«ԶՎԱՐՃԱԼԻ ՖՐԱՆՍԵՐԵՆ» ամառային գործնական դասընթաց արցախցի դպրոցականների համար
«Մենք ենք մեր սարերը» կազմակերպությունը Ֆրանսիայի «Սատար Արցախին» միության աջակցությամբ և Երևանի Միսաք ...
Դասընթացներ արցախցի դպրոցականների համար՝ ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցում ուսումնական ծրագրին հասնելու նպատակով:
2023թ. սեպտեմբերին իրենց հայրենիքից բռնի տեղահանվել են ավելի քան 18 000 արցախցի դպրոցահասակ երեխաներ: Ապաստանելով Հայաստանի Հանրապետությունում նրանք իրենց ուսումը շարունակել են Երևանի և մարզերի դպրոցներում: 24 արցախցի դպրոցականներ իրենց ուսման համար ընտրել են ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան N48 հիմնական դպրոցը: Ընդունվելով տարբեր դասարաններ, նրանք հայտնվել են ֆրանսերենի լրացուցիչ ուսուցման խնդրի առաջ, քանի որ երեխաների մեծ մասը Արցախում չէր սովորել ֆրանսերեն: Երեխաների ծնողները դիմել են «Մենք ենք մեր սարերը» կազմակերպությանը՝ իրենց երեխաների համար ֆրանսերենի լրացուցիչ դասեր կազմակերպելու խնդրանքով:
Դպրոցի տնօրինության հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ դպրոցում կազմակերպվում են ֆրանսերենի լրացուցիչ դասեր արցախցի երեխաների համար` «Փոքրիկ ֆրանկոֆոններ» (3-4-րդ դաս.) և «Ժամանակակից ֆրանսիական գրականություն և մշակույթ» (5-9-րդ դաս.) ծրագրերով: Դասերը կազմակերպվում են շաբաթական երկու օր, դպրոցի ֆրանսերենի ուսուցիչների կողմից:

Wings: Rehabilitation Program for Children and Their Parents Displaced from Artsakh
The French language program aims to provide comprehensive French language courses for Artsakh students, addressing gaps in their curriculum.
Following the displacement of over 18 thousand schoolchildren from Artsakh in September 2023, many continued their education in Yerevan and surrounding areas. Twenty-four students from Artsakh, enrolled at Primary School N48 named after Misak Manushyan in Yerevan with an intensive French language program. However, as most Artsakh children had not previously studied French, they encountered difficulties. In response to parents’ requests, the organization “We Are Our Mountains” collaborated with the school to arrange additional French lessons for these students.
By agreement with the school administration, additional French language classes are organized at the school for Artsakh children under the programs “Little Francophones” (grades 3-4) and “Modern French Literature and Culture” (grades 5-9). The classes are held twice a week by the school’s French teachers.