Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան
Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված սոցիալական իրավիճակը ...
Ծաղկազարդի և մանուկների օրհնության օրվանից սկսած՝ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում, Արցախի Հանրապետության շուրջ 12500 երեխաներ նվերներ կստանան «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից:
«Նվերներ՝ Արցախի երեխաներին» ծրագիրը գործակալությունը նախաձեռնել էր դեռ անցած տարեվերջին: Գործակալության՝ աշխարհի տարբեր երկրներում բնակվող նվիրատուների կողմից այդ նպատակի համար նվիրաբերված միջոցներով նվերները գնվել էին մինչև Արցախի շրջափակումը: Նվերների հանձնումը նախատեսվում էր Ամանորի նախաշեմին, սակայն դեկտեմբերի 12-ից սկսված շրջափակման պատճառով տոնական անակնկալը չստացվեց։
Շրջափակման ամիսների ընթացքում հաջողվել էր Գորիսում պահվող նվերները մաս-մաս տեղափոխել Արցախ, և ապրիլի 2-ից արդեն մեկնարկել է փաթեթների բաժանումը հասցեատերերին ինչպես Ստեփանակերտում, այնպես էլ Մարտունիի, Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջաններում:
«Մենք և մեր նվիրատուները, ինչ խոսք, շատ էինք ցանկանում, որ նվերներն արցախցի փոքրիկներին հասնեն Ամանորին, ու երբ պատրաստվում էին փաթեթները, ոչ մեկի մտքով անգամ չէր անցնում, որ դրանք կկարողանանք նրանց բաժանել միայն գարնանը: Բայց կարևորն այն է, որ նվերները, ի վերջո, գտան իրենց «տերերին»: Շրջափակված Արցախում, երբ երեխաները զրկված են բազմաթիվ հնարավորություններից, երբ խախտված են նրանց մի շարք կենսական իրավունքներ, թեկուզ մի փոքր ուրախության պահ նրանց պարգևելը մեզ համար անչափ կարևոր է»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը։

Три дня личностного роста, лидерства и общения, направленных на развитие будущего
Начиная с Вербного воскресенья и благословения детей, на предстоящей неделе около 12500 детей Республики Арцах получат подарки от агентства территориального развития «Мы – наши горы».
Агентство инициировало программу «Подарки детям Арцаха» ещё в конце прошлого года. На средства, пожертвованные для этой цели проживающими в разных странах мира донорами агентства, подарки были куплены до блокады Арцаха. Вручение подарков планировалось накануне Нового года, но из-за блокады, начавшейся 12 декабря, праздничного сюрприза не произошло.
За месяцы блокады хранившиеся в Горисе подарки удалось по частям перевезти в Арцах, и со 2 апреля уже началась раздача пакетов получателям как в Степанакерте, так и в Мартунинском, Мартакертском и Аскеранском районах.
«Мы и наши дарители, что и говорить, очень хотели, чтобы подарки дошли до малышей Арцаха к Новому году, и когда готовились пакеты, никто даже не думал, что мы сможем их раздать только весной.
Но важно то, что подарки в конце концов нашли своих «хозяев».
В окружённом Арцахе, когда дети лишены многих возможностей, когда нарушен ряд их жизненно важных прав, нам крайне важно подарить им хотя бы минутку радости», — сказал руководитель социальных программ агентства территориального развития «Мы — наши горы» Армен Мангасарян.