«Թևեր բոլորին»՝ նորարարական ծրագիր Տաթևում՝ տեղացի և Արցախից տեղահանված ընտանիքների համար
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն «Իննոբիզ» ՀԿ-ի և Տաթևի համայնքային կենտրոնի հետ համատեղ ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է Արցախի ջերմոցների վերազինման ծրագիր, որն ուղղված է շրջափակման հետևանքով ստեղծված պարենային ճգնաժամի մեղմանը:
Ծրագիրը նախատեսում է շուրջ 14․000 քմ ջերմոցային տնտեսությունների վերազինում` հովացման, խոնավացման, լուսավորման, ջեռուցման, ոռոգման և պարարտացման համակարգերով, ինչ հնարավորություն է տալու բարձրացնել տնտեսությունների արդյունավետությունն ու զգալիորեն ավելացնել արտադրանքի ծավալները:
Ծրագիրն իրականացվում է պետական-մասնավոր համագործակցությամբ: Օրերս «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության և Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) գյուղատնտեսության նախարարության ու ԱՀ գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի միջև համագործակցության պայմանագիր է ստորագրվել, և արդեն մեկնարկել է հայտերի ներկայացման գործընթացը:
Ծրագրի շահառու կարող են դառնալ 300 և ավելի քմ տարածք ունեցող ջերմատների սեփականատերերը։ Նրանք հայտերը կարող են ներկայացնել ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարի կողմից ստեղծված մասնագիտական հանձնաժողովին: Ջերմատների վերազինման աշխատանքների ընդհանուր արժեքի 95 տոկոսի ֆինանսավորումն ապահովվելու է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կողմից՝ Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի միջոցով (որից 45 տոկոսը ձևակերպվելու է անտոկոս փոխառության տեսքով), իսկ 5 տոկոսը վճարելու է սեփականատերը:
Ծրագրին և ջերմատնային ուղղության զարգացմանը վերաբերող հարցեր են քննարկվել նաև «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի և Արցախի ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման ասոցիացիայի անդամների հետ հանդիպմանը: Խոսելով Արցախի պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից ծրագրի կարևորության մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է. «Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ստիպում է քայլեր իրականացնել պարենային ինքնաբավության ապահովման ուղղությամբ: Այս ծրագիրը մի քանի խնդիր է լուծում: Այն կարևոր է թե՛ պարենային անվտանգության ապահովման, թե՛ ապագայում բիզնեսի զարգացման, թե՛ այս իրավիճակում Արցախում աշխատատեղերի պահպանման ու նորերի ստեղծման տեսանկյունից: Ծրագիրը նպաստելու է նաև գյուղատնտեսության մեջ նոր ստանդարտների ներդրմանը, ինչը չափազանց կարևոր է ոլորտի զարգացման առումով: Ես շնորհակալ եմ գործակալության նվիրատուներին, ովքեր իրենց ներդրումներով օգնելու են այսպիսի կարևոր խնդրի լուծմանը»:

The “Funny French” educational camp has ended
The “We Are Our Mountains” territorial development agency has launched a program to re-equip the greenhouses of Artsakh, with the aim of alleviating the food crisis caused by the blockade.
The project envisages the re-equipment of around 14,000 square meters of greenhouse farms with cooling, humidification, lighting, heating, irrigation, and fertilization systems, which will provide an opportunity to increase the efficiency of the farms and significantly augment the volume of products.
The project is implemented through public-private cooperation. Recently, a cooperation agreement was signed between the “We Are Our Mountains” territorial development agency, the Ministry of Agriculture of the Republic of Artsakh (RA), and the RA Fund for Rural and Agricultural Support. The application process has already started.
Owners of greenhouses with an area of 300 square meters or more can become beneficiaries of the program. They can submit their applications to the professional committee established by the RA Minister of Agriculture. 95 percent of the total cost of re-equipment of the greenhouses will be financed by the “We Are Our Mountains” agency through the Fund for Rural and Agricultural Support (of which 45 percent will be in the form of an interest-free loan) and 5 percent will be paid by the owner.
Questions related to the project and the direction of greenhouse development were also discussed at the meeting with Ruben Vardanyan, co-founder of the “We Are Our Mountains” agency, and members of the Artsakh Greenhouse Development Association. Speaking about the importance of the project from the perspective of ensuring food security in Artsakh, Vardanyan noted: “Azerbaijan’s blockade of Artsakh forces us to take steps to ensure food self-sufficiency. This program solves several problems. It is important from the perspective of ensuring food security and future business development, as well as preserving jobs and creating new ones in Artsakh in this situation. The project will also contribute to the introduction of new standards in agriculture, which is extremely important with regard to the development of the sector. I am grateful to the agency’s donors, who will help solve such an important problem with their contributions.”