Տաթև համայնքային կենտրոնում կայացավ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության կողմից իրականացվող «Թևեր՝ բոլորին» ծրագրի ամփոփիչ միջոցառումը, որի ընթացքում 12 շահառու ընտանիքներ արժանացան 300,000-ից մինչև 1,000,000 դրամի դրամաշնորհների՝ սեփական բիզնես գաղափարները կյանքի կոչելու նպատակով։
Ծրագիրը, որն իրականացվել է Տաթև խոշորացված համայնքում՝ Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի դրամաշնորհով, ԱԿԲԱ ֆեդերացիայի աջակցությամբ և Իննոբիզ ՀԿ-ի ու Տաթև համայնքային կենտրոնի համագործակցությամբ, նպատակ ունի խթանել ձեռնարկատիրական մշակույթը Տաթևում, միավորել Արցախից տեղահանված և տեղի ընտանիքներին ու ձևավորել համայնքային համագործակցության նոր մոդել։
Վեցամսյա ծրագրի շահառու ավելի քան 50 ընտանիքներ մասնակցել են «Զրոյից բիզնես» ձեռնարկատիրական դասընթացին, փորձառու մենթորների աջակցությամբ մշակել սեփական նախագծերը և մասնակցել բիզնես գաղափարների մրցույթին։ Բիզնես գաղափարների փորձարկման նպատակով 30 ընտանիքի տրամադրվել է մինչև 330 ԱՄՆ դոլարի կրթաթոշակ, իսկ մրցույթային փուլին ներկայացված 29 նախագծերից 12-ն արժանացել են դրամաշնորհի։
««Թևեր՝ բոլորին» ծրագիրը վառ օրինակ է, թե ինչպես կարող են տեղական նախաձեռնությունները վերածվել զարգացման գործնական ծրագրերի։ Մեր նպատակն է շարունակել աջակցել այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են իրենց աշխատանքով հզորացնել Հայաստանի Սյունյաց հատվածը»,- նշել է «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով գործակալության կողմից Տաթևում իրականացվող առանցքային ծրագրերի շարունակականության կարևորությունը։
Ծրագրի յուրահատկություններից էր նաև դեռահասների ներգրավվածությունը, որոնք իրենց ընտանիքների հետ միասին մասնակցել են դասընթացներին՝ զարգացնելով առաջնորդական և գործնական հմտությունները։
Արցախից բռնի տեղահանված 19-ամյա Սյուզաննա Միրզոյանը պատմում է․
«Անասնապահությունն իմ երազած ոլորտը չէր, դա հորս գաղափարն էր, որը սկսել էր Արցախում։ Երբ իմացա ծրագրի մասին, հասկացա՝ սա մեր շանսն է շարունակելու։ Նոր միջավայրում զրոյից սկսելը հեշտ չէր, բայց այս ծրագիրը տվեց վստահություն ու նոր ուժ»։
Սյուզաննան ցանկանում է իր բիզնես նախագիծը իրականացնել Սվարանց գյուղում․
«Թույլ գյուղերը պետք է ուժեղացնել, որ մարդիկ չհեռանան հայրենիքից, իսկ Սվարանցն այն գյուղերից է, որն արդեն զարգանում է»։
Ծրագրի արդյունքում առաջիկայում կյանքի կկոչվեն բիզնես նախագծեր նաև մեղվաբուծության, զբոսաշրջության և գյուղատնտեսության ոլորտներում։
Իննոբիզ ՀԿ տնօրեն Նաիրա Մարգարյանի խոսքով՝ սա նոր փորձառություն էր նաև իրենց կազմակերպության համար. «Հեշտ չէր ձեռք բերել համայնքի վստահությունը, սակայն քայլ առ քայլ հաջողվեց բացել ներուժը և փոխանցել գիտելիքներն ու հմտությունները։ Արդյունքը ոգևորիչ էր՝ մտածողության և ինքնագնահատականի տեսանելի փոփոխությամբ։ Թևեր տալ ստացվեց․ հիմա անհամբեր սպասում ենք մեր մասնակիցների հաջողություններին»։

Завершен второй этап проекта «Крылья» в Дилижане
В Дилижане завершился второй этап реабилитационного проекта «Крылья», стартовавший в апреле. 76 детей, ...
В общинном центре Татева состоялось заключительное мероприятие программы «Крылья для всех», реализуемой агентством развития «Мы — наши горы». В ходе мероприятия 12 семей-бенефициаров удостоены грантов от 300 000 до 1 000 000 драмов для реализации своих бизнес-идей.
Программа, реализованная в укрупненной общине Татев при грантовой поддержке Семейного фонда Hovnanian, содействии Федерации АКБА и в сотрудничестве с НПО Innobiz и общинным центром Татев, направлена на развитие предпринимательской культуры в Татеве, объединение перемещенных из Арцаха и местных семей, а также формирование новой модели общинного сотрудничества.
В течение шестимесячной программы более 50 семей-бенефициаров прошли предпринимательский курс «Бизнес с нуля», при поддержке опытных менторов разработали собственные проекты и приняли участие в конкурсе бизнес-идей. Для апробации бизнес-идей 30 семьям были предоставлены стипендии в размере до 330 долларов США, а 12 из 29 проектов, представленных на конкурсном этапе, были удостоены гранта.
«Программа «Крылья для всех» — яркий пример того, как местные инициативы могут превратиться в практические программы развития. Наша цель — продолжать поддерживать людей, которые хотят своим трудом укрепить сюникскую область Армении», — отметил директор агентства развития «Мы — наши горы» Григорий Мартиросян, подчеркнув важность преемственности ключевых программ, реализуемых агентством в Татеве.
Одной из особенностей программы стало вовлечение подростков, которые вместе со своими семьями участвовали в курсах, развивая лидерские и практические навыки.
19-летняя Сюзанна Мирзоян, насильственно перемещенная из Арцаха, рассказывает:
«Животноводство не было моей мечтой, это была идея отца, которую он начал воплощать в Арцахе. Когда я узнала о программе, поняла — это наш шанс продолжить. Начинать с нуля в новой среде было непросто, но эта программа дала уверенность и новые силы».
Сюзанна хочет реализовать свой бизнес-проект в селе Сваранц:
«Слабые села нужно укреплять, чтобы люди не покидали родину, а Сваранц является одним из тех сел, которые уже развиваются».
В результате программы в ближайшее время будут запущены бизнес-проекты в сферах пчеловодства, туризма и сельского хозяйства.
По словам директора НПО Innobiz Наиры Маргарян, это был новый опыт и для их организации:
«Завоевать доверие общины было непросто, но шаг за шагом удалось раскрыть потенциал и передать знания и навыки. Результат был вдохновляющим — с видимыми изменениями в мышлении и самооценке. Дать крылья получилось: теперь с нетерпением ждем успехов наших участников».