Տաթևի վանք համահայաստանյան ուխտագնացության շրջանակներում համալիրի տարածքում տնկվել է սոսի՝ խորհրդանշական «Կենաց ծառ»: Այն տնկվել է Ռուբեն Վարդանյանի և նրա ընկերների անունից Հայ Առաքելական Եկեղեցու օրհնությամբ՝ ի նշան հայ ժողովրդի ուժի, տոկունության և հոգևոր միասնության:
Սոսին (չինար կամ տնջրի) վաղնջական ժամանակներից հայերի համար ունեցել է հատուկ նշանակություն` hանդիսանալով հույսի և հարատևության խորհրդանիշ։ Հայկական աշխարհի ամենաերկարակյաց սոսին Արցախի 2000-ամյա տնջրին է։
«Խորապես զգացված եմ՝ տեսնելով, թե որքան մեծ թվով կազմակերպություններ, անհատներ, այդ թվում նաև տեղի բնակիչներ են միացել ու աջակցել այս միջոցառումներին, «Կենաց ծառ» նախաձեռնությանը՝ իրենց գնահատանքը հայտնելով Տաթևում Ռուբենի արած մեծ գործերին: Շնորհակալ եմ Ռուբենի ընկերներին ու համախոհներին, որ շարունակում են նրա առաքելությունը և փորձում իրականություն դարձնել Ռուբենի տեսլականը», -ասաց Ռուբեն Վարդանյանի քույր Մարինե Ալեսը ։
Վանական համալիրի Ձիթհանում բացված ցուցահանդեսում ներկայացվել են Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ 2008 թվականին հիմնված «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի փուլերն արտացոլող լուսանկարներ՝ սկսած «ՏաԹևեր» ճոպանուղու կառուցումից մինչև վանական համալիրի կառույցների վերականգնում:
Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նախաձեռնությամբ անցկացվող «Կենաց ծառ» ուխտագնացության համակազմակերպիչներն են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, Հայ օգնության միությունը, «Ազնավուր» հիմնադրամը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը, «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը, «Թուֆենկյան» հիմնադրամը, Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամը, «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունը, Տաթև համայնքը:

“We Are Our Mountains” agency launches mobile brigades in Artsakh to render medical services more accessible
Residents of the rural communities of the Martuni, Martakert, and Askeran regions of the Republic of Artsakh ...
As part of the pan-Armenian pilgrimage to Tatev Monastery and with the blessing of the Armenian Apostolic Church, a symbolic “Tree of Life” was planted in the territory of the complex on behalf of Ruben Vardanyan and his friends as a sign of the strength, endurance and spiritual unity of the Armenian people.
Plantain (chinar or tnjri) has had a special meaning for Armenians since ancient times, being a symbol of hope and permanence. The longest-lived plane tree of the Armenian world is the 2,000-year-old tnjri of Artsakh.
“I am deeply touched to see how a large number of organizations, individuals, including local residents, joined and supported these events, the Tree of Life initiative, expressing their appreciation for the great things Ruben has done in Tatev. I am grateful to Ruben’s friends and associates for continuing his mission and trying to make Ruben’s vision a reality,” Ruben Vardanyan’s sister Marina Ales said.
At the exhibition that opened in the oil press Dzithan of the monastery complex, photos reflecting the stages of the Tatev Revival project, founded in 2008 by Ruben Vardanyan’s initiative, from the construction of the Tatever ropeway to the restoration of the monastery complex’s structures, were presented.
The co-organizers of the “Tree of Life” pilgrimage held at the initiative of the “We are our mountains” agency founded by Ruben Vardanyan are the Armenian Apostolic Holy Church, the Armenian General Benevolent Union, the Armenian Relief Society, the “Aznavour” Foundation, the “Teach for Armenia” educational foundation, “ATP” charitable foundation, “Tufenkian” foundation, H. Hovnanyan Family Foundation, “Orran” charity organization, Tatev community.