Ագրոճամբարի ծրագիր՝ շրջափակված Արցախում
Չնայած ծանր շրջափակմանը և դժվարին իրավիճակին՝ Արցախում իրականացվում է ամառային ուսումնական ագրոճամբարի ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը նախաձեռնել է նոր ծրագիր, որով Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնն ապահովվելու է արևային էլեկտրակայանով՝ հնարավորություն ստեղծելով բուժհաստատությանն այլընտրանքային էներգիայի աղբյուր ունենալ՝ անկախ հոսանքազրկումից ու հովհարային անջատումներից:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել արևային հիբրիդային էլեկտրակայան, ինչը թույլ է տալու մեծացնել բժշկական կենտրոնի էներգամատակարարման համակարգի հուսալիությունը: Առաջնահերթ կարգով էներգիայով կապահովվեն շտապօգնության, վիրահատական, վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքները։
«Սա մեր կարևոր ենթակառուցվածքային նախագծերից է, որը կենսական նշանակություն ունի բժշկական կենտրոնի անխափան գործունեության համար: Այս ծրագիրը նախաձեռնվել է՝ ելնելով իրավիճակից և փորձելով այլընտրանքային հուսալի աղբյուր ստեղծել Արցախի ամենախոշոր բուժհաստատության համար: Մենք փորձելու ենք ամեն ինչ անել՝ ծրագիրն իրականություն դարձնելու համար»,— ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մհեր Մուսայելյանը նույնպես խիստ հրատապ է համարում նման ծրագրի իրականացումը: «Գիտեք, որ հունվարի 9-ից ադրբեջանական կողմը խափանել է Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարումը, և մենք ստիպված ենք հույսներս ներքին սուղ ռեսուրսների վրա դնել: Առջևում ձմեռ է, ու պիտի փորձենք հաղթահարելով շրջափակման ընթացիկ դժվարությունները՝ նաև պատարաստվել ձմռանը: Եվ շնորհակալ ենք, որ այս իրավիճակում մենակ չենք»,— ասում է Մհեր Մուսայելյանը:
Ծրագիրն իրականացվելու է Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության և Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի համագործակցությամբ՝ «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նվիրատուների աջակցությամբ:

АТР «Мы — наши горы» передаёт 200 тонн продовольствия насильственно перемещенным лицам из Арцаха
Агентство территориального развития «Мы — наши горы» передаёт пяти тысячам (5 000) семей, насильственно ...
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» инициировало новый проект, в результате которого Арцахский Республиканский медицинский центр будет обеспечен солнечной электростанцией, что даст медицинскому учреждению возможность иметь альтернативный источник энергии независимо от перебоев в подаче электроэнергии и веерных отключений.
В рамках проекта планируется создание солнечной гибридной электростанции, что позволит повысить надежность системы электроснабжения медицинского центра. В первоочередном порядке электроэнергией будут обеспечены отделения скорой помощи, хирургии, реанимации и интенсивной терапии.
«Это один из наших важнейших инфраструктурных проектов, который имеет жизненно важное значение для бесперебойного функционирования медицинского центра. Эта программа была инициирована исходя из ситуации, и ею делается попытка создать альтернативный надежный источник электроэнергии для крупнейшего в Арцахе медицинского учреждения. Мы постараемся сделать все, чтобы проект стал реальностью», — говорит руководитель арцахских проектов агентства «Мы — наши горы» Григорий Мартиросян.
Исполнительный директор Арцахского республиканского медицинского центра Мгер Мусаелян также считает очень актуальной реализацию такой программы. «Вы знаете, что с 9 января азербайджанская сторона нарушила подачу электроэнергии из Армении в Арцах, и нам приходится полагаться на скудные внутренние ресурсы. Впереди зима, и мы должны постараться преодолеть существующие трудности блокады, а также подготовиться к зиме. И мы благодарны, что в этой ситуации мы не одиноки», — говорит Мгер Мусаелян.
Проект будет реализован в сотрудничестве с Министерством здравоохранения Республики Арцах и Арцахским Республиканским медицинским центром, при поддержке доноров агентства «Мы – наши горы».