Կարևորելով Ռուբեն Վարդանյանի նախագծերի և նրա բարեգործական առաքելության շարունակականությունը՝ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը`  համագործակցելով գործընկեր կազմակերպությունների հետ, սկսում է Տաթևում նոր պտղատու այգու հիմնման բարեգործական նախաձեռնությունը։ Ծառատունկն ու կանաչ գոտու ստեղծումն իրականացվում է Տաթևի վանքին և «ՏաԹևեր» ճոպանուղուն հարակից տարածքում:
Այգին կդառնա կյանքի և նոր սկզբի, իր ժողովրդի ու հայրենիքի բարգավաճման գործում Ռուբեն Վարդանյանի ունեցած ավանդի խորհրդանիշ, իսկ յուրաքանչուր ծառ կարտահայտի նախագծի մասնակիցների զորակցությունը Ռուբեն Վարդանյանին և Ադրբեջանում ապօրինի պահվող մեր մյուս հայրենակիցներին:
Նոր այգում նախատեսվում է տնկել 1 000 ծառ, այդ թվում՝ խնձորենի, տանձենի, կեռասենի և սալորենի:
Ծառատունկը մեկնարկել է ապրիլի 7-ին և շարունակվելու է ապրիլ ամսվա ընթացքում, իսկ մայիսի 25-ին տեղի կունենա այգու բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Միջոցառման շրջանակում կտնկվի խորհրդանշական «Կենաց ծառը»՝ սոսին (չինար, տնջրի) որը հայերի համար սրբազան ծառ է և խորհրդանշում է տոկունություն, գթասրտություն, վեհանձնություն ու երկարակեցություն և որի հետ կապված հայոց պատմության մեջ շատ ավանդույթներ կան։
«Կենաց ծառ» նախաձեռնությունը յուրատեսակ վերադարձ է ակունքներին, ազգային ավանդույթներին՝ այնտեղից վերածննդի համար անհրաժեշտ ուժ, եռանդ ու հույս քաղելու համար։ Միջոցառման առանցքային տարր է ուխտագնացությունը դեպի հայության հոգեւորության, տոկունության և դիմադրության պատմական խորհրդանիշ հանդիսացող Տաթևի վանք:
Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր աջակիցներին, ովքեր միացան այս նախաձեռնությանը:
Նախագծի շրջանակում հավաքված ողջ միջոցները կուղղվեն Տաթև
համայնքի զարգացմանը։
«ՏաԹևեր» ճոպանուղի
«Տաթևի վերածնունդ» հիմնադրամ
Համակազմակերպիչներ
Հայ Առաքելական Եկեղեցի
Տաթև համայնք
«Ազնավուր» հիմնադրամ
«Դասավանդի՛ր, Հայաստան»
«Էյ Թի Փի»
«Թուֆենկյան» հիմնադրամ
«Հայ օգնության միություն»
«Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն»
«Հ. Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամ»
«Օրրան»
Սյունիքի մարզ, Տաթև համայնք
Ապրիլ — մայիս, 2024թ.
Այգին ոռոգվելու է կաթիլային եղանակով և պահպանվելու է «ՏաԹևեր» ճոպանուղու թիմի ջանքերով՝ տեղի բնակիչների ներգրավմամբ։ Հետագայում, այգու ծառերի բերքի օգտագործմամբ, նախատեսվում է հիմնել սոցիալական ուղղվածության փոքր արտադրություն։

In a testament to the enduring spirit of Ruben Vardanyan’s philanthropic vision and mission and advancing his projects, the Development Agency “We Are Our Mountains” in cooperation with partner organizations intends to plant a new orchard in Tatev. This initiative aims to cultivate a green space adjacent to the Tatev Monastery and the Wings of Tatev ropeway, symbolizing vitality and renewal.
The orchard will serve as a tribute to Ruben Vardanyan’s dedication to the well-being of his people and homeland, while each tree will echo the support of project participants for Ruben Vardanyan and our compatriots unjustly detained in Azerbaijan.
With plans to plant 1,000 trees – including apple, pear, cherry, and prune varieties – the planting commenced on April 7. Throughout April, additional trees will be planted, culminating in the orchard’s official opening ceremony on May 25. Central to the inauguration will be the planting of the symbolic “Tree of Life”– a plane tree (known as Sosi, Chinar, Tnjri in Armenian) – a revered symbol in Armenian culture signifying resilience, compassion, nobility, and longevity. Deeply intertwined with Armenian traditions and history, this sacred tree embodies the enduring spirit of the Armenian people.
The “Tree of Life” initiative represents a return to our roots and national traditions, aiming at drawing strength, energy, and hope there for revival. Central to this event is a pilgrimage to the Tatev Monastery, a historical bastion of Armenian spirituality, endurance, and resistance.
We extend our gratitude to all who participated in this endeavor
The orchard will boast a drip irrigation system, ensuring efficient watering, and will be tended to by the “Wings of Tatev” Ropeway team in collaboration with local residents. Future plans involve utilizing the orchard’s yield to establish a socially oriented mini-production venture.