Ամանորի համար նախատեսված նվերներն Արցախի երեխաները կստանան Սուրբ Զատիկի օրերին
Ծաղկազարդի և մանուկների օրհնության օրվանից սկսած՝ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում, Արցախի Հանրապետության շուրջ ...
Արցախից բռնի տեղահանված երեխաների վերականգնման, սոցիալական ադապտացման ու նոր հմտությունների ձեւավորման նպատակով մեկնարկել է «Թևեր» ծրագիրը, որն իրականացվում է IDeA պլատֆորմի, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության և Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի կողմից:
«Դեռ Արցախում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել՝ մեղմելու երկարատեւ շրջափակման հումանիտար հետեւանքները Արցախի բնակչության համար: Հավատարիմ մնալով իր համահիմնադրի՝ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից նախանշված առաքելությանն ու սկզբունքներին եւ կարեւորելով հատկապես արցախցի երեխաների հոգեկան եւ ֆիզիկական առողջության վերականգնումը շրջափակման եւ բռնի տեղահանման փորձություններից հետո, գործակալությունն սկսել է «Թեւեր» ծրագիրը՝ մեր երխաներին և նրանց ծնողներին «թևեր տալու» նպատակով: Հուսով ենք, այն կօգնի նրանց հաղթահարել դժվարությունները եւ լավատեսությամբ լցվել ապագայի հանդեպ»,- ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանը նշել է նախագծի համակարգող Նարինե Աղաբալյանը:
Ծրագիրը նախատեսված է 4-18 տարեկան արցախցի երեխաների համար։ Առաջին փուլում ընդգրկված է Դիլիջանում բնակվող շուրջ 50 երեխա: Նախատեսվում է, որ ծրագիրն իրականացվելու է հանրապետության բոլոր մարզերում:
Յուրաքանչյուր խմբի համար վեց շաբաթ տևող ծրագիրն ուղղված է տարբեր մարզաձևերի ու թերապիաների (լող, ֆուտբոլ, արտթերապիա և այլ) միջոցով ֆիզիկական և հոգեբանական ուժերի վերականգնմանը՝ 4-18 տարեկան երեխաների համար եւ մտավոր ներուժի զարգացմանը (առաջնորդական և ձեռնարկատիրական հմտությունների ձևավորում)՝ 12-18 տարեկան երեխաների համար:
Ծրագրում ներգրավված բարձրակարգ մասնագետները երեխաներին կօգնեն հաղթահարել տրավմատիկ իրողության հետեւանքները, արագ հաստատել նոր սոցիալական կապեր, հարմարվել նոր վայրին և լիարժեք կյանք վերադառնալ:

The commencement of the “Wings” program marks a crucial initiative aimed at the rehabilitation, social integration, and skill development of children forcibly displaced from Artsakh. In a joint endeavor, the IDeA platform, “We are our mountains” agency, and the Dilijan community center have come together to inaugurate the “Wings” program that endeavors to address the pressing needs of these children.
“While operating within Artsakh, the ‘We are our mountains’ agency has diligently executed numerous programs to alleviate the humanitarian repercussions stemming from the prolonged blockade affecting the people of Artsakh,” stated Narine Aghabalyan, the project coordinator, during the program’s launch event. “Aligned with the outlined mission and values established by co-founder Ruben Vardanyan, our focus remains steadfastly on the recovery—both physical and mental—of Artsakh’s children following the challenges of siege and displacement. Hence, the initiation of the ‘Wings’ program, which aims to empower our children and their families. We aspire that this program will aid them in surmounting difficulties and nurture optimism for the future.”
This program caters to Artsakh children aged 4-18, with the first stage encompassing approximately 50 children residing in Dilijan. The intention is to expand the program’s reach to all regions (marzes) of Armenia.
Designed as a six-week program for each group, the initiative is multifaceted. It focuses on the restoration of physical and psychological well-being through a diverse array of sports and therapies such as swimming, football, and art therapy for children aged 4-18. Additionally, for children aged 12-18, there is a concerted effort to develop their mental potential by fostering leadership and entrepreneurial skills.
The program features a team of highly qualified specialists dedicated to aiding children in overcoming the repercussions of their traumatic experiences swiftly. Their goal is to assist in establishing new social connections, aiding adaptation to their new environment, and facilitating a return to a fulfilling life.