Աջակցություն Արցախի երիտասարդ երաժիշտներին
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը ոգևորությամբ աջակցում է «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական նախաձեռնությանը, որի հեղինակն ու հիմնական իրականացնողը «Արվեստ 23» հասարակական կազմակերպությունն է:
Մեր գործընկերության շրջանակներում «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը կենտրոնացել է արցախցի տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտներին անհրաժեշտ երաժշտական գործիքներով (ջութակներ, թավջութակներ, կոնտրաբաս, կլարնետ, շեփոր, դաշնամուրներ) ապահովման վրա: «Հովարդ Կարագյոզյան» ԲԲՀԿ-ի աջակցությամբ Գործակալությունը նաև ձեռք է բերել պլանշետներ երաժիշտների համար:
«Ծնվել եմ Արցախում» համապարփակ ծրագրի մասին
«Արվեստ 23» հասարակական կազմակերպության կողմից նախաձեռնված «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագիրը համապարփակ հնգամյա նախագիծ է, որն ուղղված է Արցախից տաղանդավոր երիտասարդների լիարժեք երաժշտական կրթությանը:
Ամբողջական ծրագիրը ներառում է.
• Մասնագիտական դասեր Հայաստանի լավագույն պրոֆեսորների հետ
• Այցելություններ Հայաստանի թանգարաններ
• Հրավիրատոմսեր Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգների համար
• Վարպետության դասեր աշխարհի լավագույն արտիստների հետ
• Օտար լեզուների դասեր՝ ռուսերեն և անգլերեն
• Ֆինանսական աջակցություն՝ ուսման վարձավճարի կամ մասնագիտական այլ ծախսերի համար
• Երաժշտական գործիքի, համակարգչի (պլանշետներ) և ինտերնետ կապի տրամադրում՝ անհրաժեշտության դեպքում
«Արվեստ 23» հասարակական կազմակերպություն-ծրագրի հեղինակ և հիմնական իրականացնող
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ-մասնագիտական զարգացման ապահովում
Արցախը հարուստ էր ոչ միայն իր մշակութային ժառանգությամբ, այլև տաղանդավոր արվեստագետներով և ստեղծագործական ներուժով: Բռնի տեղահանման հետևանքով շատ երիտասարդ երաժիշտներ ստիպված են եղել թողնել իրենց գործիքները և ընդհատել ուսումը:
Բազմաթիվ ընտանիքներ, հայտնվելով կյանքի դժվարին պայմաններում, ներկայումս ի վիճակի չեն վճարել իրենց երեխաների մասնագիտական կրթության համար Հայաստանում:
Գործիքներով և տեխնիկայով մեր օգնությունը կարևոր առաջին քայլ է, որը թույլ կտա երիտասարդ երաժիշտներին շարունակել իրենց մասնագիտական զարգացումը:

Young Artsakh Musicians Receive Tablets to Continue Their Professional Education
The “We Are Our Mountains” Development Agency enthusiastically supports the educational initiative “Born in Artsakh” , authored and primarily implemented by the “Arvest 23” NGO.
As part of our partnership, the “We Are Our Mountains” Development Agency has focused on providing talented young musicians from Artsakh with necessary musical instruments (violins, cellos, double bass, clarinet, trumpet, pianos). Thanks to the support of ICBO “Howard Karagezian,” the Agency has also acquired tablets for the musicians.
About the Comprehensive “Born in Artsakh” Program
The educational program “Born in Artsakh”, initiated and implemented by the “Arvest 23,” NGO is a comprehensive five-year project aimed at providing complete musical education for talented young people from Artsakh.
The full program includes:
Artsakh was rich not only in cultural heritage but also in talented artists and creative potential. As a result of forced deportation, many young musicians had to leave their instruments behind and interrupt their education.
Many families, finding themselves in difficult life circumstances, are currently unable to pay for their children’s professional education in Armenia.
Our assistance with providing instruments and equipment is an important first step that will allow young musicians to continue their professional development.