Տաթևի վանքի հարակից տարածքում տնկվեց «Կենաց ծառը»
Տաթևի վանք համահայաստանյան ուխտագնացության շրջանակներում համալիրի տարածքում տնկվել է սոսի՝ խորհրդանշական ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից Արցախում մեկնարկել է ևս մեկ նոր՝ «Արևային ջրատաքացուցիչներ Արցախի սոցիալական ոլորտի հաստատությունների համար» ծրագիրը, որի շրջանակում Ստեփանակերտում, Մարտունու, Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններում 70-ից ավելի մանկապարտեզներ, առողջապահական հաստատություններ կապահովվեն արևային ջրատաքացուցիչներով: Ծրագրի շահառու հաստատություններում մասնագիտական ընկերության կողմից արդեն սկսվել են չափագրման և նախագծման աշխատանքները:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում, երբ ունենք նաև խորացող էներգետիկ ճգնաժամ, այս ծրագիրն իսկապես առանձնահատուկ կարևորություն է ստանում: Սա նշանակում է, որ անկախ հոսանքի և գազի առկայությունից՝ սոցիալական այս հաստատություններն ապահովված կլինեն տաք ջրով: Մենք արդեն սկսել ենք աշխատանքները մասնագիտական կազմակերպության հետ, և ակնկալում ենք, որ առաջիկա ամսվա ընթացքում կսկսեն տեղադրումերը»,— ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Այս ծրագիրը ևս, ինչպես գործակալության մյուս ծրագրերը, իրականացվում է պետական-մասնավոր գործընկերությամբ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, առողջապահության ու կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների հետ: Ծրագիրն իրականցվում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նվիրատուների աջակցությամբ:

Pilgrimage to Tatev Monastery in support of Ruben Vardanyan and Armenian war prisoners
At the initiative of the “We Are Our Mountains” development agency and with the participation of ...
The “We Are Our Mountains” territorial development agency has launched another new “Solar Water Heaters for Artsakh Social Sector Institutions” program in Artsakh, within which framework over 70 kindergartens and health institutions in the Stepanakert, Martuni, Martakert, and Askeran regions will be provided with solar water heaters. Dimensioning and design works have already been started by the professional company in the project’s beneficiary institutions.
“In the conditions of the blockade of Artsakh by Azerbaijan, during which we also face a deepening energy crisis, this program is truly of particular importance. Through this project, these social institutions will be provided with hot water regardless of the availability of electricity and gas. We have already started the work with the professional organization, and we expect that the installations will begin within the next month,” said Grigory Martirosyan, head of Artsakh projects for the “We Are Our Mountains” agency.
This program, like others carried out by the agency, is implemented in a public-private partnership with the ministries of Territorial Administration and Infrastructure; Healthcare; and Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Artsakh. The project is implemented with the support of the “We Are Our Mountains” agency’s donors.