Պայքարել նշանակում է ամրապնդել մեր ուժեղ կողմերը, դրանք առավելություն դարձնել ու կարողանալ ճիշտ օգտագործել. Ռուբեն Վարդանյան
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել է Արցախի ...
Արցախի լիակատար պաշարման պայմաններում «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը նախաձեռնել և արդեն սկսել է Արցախի բնակչության առաջնահերթ կենսական կարիքների լուծմանն ուղղված հրատապ ծրագրեր իրականացնել:
Հունիսի 15-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով հումանիտար բեռնափոխադրումների լիակատար արգելափալումը ծանր իրավիճակ է ստեղծել Արցախում: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ գործակալությունը, համագործակցելով «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հետ, մի շարք ծրագրեր է նախաձեռնել:
«Ընտրվել են այնպիսի ծրագրեր, որոնք հնարավոր է իրականացնել հենց Արցախում՝ տեղական ռեսուրսներով, քանի որ այս պահին դեպի Արցախ որևէ բեռնափոխադրում չի իրականացվում: Մեր բոլոր այն ծրագրերը, որոնք կապված էին փոխադրումների հետ, այս պահին սառեցված են: Ստեղծված իրավիճակում խնդիրները բազմաթիվ են ու, բնականաբար, մեր գործակալությունը չի կարող ձեռքերը ծալած նստել: Ընդհակառակը՝ մենք որոշել ենք բազմապատկել մեր ջանքերը, և ցույց տալ, որ անգամ այսպիսի իրավիճակներում մեր ուժերով շատ բանի կարող ենք հասնել»,— ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր և «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող Ռուբեն Վարդանյանը:
Ծրագրերից մի քանիսն արդեն մեկնարկել են, մյուսները գտնվում են նախապատրաստական փուլում:
Էլեկտրամոբիլով հղիների և հիվանդների՝ հիվանդանոց տեղափոխման ծրագիր: Ծրագիրը մեկնարկել է հուլիսի 27-ին, և ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ հարակից գյուղերից արդեն շուրջ 200 հղի կին և հիվանդ է տեղափոխվել հիվանդանոցներ: Լիակատար պաշարման հետևանքով բենզինի ու դիզվառելիքի բացակայությունը բնակչության տեղաշարժի լուրջ դժվարություն է առաջացրել: Այս իրավիճակում հղի կանանց ու առողջական խնդիրներ ունեցողներին ժամանակին հիվանդանոց տեղափոխելը կենսական կարևորություն ունի:
Թիթեղյա վառարանների տրամադրում սոցիալապես անապահով խմբերին: Այս ծրագիրը նույնպես արդեն մեկնարկել է և ենթադրում է վառելափայտի համար նախատեսված թիթեղյա վառարանների պատրաստում և տրամադրում անապահով խմբերին: Անցած ձմռանը ևս «Մենք ենք մեր սարեր» գործակալությունը նման ծրագիր է իրականացրել՝ հաշվի առնելով այն, որ հոսանքազրկման և գազազրկման պայմաններում այդպիսի վառարանները բնակչության համար առաջնային նշանակություն են ստանում:
«Հակոբավանք վանական համալիրի վերածնունդ» ծրագիր: Այն ուղղված է պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը: 7-րդ դարի վանական համալիրի և հարակից տարածքի բարեկարգման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են:
Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ գյուղի սոցիալական և կրթական ենթակառուցվածքների վերանորոգում: Գյուղը գտնվում է Հակոբավանքի հարևանությամբ: Ծրագրով նախատեսվում է վերանորոգել Քոլատակ գյուղի դպրոցը և համայնքային ենթակայության մի քանի տիրազուրկ տներ՝ կարիքավոր ընտանիքների տրամադրելու համար:
Ամառային ճամբարների կազմակերպման ծրագիր: Այս ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ցուցաբերվել ինչպես «Մունք» տեխնոդպրոցի ճամբարի, երեխաների համար բակային ճամբարների կազմակերպմանը, այնպես էլ ուսումնամարզական պարապմունքներ և մրցույթների անցկացմանը:
Սոցիալական ճաշարանի ծրագիր: Այն գտնվում է նախապատրաստական փուլում և մեկնարկելու է առաջիկա օրերին: Լիակատար պաշարման այս օրերին, երբ հատկապես բնակչության խոցելի խմբերը հայտվել են սնունդ հայթայթելու մեծագույն դժվարության առջև, այս ծրագիրը հրատապ կարևորություն ունի:
Ձիակառքերով բեռնափոխադրումների իրականացում: Բենզինի ու դիզվառելիքի բացակայության հետևանքով կտրվել է գյուղից քաղաք, քաղաքից գյուղ կապը: Այս իրավիճակում կենսական է ձիակառքերի միջոցով բեռնափոխադրումների իրականացումը: Ծրագիրը դեռևս գտնվում է նախապատրաստական փուլում և կմեկնարկի առաջիկայում:
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության թիմը շարունակելու է նախաձեռնել և գործակալության նվիրատուների աջակցությամբ իրականացնել նոր ծրագրեր, որոնք ուղղված են շուրջ ութ ամիս ադրբեջանական շրջափակման, իսկ հունիսի 15-ից՝ լիակատար պաշարման մեջ ապրող արցախահայության բազմաթիվ խնդիրների մեղմմանը:

Public figure, politician, and former State Minister of the Republic of Artsakh Ruben Vardanyan presented the ...
In the conditions of the full siege of Artsakh, the “We Are Our Mountains” territorial development agency initiated and has already started to implement urgent programs aimed at solving the priority basic needs of the people of Artsakh.
Since June 15, Azerbaijan’s complete blockade of humanitarian cargo transport through the Lachin Corridor has created a difficult situation in Artsakh. Taking into account the resulting conditions, the agency, in cooperation with the “Artsakh Security and Development Front” public movement, has initiated a number of programs.
“Projects that can be implemented in Artsakh with local resources have been selected, because at the moment, there is no cargo transportation to Artsakh. All of our programs related to transportation are currently frozen. In the current situation, there are many problems and, of course, our agency cannot sit idly by. On the contrary, we have decided to expand our activities and demonstrate that even in such situations, we can achieve a lot through our own efforts,” says Ruben Vardanyan, co-founder of the “We Are Our Mountains” agency and coordinator of the “Artsakh Security and Development Front” public movement.
Some of the projects have already been launched, while others are still in the preparation phase.
Program for transporting pregnant women and patients to the hospital by electric car.
This program started on July 27, and around 200 pregnant women and patients from Stepanakert and its neighboring villages have already been transferred to hospitals. As a result of the complete siege, the lack of gasoline and diesel fuel has caused serious difficulties with regards to the movement of the population. In this situation, timely transportation of pregnant women and those with health issues to the hospital is of vital importance.
Provision of tin stoves to socially disadvantaged groups.
This program has also already started and involves the manufacture and distribution of tin stoves for firewood to underprivileged groups. The “We Are Our Mountains” agency implemented a similar program last winter, taking into account the fact that such stoves are of primary importance for a population facing power outages and gas shortages.
“Revival of the Hakobavank Monastery Complex” project.
This project is aimed at preserving historical and cultural heritage. Restoration work on the 7th century monastery complex and surrounding area has already started.
Repair of social and educational infrastructures of Kolatak village of Martakert region.
The village is located near Hakobavank. This project envisages the renovation of the Kolatak village school and several derelict houses in the community to provide for needy families.
Program for organizing summer camps.
Within the framework of this program, support was provided for the organization of the “Moonk” technical school camp, backyard camps for children, as well as training sessions and competitions.
Social canteen program.
This program is in preparation and will be launched in the coming days. In these days of total blockade, when vulnerable groups of the population face particularly great difficulty in obtaining food, this program is of urgent importance.
Implementation of cargo transportation by horse-drawn carts.
As a result of the lack of gasoline and diesel fuel, the connection from village to city and city to village was cut off. In this situation, it is vital to carry out cargo transportation using horse-drawn carriages. The project is still in the preparation stage and will be launched soon.
With the support of the agency’s donors, the “We Are Our Mountains” team will continue to initiate and implement new programs, which are aimed at alleviating the many problems of the Artsakh Armenians living under the Azerbaijani blockade for about eight months now, and, from June 15, under total siege.