«Կենաց ծառ» նախաձեռնություն. ՈՒԽՏԱԳՆԱՑՈՒԹՅՈՒՆ ՏԱԹԵՎԻ ՎԱՆՔ
Ուխտագնացություն դեպի Տաթևի վանք նախաձեռնությունը միտված է համախմբելու հայերին և Հայաստանի բարեկամներին ...
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի զարգացմանը՝ այնտեղ ստեղծելով նոր տնտեսական հնարավորություններ։
Հատկանշական տեղական շուկաները մեծ պահանջարկ են վայելում զբոսաշրջիկների շրջանում ամբողջ աշխարհում:
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին (աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին, ընդգրկված է Գինեսի ռեկորդների գրքում, «Աշխարհի լավագույն ճոպանուղին»՝ ըստ World Travel Award 2021 և 2023 թվականների) ամեն տարի այցելում են հարյուր հազարավոր զբոսաշրջիկներ, ուստի ծրագրի շրջանակներում «Տաթև» կայարանի մոտ նախատեսվում է կառուցել տեղական արտադրանքի շուկա՝ շարունակելով զբոսաշրջիկներին սպասարկելու արժեշղթան։
Ստեղծվող շուկան կդառնա մանրածախ առևտրի և ժամանցի կենտրոն՝ ապահովելով 20-25 նոր տաղավար տեղական արտադրողների, արհեստավորների և առևտրականների համար, ինչը կնպաստի համայնքի տնտեսական հնարավորությունների բարելավմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Շուկան կարող է դառնալ թարմ գյուղատնտեսական արտադրանքի, հուշանվերների և ձեռագործ իրերի, զվարճանքի և թեթև սննդի, ինչպես նաև համայնքային միջոցառումների անցկացման վայր՝ ավելի մեծացնելով գրավչությունը զբոսաշրջիկների համար:
Գործունեության առաջին տարում Տաթև համայնքի անդամներին, ինչպես նաև Արցախից բռնի տեղահանված մարդկանց մանրածախ վաճառքի կետերի տրամադրումն անվճար է լինելու։ Շուկայի հետագա գործունեությունը կիրականացվի սոցիալական ձեռներեցության սկզբունքների հիման վրա, իսկ ստացված շահույթը կուղղվի համայնքի զարգացմանը։
Ծրագիրը կարևոր քայլ է Տաթևում պտղատու այգու ստեղծման՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության «Կենաց ծառ» բարեգործական նախաձեռնության շարունակման գործում։
Նախագծի իրականացումը ժամանակավորապես կասեցվել է մինչև անհրաժեշտ ֆինանսավորման ամբողջական ապահովումը։ Իրականացման աշխատանքները կվերսկսվեն բյուջեի վերջնական ձևավորումից հետո՝ հաշվի առնելով սեզոնային գործոնները և շինարարական աշխատանքների հնարավոր ազդեցությունը զբոսաշրջային հոսքի վրա՝ այն հնարավորինս նվազագույնի հասցնելու նպատակով։

FRENCH LANGUAGE PROGRAM FOR ARTSAKH STUDENTS
The French language program aims to provide comprehensive French language courses for Artsakh students, ...
The project aims to foster the development of the Tatev community by creating new economic opportunities for residents.
Unique local markets are highly popular with tourists worldwide, and the Tatev region is no exception. With hundreds of thousands of visitors to the “Wings of Tatev” cable car annually, this project plans to construct a market for local products near the cable car station, extending the value chain of tourist services.
The new market will serve as both a trade hub and recreational space, offering 20-25 vendor stalls to local farmers, artisans, and merchants. This initiative will boost the community’s economic prospects and create new jobs. It will also serve as a key venue for the sale of fresh agricultural produce, local souvenirs, and handicrafts, providing visitors with a rich cultural experience, including casual dining options and spaces for community events—all of which will enhance the market’s appeal to tourists.
In its first year, vendor stalls will be offered free of charge to Tatev community members and residents forcibly displaced from Artsakh. The market will operate as a social enterprise, with all profits reinvested into the community’s development.
This project is an integral part of the Development Agency “We Are Our Mountains” charitable initiative, Tree of Life, which also includes the creation of a fruit orchard in Tatev.
The project is temporarily on hold pending full funding. Implementation will resume once the required budget is secured, taking into account seasonality and the need to minimize disruption to the tourist flow.