Պայքարել նշանակում է ամրապնդել մեր ուժեղ կողմերը, դրանք առավելություն դարձնել ու կարողանալ ճիշտ օգտագործել. Ռուբեն Վարդանյան
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է Արցախի ...
Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հարևանությամբ սեպտեմբերի 1-ին կբացվի երկրորդ սոցիալական-բարեգործական ճաշարանը: Այն գործելու է շրջափակման հետևանքով աշխատանքը դադարեցրած «Մալիբու» մանկական սրճարանի տարածքում:
Ստեփանակերտում սոցիալական ճաշարանների գործարկման ծրագիրը նախաձեռնվել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման` սոցիալական ոլորտով զբաղվող աշխատանքային խմբի կողմից և իրականացվում է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության միջոցով և Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի օրհնությամբ ու ներգրավվածությամբ:
Առաջին ճաշարանը բացվել էր օգոստոսի 15-ին՝ Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածամոր Հովանու մայր տաճարի հարևանությամբ: Օրական այնտեղ սնվում է 300-350 մարդ, հիմնականում՝ անչափահասներ և տարեցներ: Բացի այդ, կամավորները պատրաստված ուտելիքն ամեն օր հասցնում են 70-ից ավելի տարեցների և հաշմանդամների:
Ինչպես առաջին ճաշարանի, այնպես էլ երկրորդի պարագայում հանրային սննդի ծառայության գնման պայմանագիր է կնքվել մասնագիտացված մասնավոր ընկերության հետ:
«Առաջին ճաշարանը երկու շաբաթից ավելի է գործում և, ցավոք, տեսնում ենք, որ այն մեծ պահանջարկ ունի: Լիակատար շրջափակման պայմաններում մեզ համար դժվար էր բացել երկրորդ ճաշարանը, բայց հասկացանք, որ այս իրավիճակում սա ամենակարևոր ծրագիրն է, ու ամեն ինչ փորձեցինք անել՝ երկրորդ կետը բացելու համար: Կարողացանք գտնել մասնավոր ընկերություններ, որոնք մթերում են իրականացնում նաև գյուղերից: Ցավոք, այս իրավիճակում մենք չենք կարող ասել, թե այս ճաշարաններն ինչքան կգործեն: Թերևս կգործեն այնքան, ինչքան որ կհաջողվի մթերք ստանալ»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը:
Սոցիալական ճաշարանները բացի հիմնական նպատակից՝ շրջափակման հետևանքով բնակչության առավել տուժած խմբերին սննդով ապահովելուց նաև հոգեբանական նշանակություն ունեն: Դրանց միջոցով ստեղծում է նաև շփման միջավայր՝ թույլ չտալով մարդկանց պարփակվել: Եկեղեցիների հարևանությամբ բացելու նպատակն այն է, որ ժամանակ առ ժամանակ կազմակերպվում են նաև հոգևորականների հանդիպումները բնակչության հետ: Բացի այդ, երկու եկեղեցիները գտնվում են քաղաքի տարբեր հատվածներում, և քաղաքի մի ծայրից երեխաներն ու տարեցները ստիպված չեն լինի ոտքով հասնել քաղաքի մյուս ծայրը:
Ճաշարանն այցելուներին սպասարկելու է ժամը 13.00-15.00-ի հատվածում: Ծրագրի շահառու կարող են դառնալ մինչև 16 տարեկան երեխաներն ու նրանց ուղեկցողները, ինչպես նաև հղի կանայք ու 65 տարեկանից բարձր անձինք:
2022թ. դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը շրջափակման մեջ է պահում Արցախը: Մինչև 2023թ. հունիսի 15-ը Բերձորի (Լաչինի) միջանցքով հնարավոր էր լինում Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ քիչ քանակությամբ հումանիտար բեռներ ստանալ: 2023թ. հունիսի 15-ից հետո Ադրբեջանն իսպառ արգելել է բեռնափոխադրումները՝ Արցախը պահելով լիակատար պաշարման մեջ և ստեղծելով հումանիտար ճգնաժամ: Այս իրավիճակում «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումը և «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը ստիպված են եղել դադարեցնել ենթակառուցվածքային մի շարք ծրագրեր և նախաձեռնել հրատապ ծրագրեր, որոնք այս ծանր իրավիճակում կօգնեն մեղմել արցախահայության խնդիրները:

ПРИЗЫВ К ОСУЖДЕНИЮ незаконного заключения Рубена Варданяна
Последнее заявление защиты Рубена Варданяна, захваченного Азербайджаном 27 сентября 2023 года и до сих пор ...
По соседству со степанакертской церковью Святого Акоба 1 сентября откроется вторая социально-благотворительная столовая, которая будет действовать на территории прекратившего работу вследствие блокады детского кафе «Малибу».
Проект задействования социальных столовых в Степанакерте инициирован занимающейся социальной сферой рабочей группой общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха» и реализуется посредством агентства территориального развития «Мы – наши горы» и при помощи и участии Арцахской епархии Армянской апостольской церкви.
Первая столовая была открыта 15 августа по соседству со степанакертским кафедральным собором Покрова Святой Богородицы. Ежедневно там получают питание 300-350 человек, в основном, несовершеннолетние и старики. Кроме того, волонтёры готовую еду каждый день доставляют более 70 старикам и инвалидам.
Как в случае с первой столовой, так и со второй, договор о закупке услуг общественного питания заключен со специализированной частной компанией.
«Первая столовая действует больше двух недель и, к сожалению, мы видим, что потребность в её работе велика. В условиях полной блокады нам трудно было открыть вторую столовую, но мы поняли, что в сложившейся ситуации это самая важная программа, и мы постарались сделать всё, чтобы открыть вторую точку. Мы смогли найти частные компании, которые осуществляют поставки также из сёл. К сожалению, в этой ситуации мы не можем сказать, сколько будут действовать эти столовые. Наверное, они будут действовать столько, сколько удастся получать продукты», — сказал руководитель социальных проектов агентства «Мы – наши горы» Армен Мангасарян.
Социальные столовые кроме основной цели обеспечения питанием наиболее пострадавших вследствие блокады групп населения также имеют психологическое значение. Посредством их создаётся также среда общения, не позволяя людям замкнуться. Цель открытия таких столовых по соседству с церквями заключается в том, что время от времени организуются также встречи священнослужителей с населением. Кроме того, обе церкви находятся в разных частях города, а значит дети и старики не будут вынуждены из одного конца города пешком добираться до другого конца.
Столовая будет обслуживать посетителей в промежутке между 13:00 и 15:00. Бенефициарами программы могут стать дети до 16 лет вместе с сопровождающими, а также беременные женщины и пожилые люди старше 65 лет.
С 12 декабря 2022 года Азербайджан держит в блокаде Арцах. До 15 июня 2023 года через Бердзорский коридор было возможно при помощи Российского миротворческого контингента и Международного комитета Красного Креста получать небольшое количество гуманитарных грузов. После 15 июня 2023 года Азербайджан полностью запретил грузоперевозки, удерживая Арцах в полной осаде и создавая гуманитарную катастрофу. В этой ситуации общественное движение «Фронт безопасности и развития Арцаха» и агентство «Мы – наши горы» были вынуждены прекратить ряд инфраструктурных проектов и предпринять неотложные программы, которые в этой тяжёлой ситуации помогут сгладить проблемы арцахских армян.