Սերը, որ դարձավ բիզնես․ Մարտիկի ճանապարհը «Թևեր՝ բոլորին» ծրագրում
Սյունիքի մարզի Խոտ գյուղում Մարտիկի օրը սկսվում է մեղուների հետ։ Սակայն նրա աշխատանքի պատմությունը սկսվել է ...
Վերջին շրջանում Արցախից բնակչության բռնի տեղահանումը հրատապ անհրաժեշտություն է առաջացրել կայուն աշխատանքի և համայնքային ինտեգրման ուղղությամբ։ Շատերը կանգնած են անորոշության առջև՝ չունենալով բավարար հնարավորություններ իրենց ընտանիքներին աջակցելու համար։ Այս իրավիճակի հետևանքով մոտ 27,000 մարդ արտագաղթել է Հայաստանից, և նրանցից որոշների համար սա արդեն չորրորդ տեղահանումն է։
Տեղահանված երիտասարդները հատկապես խոցելի են՝ մի կողմից բախվելով հոգեբանական տրավմաներին ու նոր միջավայրին հարմարվելու դժվարություններին, մյուս կողմից՝ ականատես լինելով իրենց ծնողների հուսալքությանը։
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանում հյուրընկալող համայնքները, օրինակ՝ Տաթևի համայնքը, որոնք տեսականորեն կարող էին աջակցություն ցուցաբերել տեղահանված ընտանիքներին, նույնպես կանգնած են անվտանգության, սոցիալ-տնտեսական և հոգեբանական դժվարությունների առաջ։ Դրանք հաճախ խոչընդոտում են տեղահանված ընտանիքների նկատմամբ ըմբռնումով մոտենալու կարողությանը:
Այս մարտահրավերներին ի պատասխան՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը նախաձեռնել է մի շարք առանցքային ծրագրեր, որոնք միտված են տնտեսական աճի և սոցիալական համախմբման խթանմանը։ Դրանց թվում են՝ պտղատու այգու հիմնումը, ինչպես նաև Տաթևի համայնքում նոր տեղական շուկայի ստեղծումը։ Այս ջանքերն իրականացվում են Տաթևի համայնքային կենտրոնի և «Տաթևեր» ճոպանուղու աջակցությամբ։ Միասին, այս նախաձեռնությունները նպատակ ունեն ստեղծել ինքնազբաղվածության հնարավորություններ և խթանել տարածաշրջանային զարգացումը։
Թևեր բոլորի համար
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը՝ համագործակցելով Innobiz Business Support ՀԿ-ի հետ, մշակել է համապարփակ ծրագիր՝ «Թևեր բոլորի համար» (Wings4All) անվամբ։
Ծրագիրը նպատակ ունի Արցախից տեղահանման և Սյունիքի մարզի տնտեսական դժվարությունները վերածել միասնության, զարգացման և առաջընթացի հնարավորությունների։ Այն խթանում է ձեռնարկատիրական ոգին՝ զորացնելով թե՛ տեղահանված, թե՛ տեղի ընտանիքներին՝ օգտագործելով առկա ենթակառուցվածքները և պատանիների շարժիչ ուժը։ Նախորդ ծրագրերից ստացված փորձը ցույց է տալիս, որ երիտասարդները հաճախ հանդիսանում են նպատակասլացության, տոկունության, հաստատակամության և ապագայի հանդեպ հույսի աղբյուր։ Այս ծրագիրը ընդգծում է ծնողների և պատանիների համագործակցության կարևորությունը՝ փոխադարձ աջակցությունը խթանելու նպատակով։ Ընտանիքների՝ համատեղ ձեռնարկատիրական նպատակների շուրջ համախմբման արդյունքում ստեղծվում են փոխաջակցության և պատասխանատվության շղթաներ, որոնք բարելավում են նրանց կյանքի որակը՝ տանելով դեպի հաջողություն և կայունություն։
Այս ծրագրի շնորհիվ, հնարավորություն է տրվում 50 ընտանիքների՝ սովորել և կառավարել իրենց սեփական ձեռնարկությունները 6 ամսվա ընթացքում:
Այս ծրագիրը ֆինանսավորվում է Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամը։ Սկզբնական կարիքների գնահատման ընթացքում բացահայտված առաջնահերթ խնդիրներին առավել արդյունավետ արձագանքելու և ազդեցության ծավալը մեծացնելու նպատակով՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը ներկայումս իրականացնում է հավելյալ միջոցների հավաքագրում։
Ստացված ռեսուրսները թույլ կտան մեզ տրամադրել մեկնարկային ֆինանսավորում ավելի մեծ թվով ընտանիքների՝ հատկապես այն ընտանիքներին, որոնք պատրաստ են միավորվել ընդհանուր գաղափարների շուրջ՝ ստեղծելու արտադրություններ, փոքր ֆերմաներ կամ զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտում գործող բիզնեսներ։
Աջակցելով այս համագործակցային և համայնքին նախաձեռնություններին՝ մենք նպատակ ունենք խթանել կայուն ապրուստի հնարավորությունները և ստեղծել նոր աշխատատեղեր՝ ապահովելով շղթայական դրական ազդեցություն ինչպես Տաթևի համայնքում, այնպես էլ Արցախից տեղահանված ընտանիքների շրջանում։
Ծրագրին մասնակցող խումբը կազմում է 50 ընտանիք Տաթև համայնքից, ներառյալ Արցախից տեղահանված քաղաքացիները, որոնք պատրաստակամ են սկսել իրենց ձեռնարկատիրական ուղին և բարելավել իրենց կյանքի որակը։
Առաջարկվող ծրագիրը նպատակ ունի Տաթևի տարածաշրջանում ստեղծել երկարաժամկետ տնտեսական և սոցիալական փոփոխություն՝ հզորացնելով տեղահանված և տեղական ընտանիքներին ձեռնարկատիրական կարողություններով։
Ծրագիրը կնպաստի Տաթևի տեղական շուկայի կայացմանը՝ որպես տնտեսական գործունեության կենտրոն, որը կապահովի ընտանիքների համար կայուն եկամտի հնարավորություններ և կնպաստի տարածաշրջանային զարգացմանը։ Ընտանիքներն ակտիվորեն կներգրավվեն շուկայի կայունության պլանների մշակման գործընթացում՝ ուսումնասիրելով բիզնեսի ընդլայնման ուղիները՝ ծառայությունների ավելացման (օրինակ՝ տնային առաքում, տեղական ձեռագործ աշխատանքներ), գործառնական արդյունավետության բարձրացման և էլեկտրոնային առևտրի զարգացման միջոցով։
Օգտագործելով առկա ենթակառուցվածքները, խթանելով համագործակցային գործընկերություններ և կենտրոնանալով կարողությունների զարգացման վրա՝ նախաձեռնությունն ուղղված է ստեղծելու ինքնաբավ կառույց, որը շահավետ կլինի թե՛ տեղահանված, թե՛ տեղական ընտանիքների համար։

Поддержка молодых музыкантов из Арцаха
Агентство развития «Мы — наши горы» с энтузиазмом поддерживает образовательную инициативу «Я родился в ...
Недавний приток людей, насильственно перемещенных из Арцаха, создал острую необходимость в устойчивом трудоустройстве и интеграции в местные сообщества. Многие из переселенцев сталкиваются с неопределённостью и ограниченными возможностями обеспечивать свои семьи. В результате около 27 000 человек уехали из Армении — для некоторых это стало уже четвёртым перемещением. Особенно уязвимыми остаются молодые люди среди переселенцев: с одной стороны, они борются с травмой и необходимостью адаптироваться к новым условиям, а с другой — ежедневно сталкиваются с отчаянием своих родителей.
В то же время принимающие общины в Армении, такие как жители региона Татев, которые могли бы оказать поддержку, сами испытывают трудности — в вопросах безопасности, экономики и эмоционального благополучия. Эти сложности часто мешают им эффективно понимать и помогать переселенцам.
В ответ на это Агентство развития «Мы — наши горы» инициировало ряд ключевых проектов, направленных на стимулирование экономического роста и укрепление социальной сплочённости. Среди них — создание фруктового сада и нового местного рынка в сообществе Татев. Эти инициативы поддерживаются Татевским общественным центром и канатной дорогой «Крылья Татева». Вместе они нацелены на развитие самозанятости и стимулирование регионального развития.
Wings4All
Агентство развития «Мы — наши горы» совместно с НПО «Innobiz» разработали целостную программу под названием Wings4All.
Эта инициатива направлена на то, чтобы превратить вызовы, связанные с перемещением из Арцаха и экономическими трудностями Сюникского региона, в возможности для единства, роста и развития. Пробуждая предпринимательский дух и укрепляя как переселённые, так и местные семьи, программа использует существующую инфраструктуру и потенциал подростков. Опыт предыдущих проектов показывает, что молодёжь часто приносит энергию, стойкость, настойчивость и надежду на будущее. Это понимание подчёркивает ценность объединения подростков и их родителей с целью взаимной поддержки. Через совместные предпринимательские цели семьи могут укреплять ответственность друг перед другом, создавая циклы вдохновения и поднимаясь на новый уровень успеха и стабильности.
В рамках этой программы 50 семей получат возможность учиться, развивать лидерские качества и управлять собственными предприятиями в течение 6 месяцев.
Данный проект финансируется благодаря щедрому гранту от Фонда семьи Ованнисян (H. Hovnanian Family Foundation).
Чтобы усилить воздействие программы и ответить на приоритетные потребности, выявленные в ходе предварительной оценки, Агентство развития «Мы — наши горы» активно привлекает дополнительные средства.
Эти ресурсы позволят предоставить стартовое финансирование большему числу семей — особенно тем, кто готов объединиться вокруг общих идей для запуска мини-производств, малых фермерских хозяйств или бизнеса в сфере туризма и гостеприимства.
Поддерживая такие совместные и укоренённые в сообществе инициативы, мы стремимся способствовать устойчивому развитию, созданию рабочих мест и запуску цепной реакции положительных изменений как в Татеве, так и среди перемещённых семей из Арцаха.
Программа нацелена на поддержку 50 семей из сообщества Татев, включая вынужденно перемещённых лиц из Арцаха, которые стремятся начать свой путь в предпринимательстве и улучшить качество своей жизни.
Предлагаемый проект направлен на достижение долгосрочных экономических и социальных изменений в регионе Татев путём расширения предпринимательских возможностей для местных и перемещённых семей.
Инициатива предусматривает развитие местного рынка в Татеве как центра экономической активности, обеспечивая стабильные источники дохода для семей и способствуя региональному развитию. Семьи будут вовлечены в разработку планов устойчивости рынка, включая идеи по расширению бизнеса (например, доставка на дом, реализация местных ремёсел), повышению эффективности работы и выходу в сферу электронной торговли.
Опираясь на существующую инфраструктуру, укрепляя партнёрства и развивая потенциал участников, инициатива закладывает основу для самоокупаемой модели, приносящей пользу как перемещённым семьям, так и местным жителям.