Ավարտվեց «Զվարճալի ֆրանսերեն» կրթական ճամբարը
Ավարտվել է «Զվարճալի ֆրանսերեն» ամառային 19-օրյա ճամբարը, որի ընթացքում Արցախից բռնի տեղահանված 9-15 տարեկան ...
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ և մեկ տասնյակ կազմակերպությունների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ ուխտագնացություն Տաթևի վանական համալիր՝ ի զորակցություն Ռուբեն Վարդանյանի և Բաքվում ապօրինի պահվող մյուս հայ գերիների:
«Կենաց ծառ» խորհրդանշական անվանմամբ անցկացվող ուխտագնացության համակազմակերպիչներն են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, Հայ օգնության միությունը, «Ազնավուր» հիմնադրամը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը, «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը, «Թուֆենկյան» հիմնադրամը, Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամը, «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունը, Տաթև համայնքը:
Միջոցառումը նշանավորվել է վանական համալիրի Սբ. Պողոս-Պետրոս տաճարում Գերաշնորհ Տ.Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ անցկացված համատեղ աղոթքով՝ հանուն Ռուբեն Վարդանյանի և Բաքվում ապօրինի պահվող մյուս հայ գերիների շուտափույթ ազատ արձակման:
«Տաթևը հայոց հոգևոր և ազգային-ազատագրական վերածննդի խորհրդանիշներից է։ Այսօր շատ կարևոր է ներշնչանք և ուժ ստանալ մեր ազգային-հոգևոր ակունքներից՝ մեր նոր զարթոնքի համար։ Մեր խոցված ազգային արժանապատվությունը վերականգնելու, հուսահատությունների ու հիասթափությունների կորստաբեր շղթան կոտրելու համար նաև խիստ կարևոր է Բաքվում պահվող մեր գերիների շուտափույթ և ապահով վերադարձը հայրենիք», ասաց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ներկայացուցիչ Վազգեն արքեպիսկոպոս Միրզախանյանը։
Միջոցառումների շարքը շարունակվեց խորհրդանշական «Կենաց ծառի» տնկմամբ և պտղատու նոր այգու բացմամբ և ազգագրական-մշակութային միջոցառումներով՝ Տաթևում և Հալիձորում: Համայնքի բնակիչների կողմից կատարվել է ավանդական հարիսայի պատրաստում։ Համերգային կատարումներով հանդես են եկել Արցախի ազգային նվագարանների նվագախումբը և «Մռակած» երգչախումբը:
Ուխտագնացությունն իրականացվել է Ռուբեն Վարդանյանի ծննդյան օրը: 2008 թվականին նրա նախաձեռնությամբ է մեկնարկել «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը, որի շրջանակում կառուցվել է «Տաթևեր» ճոպանուղին, վերականգնվել են վանական համալիրի կառույցները, տարածաշրջանում խթանվել է զբոսաշրջությունը:

The educational program, orchestrated by the collaborative efforts of the “We are our Mountains” ...
At the initiative of the “We Are Our Mountains” development agency and with the participation of dozens of organizations, a pilgrimage to the Tatev Monastery complex in support of Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners illegally held in Baku took place today, 25 May.
The co-organisers of the pilgrimage under the symbolic name “Tree of Life” are the Armenian Apostolic Holy Church, Armenian General Benevolent Union, Armenian Relief Union, Aznavour Foundation, “Teach Armenia” Educational Foundation, ATP Charitable Foundation, Tufenkian Foundation, Hovnanian Family Foundation, Orran Charitable Organisation, Tatev Community.
The event was celebrated at the St. Vazgen Mirzakhanyan Monastery Complex in Poghos Petros Cathedral under the patronage of His Eminence Archbishop T. Vazgen Mirzakhanyan, a joint prayer service was held for the imminent release of Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners illegally held in Baku.
“Tatev is one of the symbols of Armenian spiritual and national liberation and revival. Today, it is essential to draw inspiration and strength from our national-spiritual sources for the new awakening. In order to restore our wounded national dignity, to break the losing chain of despair and frustration, it is also very important to quickly and safely return our prisoners held in Baku to their homeland,” said the representative of the Catholicos of All Armenians, Archbishop Vazgen Mirzakhanyan.
The cycle of events continued with the planting of the symbolic “Tree of Life” and the opening of a new orchard, as well as ethnographic and cultural events in Tatev and Halidzor. Residents of the community prepared traditional harissa. A concert was held by the Artsakh National Orchestra and “Mrakats” choir.
Pilgrimage was carried out on Ruben Vardanyan’s birthday. In 2008, on his initiative, the project “Revival of Tatev” was started, within the framework of which the cable car “Tatev” was built, the structures of the monastery complex were restored, and tourism was developed in the region.