ԱՌԱՋԻՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՑԱՂԱՅԻՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐ ՏԱԹԵՎ ՀԱՄԱՅՆՔՈՒՄ ԲՆԱԿՎՈՂ ԱՐՑԱԽՑԻՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Արցախից բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակություն հաստատած քաղաքացիներից շատերն արագ տեղահանման պատճառով չեն ...
Վերջին թարմացում` 27.04.2023
Շարունակական զարգացման փառատոնը 2023 թվականի ամառվա ընթացքում Արցախի քաղաքներում և գյուղերում անցկացվող՝ բնակչության բոլոր տարիքային խմբերի համար նախատեսված ամառային ուսուցողական ծրագրերի շարք է:
Փառատոնը կազմակերպվում է ամառային ուսումնական ճամբարների սկզբունքով. ճամբարներից յուրաքանչյուրն ուղղված է համապատասխան ռազմավարական առաջնահերթությանը:
Ճամբարներն իրականացվելու են կենդանի ձևաչափով՝ Արցախի և Հայաստանի կրթական կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ։ Փառատոնի կառավարումն իրականացնելու է տեղական կազմկոմիտեն՝ Հայաստանի գործընկերների աջակցությամբ։ Այս մոտեցման նպատակը Արցախում կազմակերպչական թիմի ձևավորումն է և փորձի ու ծրագրերի փոխանցումն այդ թիմին:
ՃԱՄԲԱՐՆԵՐՆ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼՈՒ ԵՆ ԸՍՏ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԱՌԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՌԱՋՆԱՀԵՐԹՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
| «Դավիթ Բեկ» պատանեկական մրցարշավ *ինքնուրույն ծրագիր | Սպորտային-մարտավարական պատրաստություն բարձր դասարանցիների համար: |
| Ագրո-ճամբար Climate Uturn | Ճամբարի մասնակիցների տնամերձ տարածքներում գյուղատնտեսական տունկերի իրականացում, հմտությունների փոխանցում մասնակիցների ընտանիքներին և ռոտացիոն եղանակով աջակցություն տունկերի իրականացման համար: |
| Առաջնորդության զարգացման ծրագիր *միջոցների հավաքումն ավարտված է | Առաջնորդական արժեհամակարգի ձևավորում, կանանց առաջնորդության զարգացում. ապագա առաջնորդների բացահայտում և, հաշվի առնելով գլոբալ աշխարհի միտումները, նրանց հետ ապագայի տեսլականի համատեղ ձևավորում, կանանց դերակատարության բարձրացում և նրանց առաջնորդական ներուժի զարգացում: |
| Էմոցիոնալ աջակցությանն ուղղված ծրագրեր | Մշակութային միջոցառումներ, պատմասացություն, հեքիաթաթերապիա, քոուչինգ և այլ միջոցառումներ՝ ուղղված բոլոր տարիքի ուսուցիչների, ծնողների և երեխաների հոգեբանական կայունության զարգացմանը: |
| Մեդիագրագիտության ճամբար | Ուսանողների կիբերանվտանգության հմտությունների և քննադատական մտածողության զարգացում: |
| CaseKey մրցույթ | 17-24 տարեկան ուսանողների բիզնես մտածողության զարգացում բիզնես-քեյսերի լուծման միջոցով: |
| GAP CAMP | Ավարտական դասարանների դպրոցական ծրագրում առկա բացերի վերացում: |
| First Aid ճամբար | Առաջին օգնության և արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու հմտությունների զարգացում: |

WINGS4ALL: Молодёжь как двигатель предпринимательского будущего Татева
Недавний приток людей, насильственно перемещенных из Арцаха, создал острую необходимость в устойчивом ...
Обновлен: 27.04.2023
Фестиваль непрерывного развития — это серия образовательных летних программ, проходящих в городах и селах Арцаха для всех возрастных групп населения на протяжении всего лета 2023 года.
Фестиваль организован по принципу учебных летних лагерей, каждый из которых будет направлен на одну из приоритетных задач.
Лагеря будут реализованы в оффлайн формате в сотрудничестве с образовательными организациями Арцаха и Армении. Менеджмент фестиваля будет осуществляться локальным оргкомитетом при поддержке коллег из Армении: Цель — взращивание местной команды и передача экспертизы и программ команде из Арцаха.
ЛАГЕРЯ БУДУТ РЕАЛИЗОВАНЫ ПО МЕРЕ ПОСТУПЛЕНИЯ СРЕДСТВ И СТЕПЕНИ ПРИОРИТЕТНОСТИ
| Юношеский чемпионат «Давид Бек» *самостоятельный проект | спортивно-тактическая подготовка для старшеклассников |
| Агро-лагерь Climate Uturn | осуществление сельскохозяйственных посадок на территориях участников лагеря, передача навыков семьям участников и помощь в осуществлении посадок ротационным способом |
| Программа развития лидерства *сбор средств завершен | ценностное развитие и развитие женского лидерства: выявление лидеров и совместное формирование с ними картины будущего с учетом глобальной картины мира, повышение значимости роли женщин и развитие их лидерского потенциала |
| Программы, направленные на эмоциональную поддержку | арт-мероприятия, сторителлинг, сказкотерапия, коучинг и другие мероприятия, направленные на развитие психологической устойчивости учителей, родителей и детей всех возрастов |
| Лагерь по медиаграмотности | развитие навыков кибербезопасности и критического мышления студентов |
| Соревнование CaseKey | развитие бизнес-мышления студентов 17-24 лет через решение бизнес-кейсов |
| GAP CAMP | устранение пробелов в школьной программе учеников выпускных классов |
| Лагерь First Aid | развитие навыков первой медицинской помощи и реагирования в критических ситуациях |