«Կենաց ծառ» նախաձեռնություն. ՈՒԽՏԱԳՆԱՑՈՒԹՅՈՒՆ ՏԱԹԵՎԻ ՎԱՆՔ
Ուխտագնացություն դեպի Տաթևի վանք նախաձեռնությունը միտված է համախմբելու հայերին և Հայաստանի բարեկամներին ...
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքի զարգացմանը՝ այնտեղ ստեղծելով նոր տնտեսական հնարավորություններ։
Հատկանշական տեղական շուկաները մեծ պահանջարկ են վայելում զբոսաշրջիկների շրջանում ամբողջ աշխարհում:
«ՏաԹևեր» ճոպանուղին (աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղին, ընդգրկված է Գինեսի ռեկորդների գրքում, «Աշխարհի լավագույն ճոպանուղին»՝ ըստ World Travel Award 2021 և 2023 թվականների) ամեն տարի այցելում են հարյուր հազարավոր զբոսաշրջիկներ, ուստի ծրագրի շրջանակներում «Տաթև» կայարանի մոտ նախատեսվում է կառուցել տեղական արտադրանքի շուկա՝ շարունակելով զբոսաշրջիկներին սպասարկելու արժեշղթան։
Ստեղծվող շուկան կդառնա մանրածախ առևտրի և ժամանցի կենտրոն՝ ապահովելով 20-25 նոր տաղավար տեղական արտադրողների, արհեստավորների և առևտրականների համար, ինչը կնպաստի համայնքի տնտեսական հնարավորությունների բարելավմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Շուկան կարող է դառնալ թարմ գյուղատնտեսական արտադրանքի, հուշանվերների և ձեռագործ իրերի, զվարճանքի և թեթև սննդի, ինչպես նաև համայնքային միջոցառումների անցկացման վայր՝ ավելի մեծացնելով գրավչությունը զբոսաշրջիկների համար:
Գործունեության առաջին տարում Տաթև համայնքի անդամներին, ինչպես նաև Արցախից բռնի տեղահանված մարդկանց մանրածախ վաճառքի կետերի տրամադրումն անվճար է լինելու։ Շուկայի հետագա գործունեությունը կիրականացվի սոցիալական ձեռներեցության սկզբունքների հիման վրա, իսկ ստացված շահույթը կուղղվի համայնքի զարգացմանը։
Ծրագիրը կարևոր քայլ է Տաթևում պտղատու այգու ստեղծման՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության «Կենաց ծառ» բարեգործական նախաձեռնության շարունակման գործում։
Նախագծի իրականացումը ժամանակավորապես կասեցվել է մինչև անհրաժեշտ ֆինանսավորման ամբողջական ապահովումը։ Իրականացման աշխատանքները կվերսկսվեն բյուջեի վերջնական ձևավորումից հետո՝ հաշվի առնելով սեզոնային գործոնները և շինարարական աշխատանքների հնարավոր ազդեցությունը զբոսաշրջային հոսքի վրա՝ այն հնարավորինս նվազագույնի հասցնելու նպատակով։

Сохраняя Арцах: электронная платформа нематериального культурного наследия
Принудительное выселение коренного населения Арцаха поставило под угрозу сохранение богатого культурного ...
Цель проекта – помочь развитию Татевской общины посредством создания новых экономических возможностей.
Самобытные местные рынки пользуются огромной популярностью у туристов во всем мире. Канатную дорогу «Крылья Татева» (самая длинная реверсивная канатная дорога в мире, попавшая в Книгу рекордов Гиннесса; «Лучшая канатная дорога в мире» по версии World Travel Award 2021 и 2023) ежегодно посещают сотни тысяч туристов, поэтому в рамках проекта рядом со станцией «Татев» канатной дороги планируется построить рынок местной продукции, продолжая таким образом ценностную цепочку обслуживания туристов.
Создаваемый рынок станет центром торговли и отдыха, обеспечив 20-25 новых прилавков для местных производителей, ремесленников и продавцов, что поможет улучшить экономические перспективы сообщества и создать новые рабочие места. Рынок сможет стать ключевым местом продажи свежих сельхозпродуктов, сувениров и изделий ручной работы, интересного времяпрепровождения и легкого питания, а также площадкой для проведения общинных мероприятий, что еще больше повысит его привлекательность для туристов.
В первый год функционирования предоставление торговых точек для членов Татевской общины, а также насильственно перемещенных из Арцаха жителей будет бесплатным. Дальнейшее функционирование рынка будет осуществляться на основе принципов социального предпринимательства, а генерируемая прибыль – направляться на развитие общины.
Проект представляет собой важный шаг в продолжении благотворительной инициативы «Древо жизни» Агентства развития «Мы – наши горы» по созданию фруктового сада в Татеве.
Проект временно приостановлен до привлечения полного финансирования. Реализация будет возобновлена после формирования бюджета с учётом сезонности и необходимости минимизировать влияние строительных работ на туристический поток.