Կարևորելով Ռուբեն Վարդանյանի նախագծերի և նրա բարեգործական առաքելության շարունակականությունը՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը`  համագործակցելով գործընկեր կազմակերպությունների հետ, սկսում է Տաթևում նոր պտղատու այգու հիմնման բարեգործական նախաձեռնությունը։ Ծառատունկն ու կանաչ գոտու ստեղծումն իրականացվում է Տաթևի վանքին և «ՏաԹևեր» ճոպանուղուն հարակից տարածքում:
Այգին կդառնա կյանքի և նոր սկզբի, իր ժողովրդի ու հայրենիքի բարգավաճման գործում Ռուբեն Վարդանյանի ունեցած ավանդի խորհրդանիշ, իսկ յուրաքանչուր ծառ կարտահայտի նախագծի մասնակիցների զորակցությունը Ռուբեն Վարդանյանին և Ադրբեջանում ապօրինի պահվող մեր մյուս հայրենակիցներին:
Նոր այգում նախատեսվում է տնկել 1 000 ծառ, այդ թվում՝ խնձորենի, տանձենի, կեռասենի և սալորենի:
Ծառատունկը մեկնարկել է ապրիլի 7-ին և շարունակվելու է ապրիլ ամսվա ընթացքում, իսկ մայիսի 25-ին տեղի կունենա այգու բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Միջոցառման շրջանակում կտնկվի խորհրդանշական «Կենաց ծառը»՝ սոսին (չինար, տնջրի) որը հայերի համար սրբազան ծառ է և խորհրդանշում է տոկունություն, գթասրտություն, վեհանձնություն ու երկարակեցություն և որի հետ կապված հայոց պատմության մեջ շատ ավանդույթներ կան։
«Կենաց ծառ» նախաձեռնությունը յուրատեսակ վերադարձ է ակունքներին, ազգային ավանդույթներին՝ այնտեղից վերածննդի համար անհրաժեշտ ուժ, եռանդ ու հույս քաղելու համար։ Միջոցառման առանցքային տարր է ուխտագնացությունը դեպի հայության հոգեւորության, տոկունության և դիմադրության պատմական խորհրդանիշ հանդիսացող Տաթևի վանք:
Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր աջակիցներին, ովքեր միացան այս նախաձեռնությանը:
Նախագծի շրջանակում հավաքված ողջ միջոցները կուղղվեն Տաթև
համայնքի զարգացմանը։
«ՏաԹևեր» ճոպանուղի
«Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամ
Համակազմակերպիչներ
Հայ Առաքելական Եկեղեցի
Տաթև համայնք
«Ազնավուր» հիմնադրամ
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»
«Էյ Թի Փի»
«Թուֆենկյան» հիմնադրամ
«Հայ օգնության միություն»
«Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն»
«Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամ»
«Օրրան»
Սյունիքի մարզ, Տաթև համայնք
Ապրիլ — մայիս, 2024թ.
Այգին ոռոգվելու է կաթիլային եղանակով և պահպանվելու է «ՏաԹևեր» ճոպանուղու թիմի ջանքերով՝ տեղի բնակիչների ներգրավմամբ։ Հետագայում, այգու ծառերի բերքի օգտագործմամբ, նախատեսվում է հիմնել սոցիալական ուղղվածության փոքր արտադրություն։

«Древо Жизни»: Благотворительная инициатива по созданию фруктового сада в Татеве
Продолжая проекты Рубена Варданяна и выражая преемственность его благотворительной миссии Агентство развития «Мы — наши горы» в сотрудничестве с партнерскими организациями запускает благотворительную инициативу по созданию нового фруктового сада в Татеве. Посадка деревьев и создание зеленой зоны будут осуществлены вблизи Татевского монастыря и канатной дороги «Крылья Татева».
Сад станет символом жизни и нового начала, вклада Рубена Варданяна в процветание своего народа и Родины, а каждое дерево – отражением поддержки участников проекта Рубену Варданяну и другим нашим соотечественникам, незаконно удерживаемым в Азербайджане.
В новом саду планируется посадка 1 000 деревьев, в т. ч. яблони, груши, черешни и чернослив.
Посадка деревьев стартовала 7 апреля и будет продолжена в течение апреля, а 25 мая состоится торжественная церемония открытия сада. В рамках мероприятия будет посажено символическое «Древо жизни» – платан (по арм. Соси, чинар, тнджри) – священноe и почитаемоe для армян деревo, символизирующee стойкость характера, милосердие, благородство и долголетие, с которым связано немало традиций в армянской истории.
Инициатива «Древо жизни» символизирует возвращение к нашим корням и национальным традициям, стремясь почерпнуть в них силу, энергию и надежду на возрождение. В центре этого мероприятия — паломничество в Татевский монастырь, который является историческим оплотом армянской духовности, стойкости и сопротивления.
Выражаем благодарность всем, кто принял участие в этой инициативе.
Все средства, собранные в рамках проекта, будут направлены на
развитие общины Татев.
Партнёры:
Канатная дорога «Крылья Татева»
Фонд «Возрождение Татева»
Соорганизаторы
Армянская апостольская церковь
Община Татев
«Армянский всеобщий благотворительный союз»
Семейный фонд «Г. Овнанян»
«Общество милосердия Армении»
«Орран»
«Преподавай, Армения!»
Благотворительный фонд «Туфенкян»
Фонд «Азнавура»
«ЭЙ-ТИ-ПИ»
община Татев, Сюникская область
Апрель — май 2024г.
Сад будет оснащен системой капельного орошения и поддерживаться силами команды канатной дороги «Крылья Татева» с привлечением местных жителей. В дальнейшем, на основе урожая, полученного от сада, планируется создание социально ориентированного минипроизводства.