Տաթևի վանք համահայաստանյան ուխտագնացության շրջանակներում համալիրի տարածքում տնկվել է սոսի՝ խորհրդանշական «Կենաց ծառ»: Այն տնկվել է Ռուբեն Վարդանյանի և նրա ընկերների անունից Հայ Առաքելական Եկեղեցու օրհնությամբ՝ ի նշան հայ ժողովրդի ուժի, տոկունության և հոգևոր միասնության:
Սոսին (չինար կամ տնջրի) վաղնջական ժամանակներից հայերի համար ունեցել է հատուկ նշանակություն` hանդիսանալով հույսի և հարատևության խորհրդանիշ։ Հայկական աշխարհի ամենաերկարակյաց սոսին Արցախի 2000-ամյա տնջրին է։
«Խորապես զգացված եմ՝ տեսնելով, թե որքան մեծ թվով կազմակերպություններ, անհատներ, այդ թվում նաև տեղի բնակիչներ են միացել ու աջակցել այս միջոցառումներին, «Կենաց ծառ» նախաձեռնությանը՝ իրենց գնահատանքը հայտնելով Տաթևում Ռուբենի արած մեծ գործերին: Շնորհակալ եմ Ռուբենի ընկերներին ու համախոհներին, որ շարունակում են նրա առաքելությունը և փորձում իրականություն դարձնել Ռուբենի տեսլականը», -ասաց Ռուբեն Վարդանյանի քույր Մարինե Ալեսը ։
Վանական համալիրի Ձիթհանում բացված ցուցահանդեսում ներկայացվել են Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ 2008 թվականին հիմնված «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի փուլերն արտացոլող լուսանկարներ՝ սկսած «ՏաԹևեր» ճոպանուղու կառուցումից մինչև վանական համալիրի կառույցների վերականգնում:
Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նախաձեռնությամբ անցկացվող «Կենաց ծառ» ուխտագնացության համակազմակերպիչներն են Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը, Հայ օգնության միությունը, «Ազնավուր» հիմնադրամը, «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը, «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը, «Թուֆենկյան» հիմնադրամը, Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամը, «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունը, Տաթև համայնքը:

В рамках всеармянского паломничества к Татевскому монастырю на территории комплекса было посажено символическое «Древо жизни». Оно было посажен от имени Рубена Варданяна и его друзей с благословением Армянской Апостольской церкви в знак силы, выносливости и духовного единства армянского народа.
Платан (Чинар) издревле имел для армян особое значение, являясь символом надежды и постоянства. Самый долгоживущий платан армянского мира – 2000-летний тнджри – находится в Арцахе.
«Я глубоко тронут тем, как много организаций, частных лиц, в том числе местных жителей, присоединились и поддержали эти мероприятия, инициативу «Древо жизни», выразив свою признательность за великие дела, свершенные Рубеном в Татеве. Я благодарю друзей и соратников Рубена за то, что они продолжают его миссию и пытаются воплотить мечту его в жизнь», — сказала сестра Рубена Варданяна Марине Алэс.
На выставке, открывшейся в маслодавильне Дзит Ан монастырского комплекса, были представлены фотографии, отражающие этапы проекта «Возрождение Татева», который был основанн в 2008 году по инициативе Рубена Варданяна: от строительства канатной дороги Татевер до восстановления сооружений монастырского комплекса.
Соорганизаторами паломничества «Древо Жизни», проводимого по инициативе агентства «Мы – наши горы», основанного Рубеном Варданяном, являются Святая Армянская Апостольская Церковь, «Всеобщий армянский благотворительный союз», Союз армянской помощи, фонд Азнавура, образовательный фонд «Teach for Armenia», благотворительный фонд «ATP», фонд Туфенкян, Семейный фонд O. Овнанян, благотворительная организация «Орран», община Татев.