածեցի, որ անգամ գերության մեջ՝ Բաքվում, կրկին իր ազգի մասին է մտածում», — ասում է Արցախի Ճարտար քաղաքից տեղահանված և այժմ Հալիձորում բնակվող Լյուսվարդ Օհանյանը։
Նա Տաթև համայնքում անհատույց օգտագործման իրավունքով հողատարածք ստացած յոթ ընտանիքներից մեկի ներկայացուցիչն է։
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի նախաձեռնությամբ՝ ՏաԹևեր ճոպանուղուն պատկանող գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքը անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է Տաթև համայնքում ապաստանած Արցախից տեղահանված ընտանիքների՝ այն մշակելու և գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով։
Հողատարածքն օգտագործելու առաջարկը ներկայացվել է տարածքին մոտ գտնվող Շինուհայր և Հալիձոր բնակավայրերում բնակվող արցախցի ընտանիքներին։ Արձագանքել և հողը մշակելու պատրաստակամություն են հայտնել 7 ընտանիք։ Հողերի հանձնման գործընթացը համակարգել է «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը, որը հիմնադրել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Շահառուները նոտարական հաստատմամբ արդեն ստացել են իրենց բաժին հողամասերը, որոնք բաշխվել են ըստ ընտանիքի անդամների թվի՝ հավասարության սկզբունքով։ Գործակալությունն իր վրա է վերցրել նաև փաստաթղթային ձևակերպումների և նոտարական ծախսերը՝ գործընթացը դարձնելով ամբողջությամբ հասանելի շահառուների համար։
Քաշաթաղից բռնի տեղահանված և այժմ Շինուհայրում բնակվող Կատին Հակոբյանի խոսքով, նախաձեռնությունն իրենց համար կենսական նշանակություն ունի.
«Ապրում ենք սոցիալապես ծանր պայմաններում, ընտանիքի անդամներից ոչ ոք չի աշխատում։ Այս հողը մեզ համար հնարավորություն է՝ մեր սեփական աշխատանքով թեթևացնելու ընտանիքի բեռը»։
Տաթև համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Մարատ Գերասիմյանի խոսքով, համայնքում առկա գյուղատնտեսական նշանակության հողերն ամբողջությամբ մշակվում են, իսկ տեղահանված ընտանիքներն Արցախում ունեցել են գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու մեծ փորձ, հետևաբար կարևոր էր նրանց համար ևս ստեղծել աշխատելու և ինքնուրույն եկամուտ ապահովելու հնարավորություն։
«Այս նախաձեռնությունը նրանց տալիս է իրական հնարավորություն՝ սեփական աշխատանքով ապահովելու ընտանիքի բարեկեցությունը և նվազեցնելու սոցիալական կախվածությունը», — ընդգծում է նա։
Ծրագիրը տեղահանված արցախցիների աջակցության հերթական նախաձեռնությունն է, որն իրականացվում է Ռուբեն Վարդանյանի և նրա ընտանիքի աջակցությամբ՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության միջոցով։ Այն միտված է ոչ միայն սոցիալական հետևանքների մեղմմանը, այլև արժանապատիվ աշխատանքի, համայնքային ինտեգրման և ինքնաբավ կյանքի հնարավորությունների ստեղծմանը։

Агентство «Мы – наши горы» реализует проекты неотложного решения приоритетных жизненных потребностей населения Арцаха
В условиях полной блокады Арцаха агентство территориального развития «Мы – наши горы» инициировало и уже ...
«Когда я узнала об этом решении, первой мыслью был Рубен Варданян — даже находясь в плену в Баку, он продолжает думать о своём народе», — говорит Люсьвард Оганян из города Чартар (Арцах), насильственно перемещенная из Арцаха и ныне проживающая в Алидзоре. Она является представителем одной из семи семей, получивших в общине Татев земельный участок в безвозмездное пользование.
Она является представителем одной из семи семей, получивших в общине Татев земельный участок в безвозмездное пользование.
По инициативе семьи Рубена Варданяна сельскохозяйственные земли, принадлежащие канатной дороге Татев, были предоставлены в бесплатное пользование семьям перемещенных лиц из Арцаха, нашедшим убежищe в общине Татев, с целью их обработки и ведения сельскохозяйственной деятельности.
Предложение воспользоваться земельным участком было сделано семьям из Арцаха, проживающим в близлежащих населённых пунктах Шинуайр и Алидзор. Готовность обрабатывать землю выразили 7 семей. Процесс передачи участков координировало агентство развития «Мы — наши горы», основанное Рубеном Варданяном.
Бенефициары уже получили свои участки с нотариальным подтверждением. Земля была распределена по принципу равенства — с учётом количества членов семьи. Агентство также взяло на себя расходы, связанные с оформлением документов и нотариальными процедурами, сделав процесс полностью доступным для бенефициаров.
По словам Катин Акопян, вынужденно перемещённой из Кашатага и ныне проживающей в Шинуайре, эта инициатива имеет для них жизненно важное значение:
«Мы живём в тяжёлых социальных условиях, никто из членов семьи не работает. Эта земля — возможность собственным трудом облегчить бремя нашей семьи».
Первый заместитель главы общины Татев Марат Герасимян отметил, что все сельскохозяйственные земли в общине уже обрабатываются, при этом перемещенные семьи имеют значительный опыт работы в сельском хозяйстве, полученный в Арцахе. Поэтому было важно создать для них возможность трудиться и самостоятельно обеспечивать доход.
«Эта инициатива предоставляет им реальную возможность собственным трудом обеспечить благосостояние семьи и снизить социальную зависимость», — подчеркнул он.
Программа стала очередной инициативой по содействию перемещённым жителям Арцаха, реализуемой при поддержке Рубена Варданяна и его семьи посредством агентства развития «Мы — наши горы». Она направлена не только на смягчение социальных последствий, но и на создание возможностей для достойного труда, интеграции в общину и достижения самообеспечения.