Շրջափակման պայմաններում արցախցի երիտասարդներն առաջին անգամ հնարավորություն կունենան մասնակցելու CaseKey բիզնես մրցույթին
Արցախցի 30 երիտասարդ այս տարի հնարավորություն կունենա մասնակցելու CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության ու ԱՀ ներքին գործերի նախարարության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հետ:
Հուշագրերի համաձայն՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը ԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությանն անհատույց կտրամադրի մոտ 80 տոննա սննդամթերք՝ բնակչության սոցիալական համապատասխան խմբերին հատկացնելու համար: Իսկ ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը կտրամադրվի ավելի քան 180 տոննա սննդամթերք՝ Արցախի Հանրապետության պետական պահուստում ներառելու նպատակով:
Շրջափակման ընթացքում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը նախաձեռնել և իր նվիրատուների միջոցներով և աջակցությամբ սկսել էր իրականացել «Արցախի պարենային պահուստի համալրում» ծրագիրը, որի նպատակը սննդարար, բայց միաժամանակ փոխադրման և պահպանման տեսանկյունից առավել նպատակահարմար ապրանքատեսակների ձեռքբերումն էր:
«Շրջափակումը ցույց տվեց, թե հատկապես ինչպիսի առաջնային սննդամթերքի կարիք ունենք: Մասնագետների հետ քննարկվեցին եւ ընտրվեցին այնպիսի ապրանքատեսակներ, որոնք կարող են բնակչության համար բալանսավորված սնունդ ապահովել եւ առավել հարմար են պահպանման տեսանկյունից: Կազմակերպվեց դրանց ձեռքբերումն ու փոխադրումը, եւ հիմա բեռների մեծ մասն արդեն հասցվել է Արցախ: Այս հուշագրերի նպատակն է ապրանքները փոխանցել համապատասխան գերատեսչություններին, որպեսզի նրանք իրականացնեն բաշխումն ու հետագա տնօրինումը»,- ասել է Գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը նախաձեռնում և իրագործում է Արցախի և Սյունիքի զարգացման ծրագրեր՝ սերտորեն համագործակցելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների, ինչպես նաև տեղական, միջազգային և մասնավոր այլ կազմակերպությունների հետ։ «Մենք ենք մեր սարերը» ճգնաժամի պահին մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Արցախի ժողովրդին՝ նպաստելով տարածաշրջանի ֆինանսական անկախությանը, բարելավելով առաջնային առողջապահությունը և աջակցելով երեխաներին ու երիտասարդներին։ Գործակալության հիմնադիրը Ռուբեն Վարդանյանն է:

В Гюмри завершился пилотный этап реабилитационной программы «Крылья»
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» подписало меморандумы о сотрудничестве с Министерством социального развития и миграции Республики Арцах и Государственной службой по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Арцах.
Согласно меморандумам, агентство «Мы – наши горы» безвозмездно предоставит Министерству социального развития и миграции около 80 тонн продуктов питания для распределения среди соответствующих социальных групп населения. А Государственной службе чрезвычайных ситуаций МВД будет передано более 180 тонн продуктов питания для включения их в государственный резерв Республики Арцах.
В период блокады агентство «Мы – наши горы» инициировало и на средства доноров и при их содействии приступило к реализации программы «Пополнение продовольственного запаса Арцаха», целью которой было приобретение питательных, но в то же время, наиболее целесообразных с точки зрения транспортировки и хранения продуктов.
«Блокада показала, в каком продовольствии мы в первую очередь нуждаемся. Со специалистами мы обсудили и отобрали такие продукты, которые могут обеспечить сбалансированное питание населения и наиболее удобны с точки зрения сохранности. Организовали их приобретение и перевозку, и сейчас большая часть груза уже доставлена в Арцах. Целью этих меморандумов является передача товаров соответствующим ведомствам, чтобы они могли осуществлять распределение и дальнейшее управление», — сказал руководитель Арцахских проектов Агентства Григорий Мартиросян.
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» инициирует и реализует проекты развития Арцаха и Сюника в тесном сотрудничестве с правительствами Республики Арцах и Республики Армения, а также другими местными, международными и частными организациями. «Мы – наши горы» во время кризиса оказывает гуманитарную помощь народу Арцаха, способствуя финансовой независимости региона, улучшая первичное здравоохранение и поддерживая детей и молодежь. Учредителем агентства является Рубен Варданян.