Տաթևի վանքի շրջակայքում ստեղծվելու է նոր այգի՝ Ռուբեն Վարդանյանի «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կողմից
Տաթևի վանքի շրջակայքում մեկնարկել են նոր պտղատու այգու հիմնման աշխատանքները: Այգու ստեղծման բարեգործական ...
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը մեկնարկում է «Աջակցություն արցախցի վարպետներին» ծրագիրը՝ նպատակ ունենալով աշխատանքի և զբաղվածության հարցում աջակցել Արցախից բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակություն հաստատած արհեստավորներին և նրանց, ովքեր ցանկանում են նոր արհեստ սովորել:
Ծրագիրն ունենալու է երկու բաղադրիչ. առաջինը՝ ուսուցման և վերապատրաստման կազմակերպում այն անձանց համար, որոնք ցանկանում են մասնագիտանալ նոր արհեստում կամ հմտանալ արդեն ունեցած մասնագիտության մեջ և երկրորդը՝ աջակցություն վարպետներին՝ ձեռք բերելու անհրաժեշտ աշխատանքային գործիքներ:
«Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար ամենահրատապ ու կենսական հարցերից մեկը զբաղվածության խնդիրն է: Շատերը չեն կարողանում աշխատել, քանի որ Արցախում են թողել իրենց գործիքներն ու սարքավորումները: Այս ծրագիրն ուղղված է ինչ-որ չափով այդ խնդիրը մեղմելուն: Մեր գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը մշտապես գնահատել է վարպետների աշխատանքը, և անցած տարի հենց նրա նախաձեռնությամբ էր իրականացվում «Հայաստանի վարպետ» նախագիծը:
Վարպետներին ու իրենց մասնագիտության մեջ հմտանալ ցանկացողերին խրախուսելը մեզ համար նույնպես կարևոր ուղղություն է»,-ասում է գործակալության սոցիալական ծրագրերի ղեկավար Արմեն Մանգասարյանը:
Նոյեմբերի 28-ից մեկնարկել է հայտերի ընդունման գործընթացը: Ծրագրին մասնակցել ցանկացողները կարող են լրացնել հայտը՝ հետևյալ հղումով: Հայտերի ընդունումը կշարունակվի մինչև դեկտեմբերի 5-ը:
Հայտերի ուսումնասիրության արդյունքները հիմք կդառնան մասնագիտական ուսուցման ուղղությունների ընտրության եւ վարպետների աջակցության կազմակերպման համար:

Public figure, politician, and former State Minister of the Republic of Artsakh Ruben Vardanyan presented the ...
The program’s primary objective is to aid artisans displaced from Artsakh and resettled in Armenia, along with individuals keen on acquiring new vocational skills for enhanced employment prospects.
Comprising two vital components, the program will initially concentrate on delivering education and training to those aiming to specialize in a new trade or further develop existing skills. Additionally, it will assist craftsmen in obtaining crucial work tools.
Armen Mangasaryan, the agency’s head of social programs, emphasizes the significance of empowering artisans and aspiring professionals: “The issue of employment remains pressing and crucial for our compatriots displaced from Artsakh. Many are unable to work due to leaving their tools and equipment behind. This initiative aims to alleviate this challenge to a certain extent. Ruben Vardanyan, our agency’s co-founder, has long held a profound admiration for the craftsmanship of artisans. It was under his guidance and initiative that the “Master of Armenia” project was successfully executed last year. Encouraging the mastery and skill development of artisans is a major focus for us.”
The application process commenced on November 28. Prospective participants interested in the program can complete the application form through the provided link. Applications will be accepted until December 5th.
The evaluation of applications will determine the selection of professional training paths and the provision of support for artisans, shaping the program’s direction and support structure.