Աջակցություն Արցախի երիտասարդ երաժիշտներին
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը ոգևորությամբ աջակցում է «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական նախաձեռնությանը, որի հեղինակն ու հիմնական իրականացնողը «Արվեստ 23» հասարակական կազմակերպությունն է:
Մեր գործընկերության շրջանակներում «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը կենտրոնացել է արցախցի տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտներին անհրաժեշտ երաժշտական գործիքներով (ջութակներ, թավջութակներ, կոնտրաբաս, կլարնետ, շեփոր, դաշնամուրներ) ապահովման վրա: «Հովարդ Կարագյոզյան» ԲԲՀԿ-ի աջակցությամբ Գործակալությունը նաև ձեռք է բերել պլանշետներ երաժիշտների համար:
«Ծնվել եմ Արցախում» համապարփակ ծրագրի մասին
«Արվեստ 23» հասարակական կազմակերպության կողմից նախաձեռնված «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագիրը համապարփակ հնգամյա նախագիծ է, որն ուղղված է Արցախից տաղանդավոր երիտասարդների լիարժեք երաժշտական կրթությանը:
Ամբողջական ծրագիրը ներառում է.
• Մասնագիտական դասեր Հայաստանի լավագույն պրոֆեսորների հետ
• Այցելություններ Հայաստանի թանգարաններ
• Հրավիրատոմսեր Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգների համար
• Վարպետության դասեր աշխարհի լավագույն արտիստների հետ
• Օտար լեզուների դասեր՝ ռուսերեն և անգլերեն
• Ֆինանսական աջակցություն՝ ուսման վարձավճարի կամ մասնագիտական այլ ծախսերի համար
• Երաժշտական գործիքի, համակարգչի (պլանշետներ) և ինտերնետ կապի տրամադրում՝ անհրաժեշտության դեպքում
«Արվեստ 23» հասարակական կազմակերպություն-ծրագրի հեղինակ և հիմնական իրականացնող
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ-մասնագիտական զարգացման ապահովում
Արցախը հարուստ էր ոչ միայն իր մշակութային ժառանգությամբ, այլև տաղանդավոր արվեստագետներով և ստեղծագործական ներուժով: Բռնի տեղահանման հետևանքով շատ երիտասարդ երաժիշտներ ստիպված են եղել թողնել իրենց գործիքները և ընդհատել ուսումը:
Բազմաթիվ ընտանիքներ, հայտնվելով կյանքի դժվարին պայմաններում, ներկայումս ի վիճակի չեն վճարել իրենց երեխաների մասնագիտական կրթության համար Հայաստանում:
Գործիքներով և տեխնիկայով մեր օգնությունը կարևոր առաջին քայլ է, որը թույլ կտա երիտասարդ երաժիշտներին շարունակել իրենց մասնագիտական զարգացումը:

Молодые музыканты из Арцаха получили планшеты для продолжения профессионального образования
Агентство развития «Мы — наши горы» с энтузиазмом поддерживает образовательную инициативу «Я родился в Арцахе», автором и основным исполнителем которой является Общественная организация «Арвест 23».
В рамках нашего партнерства Агентство развития «Мы — наши горы» сосредоточилось на обеспечении талантливых молодых музыкантов из Арцаха необходимыми музыкальными инструментами (скрипками, виолончелями, контрабасом, кларнетом, трубой, фортепиано). Благодаря поддержке МБОО «Говард Карагезян», Агентство также приобрело планшеты для музыкантов.
О комплексной программе «Я родился в Арцахе»
Образовательная программа «Я родился в Арцахе», инициированная и реализуемая общественной организацией «Арвест 23», представляет собой комплексный пятилетний проект, направленный на полноценное музыкальное образование талантливых молодых людей из Арцаха.
Полная программа включает:
Арцах был богат не только своим культурным наследием, но и талантливыми деятелями искусств и творческим потенциалом. В результате насильственной депортации многие молодые музыканты были вынуждены оставить свои инструменты и прервать обучение.
Многие семьи, оказавшиеся в сложных жизненных условиях, сегодня не в состоянии оплачивать профессиональное образование своих детей в Армении.
Наша помощь с обеспечением инструментами и техникой – это важный первый шаг, который позволит молодым музыкантам продолжить свое профессиональное развитие.