ԱՐԵՎԱՅԻՆ ԷԼԵԿՏՐԱԿԱՅԱՆ՝ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԲԺՇԿԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԻ ՀԱՄԱՐ
Էլեկտրաէներգիայի պահուստային աղբյուրի ստեղծում՝ Հանրապետական ​​բժշկական կենտրոնի (ՀԲԿ) համար, ՀԲԿ-ի կարիքների համար էլեկտրաէներգիայի արտադրություն՝ անկախ ցանցում էլեկտրաէներգիայի առկայությունից, էլեկտրաէներգիայի կուտակում՝ ոչ արևային ժամերի համար։
Արցախի շարունակվող էներգետիկ շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության համար կարևորագույն մի շարք օբյեկտներ անպայման պետք է ունենան էլեկտրաէներգիայի պահուստային աղբյուրներ։ Դրանցից առաջնայինը Հանրապետական ​​բժշկական կենտրոնն է՝ Արցախի հիմնական բժշկական հաստատությունը, որը ներառում է հիվանդանոցային բաժանմունքը, պոլիկլինիկական բաժանմունքը, ուռուցքաբանական ծառայությունը, ինչպես նաև շինարարության ավարտից հետո՝ «Մոր և մանկան առողջության կենտրոնը»։
Նախագիծը նախատեսում է մեծացնել բժշկական կենտրոնի էներգամատակարարման համակարգի հուսալիությունը՝ երկու փուլով արևային էլեկտրակայան ստեղծելու միջոցով:
Նպատակներ
• ՀԲԿ-ի համար ստեղծել 517 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային հիբրիդային էլեկտրակայան (առաջին փուլում՝ 312 կՎտ և երկրորդ փուլում՝ 205 կՎտ)՝ արևային վահանակների քանակի ավելացման հնարավորությամբ։
• Արևային էլեկտրակայանի ստեղծման արդեն առաջին փուլում ապահովել շտապօգնության, վիրահատական, վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքները՝ տեղադրելով էլեկտրաէներգիայի պահեստավորման համար նախատեսվող հինգ կայանքներից երեքը (յուրաքանչյուրը 100 կՎտ)։
• Տեղադրել 1075 կՎտ*ժ (645 կՎտ*ժ և 430 կՎտ*ժ) տարողությամբ լիթիում-իոնային մարտկոցներ՝ ոչ արևային ժամերին էլեկտրաէներգիա ապահովելու համար։
• Ապահովել ՀԲԿ-ն էլեկտրաէներգիայով՝ ցանցում էլեկտրականության բացակայության դեպքում՝ մինչև 2,5 ժամ առավելագույն ծանրաբեռնվածության և մինչև 12 ժամ կենսական նշանակության բաժանմունքների աշխատանքի դեպքում։
• Ապահովել էլեկտրաէներգիայի սպառման ֆինանսական տնտեսում՝ կապիտալ ներդրումների ծավալի տարեկան մինչև 24 տոկոսի չափով։
• Մեծացնել Արցախի առողջապահական համակարգի էներգետիկ անվտանգությունը։
Ստեփանակերտ
Իրականացման ժամկետները
9 ամիս առաջին փուլի և 9 ամիս երկրորդ փուլի համար
Շահառուները
• Քանի որ ՀԲԿ-ն սպասարկում է Արցախի ամբողջ չափահաս բնակչությանը, ծրագրի անմիջական շահառուն կլինի մոտ 90 000 մարդ։
• Արևային մարտկոցների օգտագործումը 30 տարվա ընթացքում, որից 12-ը՝ արտադրողի երաշխիքով։
• Կուտակիչների օգտագործումը՝ 8000 ցիկլերի ընթացքում կամ 15 տարի արտադրողի երաշխիքով։
• Ստեղծված արևային էլեկտրակայանը հնարավորություն կունենա հզորությունն ընդլայնելու մինչև 40 տոկոս։
• Սարքավորումը կփոխանցվի Հանրապետական բժշկական կենտրոնին՝ կապալառուի կողմից տրված 1 տարվա երաշխիքով, իսկ հետագա շահագործումն ու սպասարկումը կիրականացվի բժշկական կենտրոնի ինժեներական ծառայության կողմից։

СОЛНЕЧНАЯ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЯ ДЛЯ РЕСПУБЛИКАНСКОГО МЕДИЦИНСКОГО ЦЕНТРА АРЦАХА
Создание резервного источника электроэнергии для Республиканского Медицинского Центра (РМЦ), производство электроэнергии для собственных нужд РМЦ в независимости от наличия электричества в сети, ее аккумуляция для несолнечных часов.
В условиях продолжающейся энергетической блокады Арцаха ряд важнейших для жизнедеятельности населения объектов обязательно должен иметь резервныe источники электроэнергии. Первостепенным среди них является Республиканский Медицинский Центр – основное медицинское учреждение Арцаха, включающее больничное отделение, поликлиническое отделение, онкологическую службу, а также – после завершения строительства – «Центр здоровья матери и ребенка». Проект предусматривает повышение надежности системы электроснабжения РМЦ посредством двухэтапного создания солнечной электростанции.
Задачи
• Создать для РМЦ солнечную гибридную электростанцию установленной мощностью 517 кВт (312 кВт на первом этапе и 205 кВт — на втором) с возможностью увеличения количества панелей,
• Уже на первом этапе создания солнечной электростанции обеспечить отделения неотложной помощи, операционного, реанимационного и интенсивной терапии, установив 3 из 5 планируемых установок хранения электроэнергии (по 100 кВт каждая),
• Установить литиево-ионные аккумуляторы емкостью 1075 кВт*ч (645 кВт*ч и 430 кВт*ч) для обеспечения электроэнергии в несолнечные часы,
• Обеспечить РМК электроэнергией в случае отсутствия электричества в сети до 2.5 часов при пиковой нагрузке и до 12 часов при работе жизненно важных отделений,
• Обеспечить финансовую экономию при потреблении электроэнергии в размере до 24% в год от объема капитальных вложений,
• Повысить энергетическую безопасность системы здравоохранения Арцаха.
География
Степанакерт
Сроки реализации
9 месяцев для первого и 9 месяцев для второго этапа
Бенефициары
• Поскольку РМЦ обслуживает все взрослое население Арцаха, прямыми бенефициарами проекта будут около 90,000 человек.
• Использование солнечных панелей в течение 30 лет, 12 из которых по гарантии производителя.
• Использование аккумуляторов в течение 8000 циклов, или 15 лет по гарантии производителя.
• Созданная солнечная электростанция будет иметь возможность расширения до 40% мощности.
• Оборудование будет передано РМЦ с гарантийным обслуживанием в 1 год от подрядчика, дальнейшую эксплуатацию и обслуживание будут производить инженерная служба РМЦ.