«Երեք մեղու»․փոքր նվերից՝ մեծ գործ
15 տարի առաջ, երբ Նորայր Աբգարյանը նվեր ստացավ երեք մեղվափեթակ, նա չէր էլ պատկերացնում, որ այդ փոքրիկ ...
Հայաստանից ու արտասահմանից շուրջ 2000 ուխտավոր այսօր մասնակցել է դեպի Տաթևի վանք ուխտագնացությանը: Տաթևի վանական համալիրի Սբ. Պողոս-Պետրոս եկեղեցում տեղի ունեցավ համատեղ աղոթք Սյունյաց թեմի առաջնորդ Մակար արքեպիսկոպոս Հակոբյանի հանդիսապետությամբ:
«Հանրային տրամադրությունները իրավական-քաղաքական գործընթացների չափման ցուցիչ են»,-կարծում է «Իրավական ուղի» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը:
«Գործըթացների մասին իրազեկումը կամ սովորական սրտացավությունը, կիսվելը հանրային տիրույթում ունի մեծ նշանակություն և այն կարող է բազմապատկման էֆեկտով ազդել միջազգային հանրության կարևոր դերակատարների, որոշում կայացնող քաղաքական գործիչների վրա» ։
Տաթևում տեղի ունեցավ նաև արցախցի յոթ մանուկների մկրտության արարողությունը: Մկրտվող երեխաներից մեկի ծնողը՝ Լուսինեն կարևոր ուխտով է եկել Տաթևի վանք:
«Երբ տեղահանվեցինք Ստեփանակերտից, այդ ժամանակ դեռ չգիտեի, որ կրծքիս տակ կրում եմ մի փոքրիկ սրտիկ՝ Աստծո օրհնություն։ Հաղթահարելով դժվարությունները՝ հասանք Գորիս։ Մի քանի օրից իմացանք, որ Աստված օրհնել է։ Ճիշտ է ամբողջ կյանքիցս շատ բան է տարել, բայց կարծես թե նորից օրհնեց ինձ, և հունիսին ես դարձա մայր։ Ճիշտ է՝ Ստեփանակերտից տեղահանվելուց հետո ամեն օր արև է լինում, բայց այսօր արևը ուրիշ ձև է ժպտում մեզ»,-ասաց Լուսինեն։
Արցախցի զույգ եղբայրների Սպարտակի և Սարգսի կնքահոր դերը մեծ պատասխանատվությամբ է ստանձնել է Հայաստանի վաստակավոր արտիստ, դերասան Շանթ Հովհաննիսյանը, հույսով, որ իր սանիկները անպայման կվերադառնան իրենց պապերի հողը:
«Տա Աստված, որ նրանք իրենց հասուն, գիտակից կյանքում ունենան իրենց երազած հայրենիքը»,-ասաց Շանթ Հովհաննիսյանը:
Տաթև համայնքը հյուրերին ընդունեց հայկական հարիսայով, ավանդական արհեստների ցուցադրությամբ ու ազգային նվագներով:
Ձիթհան-թանգարանում ուխտագնացության մասնակիցները ծանոթացան Տաթևի վանքի պատմությանը՝ «Մեկենասների ոսկե շղթա. Տաթևի պահապանները դարերի ընթացքում» ցուցահանդեսի միջոցով։ Միջնադարյան ձեռագրերի, հիշատակարանների, վիմագիր արձանագրությունների և ժամանակակից գիտական հետազոտությունների հիման վրա կազմված այս ցուցահանդեսը բացահայտում է, թե ովքեր և ինչպես են 9-րդ դարից ի վեր կառուցել, պահպանել և վերստին շենացրել Տաթևի վանական համալիրը։
«Տաթևի վանքը բազմիցս ենթարկվել է ավերածությունների՝ թշնամական ասպատակությունների և բնական աղետների պատճառով։ Բայց միշտ գտնվել են անհատներ, ովքեր նորից վերականգնել են այն, ոգի և շունչ են տվել Տաթևին՝ դարձնելով վանքը մեր ժողովրդի հոգևոր ինքնության և դիմակայության կարևոր հենասյուն։ Բացահայտելով, թե ինչպես են մեր նախնիները հաղթահարել ժամանակի փորձությունները, մենք ևս սովորում ենք դիմագրավել ժամանակակից մարտահրավերներին», — ասաց ցուցահանդեսի նախագծի համակարգող Նարինե Աղաբալյանը։
«Կենաց ծառ» ուխտագնացությունը նախաձեռնել է Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը։ Այն անցկացվում է արդեն երկրորդ տարին։
«Տաթևի վերածնունդը սերտորեն կապված է մեր կազմակերպության հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի անվան հետ։ Նրա տեսլականը կյանքի կոչելով՝ մենք հանձնառել ենք վերականգնել նաև Տաթևի ուխտագնացության ավանդույթը», — ասաց գործակալության տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցու օրհնությամբ և «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ իրականացված ուխտագնացությանը միացել են Տաթև համայնքը և մեկ տասնյակից ավելի հեղինակավոր հայկական բարեգործական կազմակերպություններ ու հիմնադրամներ՝ «Ազնավուր» հիմնադրամը, «Դասավանդիր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը, «ԴԱՐ» հիմնադրամը, «Թուֆենկյան» հիմնադրամը, IDeA հիմնադրամը, Հայ Օգնության Միությունը, Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միությունը, «Հ. Հովնանյան» ընտանեկան հիմնադրամը, Near East Foundation-ի հայաստանյան մասնաճյուղը, «Սատար Արցախին» միությունը և «Օրրան» բարեգործական ՀԿ-ն։

Завершен второй этап проекта «Крылья» в Дилижане
В Дилижане завершился второй этап реабилитационного проекта «Крылья», стартовавший в апреле. 76 детей, ...
Около 2000 паломников из Армении и зарубежных стран приняли участие сегодня в поломничество в монастырь Татев. В церкви Святых Павла и Петра Татевского монастыря состоялась совместная молитва, возглавленная архиепископом Макаром Акопяном, предстоятелем Сюникской епархии.
«Общественные настроения являются показателем измерения правовых и политических процессов», — считает Сирануш Саакян, правозащитник, сооснователь общественной организации «Правовой путь».
«Информирование о процессах или обычное сердечное сопереживание, разделяемое в общественной сфере, имеет большое значение и может с эффектом умножения воздействовать на важных представителей международного сообщества, принимающих решения политических деятелей».
В Татеве также состоялся обряд крещения семи детей из Арцаха. Одна из родителей крещаемых детей, Лусине, пришла в монастырь Татев с важным обетом.
«Когда нас депортировали из Степанакерта, я тогда еще не знала, что под моим сердцем ношу маленькое сердечко — благословение Божье. Преодолев трудности, мы добрались до Гориса. Через несколько дней узнали, что Бог благословил нас. Хотя жизнь отняла у меня очень многое, казалось, что Он снова благословил меня, и в июне я стала матерью. Правда, с момента депортации из Степанакерта каждый день солнечный, но сегодня солнце улыбается нам по-другому», — сказала Лусине.
Заслуженный артист Армении, актер Шант Ованнисян с большой ответственностью взял на себя роль крестного отца братьев-близнецов из Арцаха Геворга и Саргиса, с надеждой, что его крестники обязательно вернутся на землю своих предков.
«Дай Бог, чтобы они в своей зрелой, сознательной жизни имели родину своей мечты», — сказал Шант Ованнисян.
Община Татев приняла гостей армянской харисой, демонстрацией традиционных ремесел и национальной музыкой.
В Музее масличного пресса участники паломничества ознакомились с историей монастыря Татев через выставку «Золотая цепь меценатов: Хранители Татева сквозь века». Основанная на средневековых рукописях, памятных надписях, эпиграфических источниках и современных научных исследованиях, эта экспозиция раскрывает, кто и как с IX века строил, оберегал и восстанавливал монастырский комплекс Татев.
«Монастырь Татев неоднократно разрушался в результате вражеских нашествий и стихийных бедствий. Но всегда находились люди, которые восстанавливали его вновь, возвращая ему дух и дыхание, превращая монастырь в важную опору духовной идентичности и устойчивости нашего народа. Познавая, как наши предки преодолевали испытания своего времени, мы учимся преодолевать вызовы нашего времени», — отметила координатор проекта выставки Нарине Агабалян.
Паломничество «Древо жизни» инициировало Агентство развития «Мы — наши горы», основанное Рубеном Варданяном. Оно проводится уже второй год.
«Возрождение Татева тесно связано с именем основателя нашей организации Рубена Варданяна. Воплощая его видение, мы взялись восстановить и традицию паломничества в Татев», — сказал директор агентства Григор Мартиросян.
Паломничество, проведённое с благословения Армянской Апостольской Церкви и по инициативе Агентства развития «Мы — наши горы», было поддержано общиной Татев и более чем десятком авторитетных армянских благотворительных организаций и фондов:
Фонд Азнавура, образовательный фонд «Преподавай, Армении», фонд DAR, фонд «Туфенкян», фонд IDeA, Союз армянской помощи, Армянский всеобщий благотворительный союз (AGBU), семейный фонд «Г. Овнанян», армянское представительство Near East Foundation, союз «Сатар Арцахин» и благотворительная организация «Орран».