Գյումրիում ամփոփվեց «Թևեր» վերականգնողական ծրագրի պիլոտային փուլը
Նոյեմբերի 9-ին ամփոփվեց «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության «Թևեր-Գյումրի» ծրագրի պիլոտային ...
Ստեփանակերտում բացվել է «Մեր սարերը» կենտրոնը, որը դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ծրագրերի ներկայացման վայր: Կենտրոնում տեղի են ունեցել առաջին քննարկումները՝ ներկայացվել է հաղորդակցության այլընտրանքային համակարգի ներդրման նոր ծրագիրը: Շրջափակման պայմաններում արցախցիները զրկված են կենսական կարևորության ռեսուրսներից, այդ թվում՝ որակյալ կապից: «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության կողմից պետական-մասնավոր համագործակցությամբ իրականացվող այս ծրագրի հիմնական նպատակը նույնիսկ համացանցի արգելափակման պայմաններում բնակչության համար հաղորդակցության հուսալի ու որակյալ միջոցի ապահովումն է:
Գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ծրագրի ընթացքն ու նշանակությունն Արցախի բնակչության համար:
«Նպատակն է ունենալ այնպիսի համակարգ, որը նույնիսկ ինտերնետային շրջափակման պայմաններում Արցախի բնակիչների համար հաղորդակցության այլընտրանքային և հուսալի միջոց կդառնա: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալում ենք, որ կապի բոլորովին նոր հնարավորություններ կստեղծվեն Արցախի համար»,- ասել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Կենտրոնում կազմակերպված մյուս քննարկումը վերաբերել է Արցախի անվտանգության հարցերին, ներկայացվել է Highgate Consultancy սոցիոլոգիական ընկերության՝ 2022 թ․ դեկտեմբերին և 2023 թ. հունվարի վերջին և փետրվարի սկզբին Արցախում անցկացված սոցիոլոգիական հետազոտության՝ անվտանգությանը վերաբերող հատվածը: Հետազոտությունը բավականին համապարփակ է և ներառում է այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են Արցախի անվտանգությունը, քաղաքացիական մասնակցությունը պետական կառավարմանը, կանանց ներգրավվածությունը քաղաքական կյանքում, սփյուռքահայերի հետ փոխհարաբերությունները, ինքնությունն ու կրթությունը, սոցիալական հավասարությունը և այլն: «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության համահիմնադիր, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ցանկացած ծրագիր իրականացնելուց առաջ շատ կարևոր է հասկանալ ժողովրդի մոտեցումը, հիմնական մտահոգություններն ու խնդիրները, որպեսզի ծրագրերը լինեն թիրախային՝ ուղղված նրանց կենսական խնդիրների լուծմանը: Այդ սկզբունքով է առաջնորդվում «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը:
Անդրադառնալով «Մեր սարերը» կենտրոնի գործունեությանը՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ այն դառնալու է քննարկումների, բանավեճերի, նոր գաղափարների ու ծրագրերի ներկայացման, հասարակական, մշակութային, կրթական տարբեր միջոցառումների կազմակերպման ու անցկացման հարթակ: Քննարկումները հիմնականում երկու ուղղություն են ընդգրկելու՝ փորձագիտական, ռազմավարական վերլուծություններ և իրականացվող ծրագրերի ընթացքի ու արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվություններ։
«Այս ճգնաժամի պայմաններում կարևոր է ունենալ մի վայր, որը հնարավորություն կտա համագործակցության մեխանիզմ գործարկել մասնավոր և պետական հատվածների միջև: Վստահ եմ՝ թե՛ ներսում, թե՛ դրսում միասնականությունը միակ ճանապարհն է, որը թույլ կտա հաղթահարել այս մարտահրավերները»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:

The “Our Mountains” center has opened in Stepanakert. It will become a setting for discussions, debates, and the presentation of new ideas and programs. During the first discussions that took place in the center, the new plan for introducing an alternative communication system was presented. Under the blockade, Artsakh residents are deprived of vital resources, including quality communication. The main goal of this program, implemented by the “We Are Our Mountains” territorial development agency with public-private cooperation, is to provide a reliable and quality means of communication for the population, even in the case of internet shutdowns.
Grigory Martirosyan, head of the agency’s projects in Artsakh, presented the progress and significance of the project for the people of Artsakh.
“The goal is to establish a system that will become an alternative and reliable means of communication for the people of Artsakh, even in the case of an internet blockade. As a result of the project’s implementation, we expect that completely new communication opportunities will be created for Artsakh,” said Martirosyan.
The other discussion hosted at the center pertained to the security issues of Artsakh. It was presented by the Highgate Consultancy sociological company and based on the security-related sections of the sociological surveys the company conducted in Artsakh in December 2022 and late January/early February 2023. The research is quite comprehensive and covers topics such as Artsakh’s security, civil participation in state governance, women’s involvement in political life, relations with Diaspora Armenians, identity and education, social equality, and more. Ruben Vardanyan, co-founder of the “We Are Our Mountains” agency and former Minister of State of the Republic of Artsakh, noted that prior to implementing any program, it is critical to understand the people’s approach and their main concerns and issues so that the programs are targeted toward solving their vital problems. The “We Are Our Mountains” agency is guided by that principle.
Referring to the activities of the “Our Mountains” center, Vardanyan noted that it will become a platform for discussions, debates, the presentation of new ideas and programs, and the organization and hosting of various social, cultural, and educational events. Discussions will mainly cover two areas: expert strategic analyses as well as reports on the progress and results of the implemented programs.
“During this crisis, it is important to have a place that will facilitate a cooperation mechanism between the private and public sectors. I am sure that unity, both within and without, is the only way that we will overcome these challenges,” said Vardanyan.