Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան
Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված սոցիալական իրավիճակը ...
Ծաղկազարդի և մանուկների օրհնության օրվանից սկսած՝ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում, Արցախի Հանրապետության շուրջ 12500 երեխաներ նվերներ կստանան «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից:
«Նվերներ՝ Արցախի երեխաներին» ծրագիրը գործակալությունը նախաձեռնել էր դեռ անցած տարեվերջին: Գործակալության՝ աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող նվիրատուների կողմից այդ նպատակի համար նվիրաբերված միջոցներով նվերները գնվել էին մինչև Արցախի շրջափակումը: Նվերների հանձնումը նախատեսվում էր Ամանորի նախաշեմին, սակայն դեկտեմբերի 12-ից սկսված շրջափակման պատճառով տոնական անակնկալը չստացվեց։
Շրջափակման ամիսների ընթացքում հաջողվել էր Գորիսում պահվող նվերները մաս-մաս տեղափոխել Արցախ, և ապրիլի 2-ից արդեն մեկնարկել է փաթեթների բաժանումը հասցեատերերին ինչպես Ստեփանակերտում, այնպես էլ Մարտունիի, Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջաններում:
«Մենք և մեր նվիրատուները, ինչ խոսք, շատ էինք ցանկանում, որ նվերներն արցախցի փոքրիկներին հասնեն Ամանորին, ու երբ պատրաստվում էին փաթեթները, ոչ մեկի մտքով անգամ չէր անցնում, որ դրանք կկարողանանք նրանց բաժանել միայն գարնանը: Բայց կարևորն այն է, որ նվերները, ի վերջո, գտան իրենց «տերերին»: Շրջափակված Արցախում, երբ երեխաները զրկված են բազմաթիվ հնարավորություններից, երբ խախտված են նրանց մի շարք կենսական իրավունքներ, թեկուզ մի փոքր ուրախության պահ նրանց պարգևելը մեզ համար անչափ կարևոր է»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը։

In the week following Palm Sunday and the blessing of children, about 12,500 children of the Republic of Artsakh will receive gifts from the “We Are Our Mountains” territorial development agency.
The agency initiated the “Gifts for Artsakh Children” program at the end of last year. The gifts were bought with funds donated for that purpose by donors living in different countries around the world before the siege of Artsakh. The presentation of gifts was planned for New Year’s Eve, but due to the blockade that started on December 12, the festive surprise did not happen.
Throughout the months of the blockade, it has been possible to move the gifts stored in Goris to Artsakh in parts. Since April 2, the distribution of packages to the recipients in Stepanakert, as well as in the Martuni, Martakert, and Askeran regions, has already started.
“We and our donors, of course, very much wanted the gifts to reach the children of Artsakh by the New Year, and when the packages were being prepared, no one even thought that we would only be able to distribute them in the spring. But the important thing is that the gifts eventually reached their recipients. Blockaded in Artsakh, when the children are deprived of many opportunities as a number of their vital rights are violated, it is extremely important for us to give them even a small moment of joy,” said Armen Mangasaryan, head of social programs for the “We Are Our Mountains” territorial development agency.