ԹԵՎԵՐ ԲՈԼՈՐԻՆ․ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՆԵՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԱՌԱՋՆՈՐԴՎԱԾ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԻՐԱԿԱՆ ԱՊԱԳԱ ՏԱԹԵՒՈՒՄ
Վերջին շրջանում Արցախից բնակչության բռնի տեղահանումը հրատապ անհրաժեշտություն է առաջացրել կայուն աշխատանքի և ...
Վերջին թարմացում` 19.04.2023
Նախագիծը ներառում է՝
Արցախի շրջափակման հետևանքով 2023 թ․ հունվարի 9-ից խափանված է Հայաստանից Արցախ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը, և ներկայումս էներգամատակարարումն իրականացվում է սոսկ խիստ սահմանափակ ներքին ռեսուրսների հաշվին։
Գազամատակարարումը նույնպես իրականացվում է մշտական ընդհատումներով։ Ցուրտ ձմռան պայմաններում Արցախի 120.000 բնակչությունը զրկված է էներգամատակարարումից և գազամատակարարումից։ Էլեկտրաէներգիայի կամ գազի բացակայության հետևանքով որոշ անապահով ընտանիքներ չեն կարողանում ջեռուցել իրենց տները, ուստի նախագծի շրջանակում նրանց կտրամադրվեն փայտի վառարաններ: Վառարանները կտրամադրվեն նաև հիվանդանոցների, դպրոցների և այլ կրթական հաստատությունների: Ստեփանակերտում գործում է պոմպային ջրամատակարարման համակարգ,
որի մեջ ճնշումն ստեղծում են էլեկտրական պոմպերը։ Էլեկտրականության 4-ժամյա բացակայության դեպքում քաղաքի բնակիչների ավելի քան մեկ երրորդը զրկվում է ջրից։ Նախագիծը նախատեսում է ջրամատակարարման համակարգի վթարային գեներատորների տեղադրում։
Նման իրավիճակ է նաև Արցախի շրջաններում։ Մարզերի ջրամատակարարման շարժական գեներատորներն ունեն լրացուցիչ էլեկտրական մարտկոցներով համալրման կարիք։ Նախագծի իրականացումը կտա հնարավորություն՝ արտակարգ իրավիճակներում բարձրացնելու արտադրողականությունը։ Դաշտային պայմաններում էլեկտրական սարքեր գործածելու անհրաժեշտության դեպքում արևային շարժական գեներատորները տալիս են հնարավորություն հատուկ օբյեկտներում մշտապես ձեռքի տակ ունենալու կապի միջոցներ (հեռախոս, ռադիոկապ), համակարգիչ և այլ սարքեր:

Обновлен: 19.04.2023
Блокада Арцаха носит не только продовольственный, но и энергетический характер. С 9 января прервана подача электроэнергии из Армении в Арцах, и энергоснабжение в настоящее время осуществляется только за счет очень ограниченных внутренних ресурсов. Подача газа также осуществляется с постоянными перебоями. В условиях холодной зимы 120-тысячное население Арцаха фактически лишено энергоснабжения и газоснабжения. Некоторые малоимущие семьи неспособны обогревать дома при отсутствии того или иного источника, поэтому в рамках проекта им будут выданы дровяные печи. Печи также будут выданы больницам, школам и прочим учебным заведениям.
В Степанакерте работает помповая система водоснабжения, давление в которой создают электрические насосы. Более трети жителей города лишаются воды уже через 4 часа отсутствия электричества. Проект предусматривает установку аварийных генераторов для системы водоснабжения.
Аналогичная ситуация и в регионах Арцаха. Мобильные генераторы, которые есть у ответственной за водоснабжение регионов организации, нуждаются в оборудовании дополнительными электрическими аккумуляторами. Реализация проекта позволит осуществить общее увеличение собственной генерации в чрезвычайных ситуациях.
В случаях необходимости использования электроприборов в полевых условиях портативные солнечные генераторы позволяют на специальных объектах всегда иметь под рукой средства связи (телефон, рацию), компьютер, другие приборы.