Տաթևի վանքի հարակից տարածքում տնկվեց «Կենաց ծառը»
Տաթևի վանք համահայաստանյան ուխտագնացության շրջանակներում համալիրի տարածքում տնկվել է սոսի՝ խորհրդանշական ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից Արցախում մեկնարկել է ևս մեկ նոր՝ «Արևային ջրատաքացուցիչներ Արցախի սոցիալական ոլորտի հաստատությունների համար» ծրագիրը, որի շրջանակում Ստեփանակերտում, Մարտունու, Մարտակերտի և Ասկերանի շրջաններում 70-ից ավելի մանկապարտեզներ, առողջապահական հաստատություններ կապահովվեն արևային ջրատաքացուցիչներով: Ծրագրի շահառու հաստատություններում մասնագիտական ընկերության կողմից արդեն սկսվել են չափագրման և նախագծման աշխատանքները:
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում, երբ ունենք նաև խորացող էներգետիկ ճգնաժամ, այս ծրագիրն իսկապես առանձնահատուկ կարևորություն է ստանում: Սա նշանակում է, որ անկախ հոսանքի և գազի առկայությունից՝ սոցիալական այս հաստատություններն ապահովված կլինեն տաք ջրով: Մենք արդեն սկսել ենք աշխատանքները մասնագիտական կազմակերպության հետ, և ակնկալում ենք, որ առաջիկա ամսվա ընթացքում կսկսեն տեղադրումերը»,— ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Այս ծրագիրը ևս, ինչպես գործակալության մյուս ծրագրերը, իրականացվում է պետական-մասնավոր գործընկերությամբ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, առողջապահության ու կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների հետ: Ծրագիրն իրականցվում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նվիրատուների աջակցությամբ:

ОТКРЫТОЕ ПИСЬМО Президенту Международного Комитета Красного Креста МИРЬЯНЕ СПОЛЯРИЧ ЭГГЕР
Уважаемая госпожа президент Сполярич Эггер, Обращаемся к Вам с глубокой обеспокоенностью состоянием здоровья ...
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» запустило в Арцахе очередную новую программу «Солнечные водонагреватели для учреждений социальной сферы Арцаха», в рамках которой более 70 детских садов и учреждений здравоохранения в Степанакерте, Мартуни, Мартакертском и Аскеранском районах будут оборудованы солнечными водонагревателями. Специализированная компания уже начала измерительные и проектные работы в учреждениях-бенефициарах проекта.
«В условиях блокады Арцаха со стороны Азербайджана, когда мы имеем ещё и углубляющийся энергетический кризис, эта программа действительно имеет особое значение. Это означает, что вне зависимости от наличия электричества и газа эти социальные учреждения будут обеспечены горячей водой. Мы уже начали работу со специализированной организацией и рассчитываем, что монтаж начнется в течение следующего месяца», — говорит руководитель арцахских проектов агентства «Мы — наши горы» Григорий Мартиросян.
Данная программа, как и другие программы агентства, реализуется в рамках государственно-частного партнерства с министерствами территориального управления и инфраструктур, здравоохранения и образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах. Проект реализуется при содействии доноров агентства «Мы – наши горы».