«Թևեր բոլորին»՝ նորարարական ծրագիր Տաթևում՝ տեղացի և Արցախից տեղահանված ընտանիքների համար
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն «Իննոբիզ» ՀԿ-ի և Տաթևի համայնքային կենտրոնի հետ համատեղ ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է Արցախի ջերմոցների վերազինման ծրագիր, որն ուղղված է շրջափակման հետևանքով ստեղծված պարենային ճգնաժամի մեղմանը:
Ծրագիրը նախատեսում է շուրջ 14․000 քմ ջերմոցային տնտեսությունների վերազինում` հովացման, խոնավացման, լուսավորման, ջեռուցման, ոռոգման և պարարտացման համակարգերով, ինչ հնարավորություն է տալու բարձրացնել տնտեսությունների արդյունավետությունն ու զգալիորեն ավելացնել արտադրանքի ծավալները:
Ծրագիրն իրականացվում է պետական-մասնավոր համագործակցությամբ: Օրերս «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության և Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) գյուղատնտեսության նախարարության ու ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի միջև համագործակցության պայմանագիր է ստորագրվել, և արդեն մեկնարկել է հայտերի ներկայացման գործընթացը:
Ծրագրի շահառու կարող են դառնալ 300 և ավելի քմ տարածք ունեցող ջերմատների սեփականատերերը։ Նրանք հայտերը կարող են ներկայացնել ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարի կողմից ստեղծված մասնագիտական հանձնաժողովին: Ջերմատների վերազինման աշխատանքների ընդհանուր արժեքի 95 տոկոսի ֆինանսավորումն ապահովվելու է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կողմից՝ Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի միջոցով (որից 45 տոկոսը ձևակերպվելու է անտոկոս փոխառության տեսքով), իսկ 5 տոկոսը վճարելու է սեփականատերը:
Ծրագրին և ջերմատնային ուղղության զարգացմանը վերաբերող հարցեր են քննարկվել նաև «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի և Արցախի ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման ասոցիացիայի անդամների հետ հանդիպմանը: Խոսելով Արցախի պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից ծրագրի կարևորության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է. «Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ստիպում է քայլեր իրականացնել պարենային ինքնաբավության ապահովման ուղղությամբ: Այս ծրագիրը մի քանի խնդիր է լուծում: Այն կարևոր է թե՛ պարենային անվտանգության ապահովման, թե՛ ապագայում բիզնեսի զարգացման, թե՛ այս իրավիճակում Արցախում աշխատատեղերի պահպանման ու նորերի ստեղծման տեսանկյունից: Ծրագիրը նպաստելու է նաև գյուղատնտեսության մեջ նոր ստանդարտների ներդրմանը, ինչը չափազանց կարևոր է ոլորտի զարգացման առումով: Ես շնորհակալ եմ գործակալության նվիրատուներին, ովքեր իրենց ներդրումներով օգնելու են այսպիսի կարևոր խնդրի լուծմանը»:

Помощь арцахским мастерам — стартовал процесс приёма заявок на участие в новом проекте агентства «Мы — наши горы
Агентство «Мы – наши горы» запускает проект «Помощь арцахским мастерам» с целью помочь в вопросах работы и ...
По инициативе агентства территориального развития «Мы – наши горы» стартовал проект переоснащения тепличных хозяйств Арцаха, который нацелен на смягчение вызванного блокадой продовольственного кризиса.
Проектом намечается переоснащение порядка 14.000 кв.м тепличных хозяйств системами охлаждения, увлажнения, освещения, отопления, орошения и удобрения, что даст возможность повысить эффективность хозяйств и ощутимо увеличить объёмы производства.
Проект реализуется в формате государственно-частного сотрудничества. На днях подписан договор о сотрудничестве между агентством территориального развития «Мы – наши горы», Министерством сельского хозяйства Республики Арцах и Фондом содействия селу и сельскому хозяйству Арцаха, и уже стартовал процесс представления заявок.
Бенефициарами проекта могут стать собственники теплиц, имеющие территорию 300 и более кв.м. Они могут представлять заявки в созданную Министром сельского хозяйства Арцаха профессиональную комиссию. Финансирование 95% от общей стоимости работ по переоборудованию теплиц будет обеспечено агентством «Мы – наши горы» посредством Фонда содействия селу и сельскому хозяйству (из которых 45% будет оформлено в виде беспроцентного кредита), а 5% будет выплачивать собственник.
Обсуждение проекта и вопросов развития тепличной отрасли в целом состоялось также на встрече соучредителя агентства «Мы – наши горы» Рубена Варданяна с членами Ассоциации развития тепличных хозяйств Арцаха. Говоря о важности проекта с точки зрения обеспечения продовольственной безопасности Арцаха, Рубен Варданян отметил: «Блокада Арцаха со стороны Азербайджана вынуждает предпринимать шаги в направлении обеспечения продовольственной самодостаточности. Этот проект решает несколько проблем. Он важен как для обеспечения продовольственной безопасности, так и в плане будущего развития бизнеса и сохранения и создания в Арцахе новых рабочих мест в этой ситуации. Это также будет способствовать внедрению новых стандартов в сельском хозяйстве, что крайне важно с точки зрения развития отрасли. Я благодарен тем людям, которые делают пожертвования агентству, которые своим вкладом помогут в решении такой важной задачи».