Ուխտագնացություն Տաթևի վանք` ի զորակցություն Ռուբեն Վարդանյանի և հայ գերիների
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ և մեկ տասնյակ կազմակերպությունների ...
Չնայած ծանր շրջափակմանը և դժվարին իրավիճակին՝ Արցախում իրականացվում է ամառային ուսումնական ագրոճամբարի ծրագիր, որը նախաձեռնել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը: Ծրագիրն իրականացնում է Climate Uturn-ը:
Հունիսի 12-ից մեկնարկած ագրոճամբարին արդեն շուրջ 50 երեխա է մասնակցել Շոշից, Մխիթարաշենից, Մարտակերտից և Նորագյուղից: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում նախատեսվում է ծրագիրն իրականացնել նաև Ճարտարում և Ծովատեղում: Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է ներգրավել 13-17 տարեկան շուրջ 150 երեխա Ստեփանակերտից և Մարտակերտի, Ասկերանի, Մարտունու շրջաններից: Ծրագիրը կշարունակիվի մինչև ամառվա վերջ:
Ագրոճամբարի շրջանակներում մասնակիցներից յուրաքանչյուրի սեփական հողատարածքի մի հատվածում կատարվում են հողի վերականգնման աշխատանքներ, տնկվում են սեզոնային սերմեր, ինչպես նաև մասնակիցները ստանում են գիտելիքներ վերականգնողական գյուղատնտեսության վերաբերյալ: Եթե երեխաները ցանկանում են մշակել իրենց սեփական գյուղատնտեսական նախագիծը, հնարավորություն է ստեղծվում նաև նախագծերի կառավարման հմտությունները զարգացնելու համար: Ճամբարի շրջանակներում երեխաները սովորում են, թե ինչպես կարելի է պայքարել մոլախոտերի դեմ, ինչպես են չոր խոտն ու տերևները օգնում խնայել ջուրը գյուղատնտեսությունում, ինչպես ստանալ առավելագույն բերք՝ ունենալով քիչ հողատարածք, ինչպես կատարել աշխատանքներ հողի հետ էլեկտրականության բացակայության պայմաններում, ինչ է հարկավոր առողջ հող ունենալու համար, ինչպես կարելի է ստանալ մաքուր բերք առանց քիմիկատների, ինչպես ճիշտ պահպանել ստացված բերքը։
«Climate Uturn-ը 4 տարի է, ինչ աշխատում է Հայաստանում, և արդեն մեկ տարի՝ Արցախում: Ծրագրի արցախցի շրջանավարտներից մի քանիսը ճամբարի շրջանակներում աշխատելու հնարավորություն են ստացել և դարձել ճամբարի մարզիչ։ Մենք ուրախությամբ արձագանքեցինք «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նախաձեռնությանը և ստանձնեցինք ծրագրի իրականացման պատասխանատվությունը, որովհետև շրջափակման այս ծանր պայմաններում շատ կարևոր է առաջին հերթին ապահովել երեխաների զբաղվածությունը, ինչպես նաև նրանց փոխանցել օգտական գիտելիքներ և օգնել հաղթահարել դժվարությունները», — ասում է Climate Uturn-ի ղեկավար Դիանա Բադեյանը:
Ծրագիրը կշարունակվի մինչև ամառվա վերջ, մասնակցության համար կարելի է գրանցվել հետևյալ կայքի միջոցով՝ https://climateuturn.am/agrocamp:
Ագրոճամբարի ծրագիրն անցկացվում է Արցախի շարունակական զարգացման «Ուսուցողական գեղագիտակ» ամառային փառատոնի շրջանակներում, որն իրականացվում է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության կողմից։
Փառատոնը կազմակերպվում է ամառային ուսումնական ճամբարների սկզբունքով, որոնցից յուրաքանչյուրն ուղղված է կրթական առաջնահերթություններից մեկին:
««Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը և նրա համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը մեծապես կարևորում են կրթական ծրագրերը: Մենք երկար էինք մտածում, թե ինչպես կազմակերպենք ամառային զարգացման ծրագրերը նման պայմաններում: Ամառային զարգացման փառատոնը նորություն է Արցախի համար, և պետք է ասեմ, որ այս նորարարությունը մեծ ոգևորությամբ է ընդունվում: Մենք փորձել են ընդգրկել կրթական առաջնահերթությունների ողջ շրջանակը՝ սպորտային-մարտավարական մարզումներից մինչև առաջնորդության զարգացում: Շարունակելով զարգանալ և ուժեղանալ՝ մենք ուղերձ ենք հղում ողջ աշխարհին, որ կարելի է ֆիզիկական շրջափակում մտցնել, բայց անհնար է մեզ ստիպել դադարել սովորել: Մենք առաջիկայում ևս շարունակելու ենք շեշտը դնել թիմային կարողությունների զարգացման, տեղական և գլոբալ փոփոխությունների նկատմամբ դիմադրողականության ամրապնդման, համաշխարհային զարգացումներից անմասն չմնալու և համայնքների ինքնաբավության ապահովման վրա», — նշում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։

CALL FOR CONDEMNATION of the illegal imprisonment of Ruben Vardanyan
The latest statement by the legal defense of Ruben Vardanyan, who was captured by Azerbaijan on September 27, ...
Despite the ongoing blockade and difficult situation, a summer training camp is being implemented in Artsakh, initiated by the “We Are Our Mountains” territorial development agency. The project is implemented by Climate Uturn.
About 50 children from Shosh, Mkhitarashen, Martakert, and Noragyugh have already taken part in the agricultural camp, which started on June 12. In the coming weeks, the program will be implemented in the Chartar and Tsovategh villages as well. In total, the camp will involve about 150 children aged 13-17 from Stepanakert and the regions of Martakert, Askeran, and Martuni. The program will continue until the end of the summer.
As part of the agricultural camp, participants carry out soil restoration works on a parcel of each of their own respective lands, plant seasonal seeds, and receive knowledge about regenerative agriculture. For children who want to propose their own agricultural project, there is also an opportunity to develop project management skills. During the camp, children learn how to fight weeds, how dry grass and leaves help conserve water in agriculture, how to obtain the greatest yield out of their crops with little land, how to work with the soil without electricity, how to cultivate healthy soil, how to obtain a clean harvest without chemicals, and how to properly preserve the procured harvest.
“Climate Uturn has been working in Armenia for 4 years and in Artsakh for a year. Some of the program’s graduates from Artsakh received the opportunity to work within the framework of the camp and become camp coaches. We enthusiastically responded to the ‘We Are Our Mountains’ agency’s initiative and assumed responsibility for the implementation of the project, because in the difficult conditions posed by the blockade, it is extremely important to ensure that children remain occupied, give them useful knowledge, and help them overcome challenges,” says Climate Uturn head Diana Badeyan.
The program will continue until the end of the summer. Interested individuals can register for participation through the following website: https://climateuturn.am/agrocamp.
The Agri-Camp program is held within the framework of the “Educational Kaleidoscope” Artsakh Summer Festival for Continuous Development, which is implemented by the “We Are Our Mountains” territorial development agency.
The festival is organized around a series of summer training camps, each of which is aimed at one of the educational priorities.
“The ‘We Are Our Mountains’ agency and its co-founder Ruben Vardanyan ascribe great importance to educational programs. We thought long and hard about how to organize summer development programs under such conditions. The Summer Development Festival is new in Artsakh, and I must say that this innovation has been received with great enthusiasm. We have tried to cover the entire range of educational priorities, from sports-tactical training to leadership development. By continuing to grow and strengthen, we are sending a message to the world that though we can be placed under physical restrictions, we cannot be forced to stop learning. In the near future, we will continue to emphasize the development of team capabilities, strengthening resistance to local and global changes, remaining appraised of global developments, and ensuring the self-sufficiency of our communities,” says Sona Hovhannisyan, head of educational initiatives for the “We Are Our Mountains” agency.