Արցախի թիմերը մասնակցել են CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթ 2023-ին
Ամփոփվել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության և CaseKey բիզնես մրցույթի կազմակերպիչ «Nation in Action»-ի ...
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն ու Հովարդ Կարագյոզյան բժշկական բարեգործական հիմնադրամը «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագրի 23 մասնակիցներին հանձնեցին պլանշետներ՝ նրանց կրթական հնարավորությունները ընդլայնելու և երաժշտական կրթությունը լիարժեք ապահովելու նպատակով։
«Ծնվել եմ Արցախում» 5-ամյա կրթական ծրագիրը նախաձեռնել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։ Ծրագիրը, որն իրականացնում է «Արվեստ23» ՀԿ-ն, նպատակ ունի ապահովել Արցախից բռնի տեղահանված տաղանդավոր երաժիշտների մասնագիտական կրթությունը՝ տրամադրելով անհրաժեշտ ռեսուրսներ։ Ծրագրի շրջանակներում արդեն մեկնարկել են վարպետության դասընթացներ և օտար լեզուների ուսուցման պարապմունքներ։
«Շատերի համար պլանշետները ոչ միայն ուսումնական միջոց են, այլ նաև հնարավորություն՝ շարունակելու իրենց կրթությունը առցանց, քանի որ նրանցից ոմանք բնակվում են Երևանի սահմաններից դուրս կամ հեռու են կենտրոնից»,- նշեց «Արվեստ23» ՀԿ նախագահ Աննա Տեր-Հովակիմյանը։
Հովարդ Կարագյոզյան հիմնադրամը միացել է նախաձեռնությանը՝ կարևորելով երեխաների ոչ միայն ֆիզիկական, այլև հոգեկան առողջությունը։ «Երաժշտությունը բուժման մի ձև է, որը կարող է օգնել երեխաներին հաղթահարել իրենց կյանքի դժվարությունները», — ընդգծեց Հիմնադրամի ներկայացուցիչ Իրինա Լազարյանը։
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը շարունակում է աշխատել ծրագրի մասնակիցների համար անհրաժեշտ երաժշտական գործիքների ձեռքբերման ուղղությամբ, քանի որ նրանցից շատերը կորցրել են իրենց գործիքները՝ Արցախից բռնի տեղահանման հետևանքով։
«Երաժշտությունը այն ձայնն է, որը հնարավոր չէ լռեցնել, և մենք ուրախ ենք, որ այս ծրագրի օգնությամբ արցախցի տաղանդավոր երաժիշտները կշարունակեն հնչեցնել Արցախի ձայնը», — նշեց «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության տնօրենի տեղակալ Նարինե Աղաբալյանը։ Նա նաև հույս հայտնեց, որ շատերն իրենց աջակցությունը կբերեն այս կարևոր նախաձեռնության իրականացման համար։
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի 23 մասնակիցներն ընտրվել են մրցութային լսումների արդյունքում։ Ծրագիրը նրանց հնարավորություն է տալիս ոչ միայն աճել որպես արվեստագետներ, այլև երաժշտության միջոցով պատմել իրենց հայրենիքի՝ Արցախի մշակութային ժառանգության մասին։

Агентство «Мы – наши горы» благодарно донорам за поддержку Арцаха
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» поддерживает постоянную связь со своими донорами и ...
Агентство развития «Мы — наши горы» и Медицинский благотворительный фонд Говарда Карагёзяна предоставили планшеты 23 участникам образовательной программы «Родился в Арцахе» с целью расширения их образовательных возможностей и обеспечения полноценного музыкального образования․
Пятилетняя образовательная программа «Родился в Арцахе» была инициирована художественным руководителем и главным дирижером Государственного симфонического оркестра Армении Сергеем Смбатяном. Программа, которую реализует НПО «Арвест23», направлена на обеспечение профессионального образования талантливых музыкантов, насильственно перемещенных из Арцаха, путем предоставления необходимых ресурсов. В рамках программы уже проходят мастер-классы и занятия по изучению иностранных языков.
«Для многих планшеты — это не только учебное средство, но и возможность продолжать обучение онлайн, поскольку некоторые из музыкантов проживают за пределами Еревана или далеко от центра», — отметила президент НПО «Арвест23» Анна Тер-Овакимян.
К инициативе присоединился фонд Говарда Карагёзяна, подчеркивая важность не только физического, но и психического здоровья детей. «Музыка – это своего рода терапия, которая может помочь детям преодолеть трудности в их жизни», — подчеркнула представитель Фонда Ирина Лазарян.
Агентство развития «Мы — наши горы» продолжает работать над приобретением необходимых музыкальных инструментов для участников программы, поскольку многие из них в результате насильственного перемещения оставили свои инструменты в Арцахе.
«Музыка — это голос, который невозможно заглушить, и мы рады, что с помощью этой программы талантливые музыканты из Арцаха продолжат звучать голосом родного края», — отметила заместитель директора Агентства развития «Мы — наши горы» Нарине Агабалян. Она также выразила надежду, что многие окажут поддержку в реализации этой важной инициативы.
23 участника программы «Родился в Арцахе» были отобраны по результатам конкурсных прослушиваний. Программа дает им возможность не только расти как артистам, но и рассказывать через музыку о культурном наследии своей родины — Арцаха.