Մեկնարկել է Leaders2Leaders ծրագիրը՝ արցախցի ապագա առաջնորդների համար
12 դեկտեմբերի, Երևան: Արցախցի ապագա առաջնորդների համար մեկնարկել է վերապատրաստման և ուսուցման նոր՝ ...
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը շարժական բրիգադներ է գործարկում Արցախում՝ բժշկական ծառայություններն առավել հասանելի դարձնելու համար
Արցախի Հանրապետության Մարտունի, Մարտակերտ և Ասկերան շրջանների գյուղական համայնքների բնակիչները հնարավորություն կստանան օգտվել առաջնային բուժօգնության շարժական ծառայություններից:
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է Արցախի երեք շրջանների գյուղական բնակավայրերում առողջության առաջնային պահպանման շարժական ծառայությունների հասանելության ապահովման ծրագիրը, որի հիմնական գործընկերներն են «ՀԵՆԱՐ» բարեգործական հիմնադրամը և «Santé Arménie» միավորումը: Ծրագիրն իրականացվում է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հետ համագործակցությամբ:
Ծրագրի նպատակն է բժշկական շարժական բրիգադների գործարկման միջոցով գյուղական վայրերում առողջության առաջնային պահպանման օղակի ծառայություններն ավելի հասանելի դարձնել:
Համաձայն Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության հետ նախապես ձեռք բերված համաձայնության` բժշկական շարժական բրիգադն աշխատանքն սկսելու է Մարտունու շրջանից: Առողջապահության նախարարության կողմից ներկայացված ժամանակացույցով` բժշկական բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով հագեցած մեքենան մայիսի 3-ից սկսած կշրջի համայնքներում և անհրաժեշտ ծառայություններ կմատուցի բնակիչներին:
Ծրագրում ընդգրկված ընտանեկան բժիշկները 2023 թվականի հունվարից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում հատուկ մասնագիտական վերապատրաստում են անցել: Շրջայցի ընթացքում մասնավորապես մատուցելու են թերապևտիկ ծառայություններ, իրականացնելու են ընդհանուր սկրինինգ հետազոտություններ, առավել տարածված վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների հայտնաբերում, կառավարում և դրանց վերահսկում: Բացի այդ, շարժական բրիգադներում ներդրված ժամանակակից սարքավորումների շնորհիվ հնարավոր է լինելու հավելյալ բժշկական ծառայություններ մատուցել բնակչությանը, այդ թվում՝ լաբորատոր հետազոտություններ:
«Այս ծրագրի իրականացումը շատ կարևոր է Արցախի հատկապես շրջանների ու հեռավոր համայնքների բնակչության համար: Հիմա, երբ շրջափակման հետևանքով ավելի է բարդացել վառելիքի ձեռք բերման հարցը և Ստեփանակերտ հասնելն ավելի է դժվարացել, այսպիսի բրիգադի գործարկումը շատ լուրջ սոցիալական խնդիր է լուծում: Մեքենան հագեցած է որակյալ սարքավորումներով և ի վիճակի է բարձրորակ ծառայություններ մատուցել: Մենք երախտապարտ ենք թե Արցախի առողջապահության նախարարությանը, թե մեր գործընկերներ՝ «ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամին և «Santé Arménie»-ին այս նախաձեռնության իրականացման և Արցախի բնակիչների կողքին գտնվելու համար»,-ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը։
««ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամի գործունեության հիմնական ուղղությունը՝ առողջության առաջնային օղակի պահպանման բարեփոխումներն են: Համոզված ենք, որ ծրագրի շնորհիվ Արցախի մեր հայրենակիցները կստանան առավել որակյալ բուժօգնություն, ինչի շնորհիվ զգալիորեն կլավանա վերջիններիս կյանքի որակը», — ասել է «ՀԵՆԱՐ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ելենա Աբովյանը։
«Նախագծի նպատակն է, որ անվտանգության տեսանկյունից ծանր պայմաններում ապրող խոցելի բնակչությունն ստիպված չլինի պարբերաբար այցելել քաղաք, այլ ունենա վերապատրաստված բժշկի կողմից ճիշտ բուժում ստանալու հնարավորություն», — նշել է «Santé Arménie» նախաձեռնության անդամ, բժիշկ Տաթևիկ Բազինյանը։
Ծրագրի իրականացման առաջին տարվա ընթացքում նախատեսվում է շարժական բրիգադները լիովին ինտեգրել Արցախի առողջապահական համակարգում, և Առողջապահության նախարարության հետ համաֆինանսավորմամբ շարունակել բրիգադների գործունեությունը:

Жители сельских общин Мартунинского, Мартакертского и Аскеранского районов Республики Арцах вскоре получат возможность пользоваться услугами мобильных бригад первичной медицинской помощи.
По инициативе агентства территориального развития «Мы – наши горы» в сельских населённых пунктах трёх районов Арцаха стартовала программа обеспечения доступности мобильных услуг первичного здравоохранения, основными партнёрами которой являются благотворительный фонд HENAR (Health Network for Armenia) и объединение Santé Armenie. Программа реализуется в сотрудничестве с Министерством здравоохранения Арцаха.
Цель программы посредством организации мобильных медицинских бригад сделать более доступными услуги первичного здравоохранения в сельской местности.
Согласно ранее достигнутой с Министерством здравоохранения Республики Арцах договорённости, мобильная медицинская бригада начнет свою работу с Мартунинского района. По графику, представленному Министерством здравоохранения, начиная с 3 мая, автомобиль, оснащенный всем необходимым медицинским оборудованием, будет ездить по населённым пунктам и оказывать необходимые услуги населению.
Работающие в проекте семейные врачи в период с января по апрель 2023 года прошли специальную переподготовку. В ходе посещений, в частности, будут оказываться терапевтические услуги, проводиться общие скрининговые исследования, а также будет осуществляться выявление наиболее распространённых заразных и незаразных заболеваний, их ведение и контроль. Кроме того, благодаря современному оборудованию, которым оснащены в мобильные бригады, можно будет оказывать дополнительные медицинские услуги населению, включая лабораторные исследования.
«Реализация этого проекта очень важна для жителей Арцаха, особенно районов и отдаленных населенных пунктов. Сейчас, когда в связи с блокадой усложнился вопрос приобретения топлива, и добраться до Степанакерта стало труднее, создание такой бригады решает очень серьезную социальную проблему. Автомобили оснащены качественным оборудованием и способны предоставлять качественные услуги. Мы благодарны Министерству здравоохранения Арцаха и нашим партнерам: фонду HENAR и Santé Armenie за реализацию этой инициативы и за то, что они находятся рядом с народом Арцаха», — сказал руководитель социальных программ агентства территориального развития «Мы – наши горы» Армен Мангасарян.
«Основное направление деятельности фонда «HENAR» — реформы первичного звена здравоохранения. Мы уверены, что благодаря программе наши соотечественники в Арцахе получат наиболее качественную медицинскую помощь, что ощутимо улучшит качество их жизни», — сказала исполнительный директор фонда «HENAR» Елена Абовян.
«Цель проекта, чтобы живущее в тяжёлых с точки зрения безопасности условиях уязвимое население не было вынуждено периодически ездить в город, а чтобы у них была возможность получать правильное лечение со стороны квалифицированных врачей», — отметила член инициативы Santé Armenie, доктор Татевик Базинян.
В течение первого года реализации проекта планируется полностью интегрировать мобильные бригады в систему здравоохранения Арцаха и продолжить работу бригад при софинансировании с Министерством здравоохранения.