ԱՌԱՋԻՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՑԱՂԱՅԻՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐ ՏԱԹԵՎ ՀԱՄԱՅՆՔՈՒՄ ԲՆԱԿՎՈՂ ԱՐՑԱԽՑԻՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Արցախից բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակություն հաստատած քաղաքացիներից շատերն արագ տեղահանման պատճառով չեն ...
Վերջին թարմացում` 27.04.2023
Շարունակական զարգացման փառատոնը 2023 թվականի ամառվա ընթացքում Արցախի քաղաքներում և գյուղերում անցկացվող՝ բնակչության բոլոր տարիքային խմբերի համար նախատեսված ամառային ուսուցողական ծրագրերի շարք է:
Փառատոնը կազմակերպվում է ամառային ուսումնական ճամբարների սկզբունքով. ճամբարներից յուրաքանչյուրն ուղղված է համապատասխան ռազմավարական առաջնահերթությանը:
Ճամբարներն իրականացվելու են կենդանի ձևաչափով՝ Արցախի և Հայաստանի կրթական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ։ Փառատոնի կառավարումն իրականացնելու է տեղական կազմկոմիտեն՝ Հայաստանի գործընկերների աջակցությամբ։ Այս մոտեցման նպատակը Արցախում կազմակերպչական թիմի ձևավորումն է և փորձի ու ծրագրերի փոխանցումն այդ թիմին:
ՃԱՄԲԱՐՆԵՐՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼՈՒ ԵՆ ԸՍՏ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԱՌԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՌԱՋՆԱՀԵՐԹՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
| «Դավիթ Բեկ» պատանեկական մրցարշավ *ինքնուրույն ծրագիր | Սպորտային-մարտավարական պատրաստություն բարձր դասարանցիների համար: |
| Ագրո-ճամբար Climate Uturn | Ճամբարի մասնակիցների տնամերձ տարածքներում գյուղատնտեսական տունկերի իրականացում, հմտությունների փոխանցում մասնակիցների ընտանիքներին և ռոտացիոն եղանակով աջակցություն տունկերի իրականացման համար: |
| Առաջնորդության զարգացման ծրագիր *միջոցների հավաքումն ավարտված է | Առաջնորդական արժեհամակարգի ձևավորում, կանանց առաջնորդության զարգացում. ապագա առաջնորդների բացահայտում և, հաշվի առնելով գլոբալ աշխարհի միտումները, նրանց հետ ապագայի տեսլականի համատեղ ձևավորում, կանանց դերակատարության բարձրացում և նրանց առաջնորդական ներուժի զարգացում: |
| Էմոցիոնալ աջակցությանն ուղղված ծրագրեր | Մշակութային միջոցառումներ, պատմասացություն, հեքիաթաթերապիա, քոուչինգ և այլ միջոցառումներ՝ ուղղված բոլոր տարիքի ուսուցիչների, ծնողների և երեխաների հոգեբանական կայունության զարգացմանը: |
| Մեդիագրագիտության ճամբար | Ուսանողների կիբերանվտանգության հմտությունների և քննադատական մտածողության զարգացում: |
| CaseKey մրցույթ | 17-24 տարեկան ուսանողների բիզնես մտածողության զարգացում բիզնես-քեյսերի լուծման միջոցով: |
| GAP CAMP | Ավարտական դասարանների դպրոցական ծրագրում առկա բացերի վերացում: |
| First Aid ճամբար | Առաջին օգնության և արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու հմտությունների զարգացում: |

The “We are our mountains” organization, with the support of the “Satar Artsakhin” Union (France) and in ...
Last updated: 27.04.2023
Artsakh’s Life-Long Learning Festival is a series of educational summer programs that will be held in the cities and villages of Artsakh during the summer of 2023, designed to accommodate all age groups.
The festival is structured as a series of summer camps, each of which is dedicated to addressing one of the identified priorities.
The camps will be implemented offline in cooperation with educational organizations from Artsakh and Armenia. The management of the festival will be carried out by the local organizing committee, with the support of colleagues from Armenia. The aim is to transfer expertise and programs to cultivate the skills of the local team in Artsakh.
Camps will be implemented based on the availability of funds and their prioritization.
| “David Bek” Youth Championship *independent project | This initiative aims to provide sports and tactical training for high school students. |
| Climate Uturn Agri-Camp | The implementation of agricultural plantings in the territories of camp participants will involve transferring skills to their families and providing assistance with rotational planting. |
| Leadership Development Program *fundraising completed | This initiative focuses on value-based leadership development and women’s empowerment. It will involve co-creating a vision for the future, while also increasing the importance of the role of women and developing their leadership potential. |
| Socio-emotional programs | This initiative will feature a range of events, including art events, storytelling, fairy tale therapy, coaching, and more, all aimed at developing the psychological resilience of teachers, parents, and children of all ages. |
| Media Literacy Camp | The development of cybersecurity skills and critical thinking among students will be a key focus of this initiative. |
| CaseKey Competition | The development of business acumen among students aged 17-24 will be achieved through the use of business cases as a problem-solving approach. |
| GAP CAMP | This initiative seeks to eliminate gaps in the academic curriculum of high school seniors. |
| First Aid Camp | The focus of this initiative is to develop first aid and emergency response skills. |