«ԶՎԱՐՃԱԼԻ ՖՐԱՆՍԵՐԵՆ» ամառային գործնական դասընթաց արցախցի դպրոցականների համար
«Մենք ենք մեր սարերը» կազմակերպությունը Ֆրանսիայի «Սատար Արցախին» միության աջակցությամբ և Երևանի Միսաք ...
Դասընթացներ արցախցի դպրոցականների համար՝ ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցում ուսումնական ծրագրին հասնելու նպատակով:
2023թ. սեպտեմբերին իրենց հայրենիքից բռնի տեղահանվել են ավելի քան 18 000 արցախցի դպրոցահասակ երեխաներ: Ապաստանելով Հայաստանի Հանրապետությունում նրանք իրենց ուսումը շարունակել են Երևանի և մարզերի դպրոցներում: 24 արցախցի դպրոցականներ իրենց ուսման համար ընտրել են ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ Երևանի Միսաք Մանուշյանի անվան N48 հիմնական դպրոցը: Ընդունվելով տարբեր դասարաններ, նրանք հայտնվել են ֆրանսերենի լրացուցիչ ուսուցման խնդրի առաջ, քանի որ երեխաների մեծ մասը Արցախում չէր սովորել ֆրանսերեն: Երեխաների ծնողները դիմել են «Մենք ենք մեր սարերը» կազմակերպությանը՝ իրենց երեխաների համար ֆրանսերենի լրացուցիչ դասեր կազմակերպելու խնդրանքով:
Դպրոցի տնօրինության հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ դպրոցում կազմակերպվում են ֆրանսերենի լրացուցիչ դասեր արցախցի երեխաների համար` «Փոքրիկ ֆրանկոֆոններ» (3-4-րդ դաս.) և «Ժամանակակից ֆրանսիական գրականություն և մշակույթ» (5-9-րդ դաս.) ծրագրերով: Դասերը կազմակերպվում են շաբաթական երկու օր, դպրոցի ֆրանսերենի ուսուցիչների կողմից:

Курсы французского языка для арцахских учеников школы с углубленным изучением французского языка с целью помочь им восполнить пробелы в учебной программе.
В сентябре 2023 года более 18 тысяч школьников из Арцаха были насильственно принуждены покинуть свою родину. Укрывшись в Республике Армения, они продолжили обучение в ереванских и областных школах. 24 школьника из Арцаха выбрали для обучения основную школу N48 имени Мисака Манушяна в Ереване с углубленным изучением французского языка. Будучи зачисленными в разные классы, они столкнулись с проблемой дополнительного изучения французского языка, поскольку большинство детей в Арцахе не изучали французский язык. Родители детей обратились в организацию «Мы – наши горы» с просьбой организовать для их детей дополнительные уроки французского языка.
По договоренности с администрацией школы организуются дополнительные занятия по французскому языку для детей из Арцаха по программам «Маленькие франкофоны» (3-4 классы) и «Современная французская литература и культура» (5-9 классы). Занятия проводятся два раза в неделю учителями французского языка школы.