Արցախի թիմերը մասնակցել են CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթ 2023-ին
Ամփոփվել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության և CaseKey բիզնես մրցույթի կազմակերպիչ «Nation in Action»-ի ...
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն ու Հովարդ Կարագյոզյան բժշկական բարեգործական հիմնադրամը «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագրի 23 մասնակիցներին հանձնեցին պլանշետներ՝ նրանց կրթական հնարավորությունները ընդլայնելու և երաժշտական կրթությունը լիարժեք ապահովելու նպատակով։
«Ծնվել եմ Արցախում» 5-ամյա կրթական ծրագիրը նախաձեռնել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Ծրագիրը, որն իրականացնում է «Արվեստ23» ՀԿ-ն, նպատակ ունի ապահովել Արցախից բռնի տեղահանված տաղանդավոր երաժիշտների մասնագիտական կրթությունը՝ տրամադրելով անհրաժեշտ ռեսուրսներ։ Ծրագրի շրջանակներում արդեն մեկնարկել են վարպետության դասընթացներ և օտար լեզուների ուսուցման պարապմունքներ։
«Շատերի համար պլանշետները ոչ միայն ուսումնական միջոց են, այլ նաև հնարավորություն՝ շարունակելու իրենց կրթությունը առցանց, քանի որ նրանցից ոմանք բնակվում են Երևանի սահմաններից դուրս կամ հեռու են կենտրոնից»,- նշեց «Արվեստ23» ՀԿ նախագահ Աննա Տեր-Հովակիմյանը։
Հովարդ Կարագյոզյան հիմնադրամը միացել է նախաձեռնությանը՝ կարևորելով երեխաների ոչ միայն ֆիզիկական, այլև հոգեկան առողջությունը։ «Երաժշտությունը բուժման մի ձև է, որը կարող է օգնել երեխաներին հաղթահարել իրենց կյանքի դժվարությունները», — ընդգծեց Հիմնադրամի ներկայացուցիչ Իրինա Լազարյանը։
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը շարունակում է աշխատել ծրագրի մասնակիցների համար անհրաժեշտ երաժշտական գործիքների ձեռքբերման ուղղությամբ, քանի որ նրանցից շատերը կորցրել են իրենց գործիքները՝ Արցախից բռնի տեղահանման հետևանքով։
«Երաժշտությունը այն ձայնն է, որը հնարավոր չէ լռեցնել, և մենք ուրախ ենք, որ այս ծրագրի օգնությամբ արցախցի տաղանդավոր երաժիշտները կշարունակեն հնչեցնել Արցախի ձայնը», — նշեց «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության տնօրենի տեղակալ Նարինե Աղաբալյանը։ Նա նաև հույս հայտնեց, որ շատերն իրենց աջակցությունը կբերեն այս կարևոր նախաձեռնության իրականացման համար։
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի 23 մասնակիցներն ընտրվել են մրցութային լսումների արդյունքում։ Ծրագիրը նրանց հնարավորություն է տալիս ոչ միայն աճել որպես արվեստագետներ, այլև երաժշտության միջոցով պատմել իրենց հայրենիքի՝ Արցախի մշակութային ժառանգության մասին։

Croatian Professor Eva Kirchmeier Bilic met with teachers of the Artsakh Music College
Professor of the Zagreb Academy of Music Eva Kirchmayer Bilić met with the teachers of the Sayat-Nova State ...
The “We аre Օur Mountains” Development Agency and the Howard Karagozian Medical Charitable Foundation provided tablets to 23 participants of the “Born in Artsakh” educational program to expand their learning opportunities and ensure access to comprehensive musical education.
The 5-year “Born in Artsakh” educational program was initiated by Sergey Smbatyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra. The program, implemented by the “Arvest23” NGO, aims to ensure the professional education of talented musicians forcibly displaced from Artsakh by providing necessary resources. Master classes and foreign language training sessions have already begun within the framework of the program.
“For many, tablets are not only educational tools but also an opportunity to continue their studies online, as some of them live outside Yerevan or far from the city center,” noted Anna Ter-Hovakimyan, President of the “Arvest23” NGO.
The Howard Karagozian Foundation has joined the initiative, emphasizing the importance of not only children’s physical but also mental health. “Music is a form of therapy that can help children overcome the difficulties in their lives,” emphasized Irina Lazaryan, a representative of the Foundation.
The “We are Our Mountains” Development Agency continues to work on acquiring necessary musical instruments for program participants, as many of them lost their instruments as a result of forced displacement from Artsakh.
“Music is a voice that cannot be silenced, and we are happy that through this program, talented musicians from Artsakh will continue to sound the voice of Artsakh,” said Narine Aghabalyan, Deputy Director of the “We are Our Mountains” Development Agency. She expressed hope that many people would lend their support to the implementation of this important initiative.
The 23 participants of the “Born in Artsakh” program were selected through competitive auditions. The program gives them the opportunity not only to grow as artists but also to tell about the cultural heritage of their homeland, Artsakh, through music.