«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը երախտապարտ է նվիրատուներին՝ Արցախի կողքին գտնվելու համար
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը մշտապես կապ է պահպանում իր նվիրատուների հետ և ...
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին ուղղված նամակում կոչ է արվում Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն, Բաքվում պահվող հայ գերիների նկատմամբ կիրառել հյուպատոսական հասանելիության ապահովման մեխանիզմ երրորդ երկրների միջոցով:
«Այս իրավիճակում, երբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, հասկանալի է, որ միջամտության միջպետական գործիքակազմ, ցավոք, առկա չէ: Այդուհանդերձ, Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիան, որի անդամ են հանդիսանում թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը և թե՛ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, հնարավորություն է տալիս կիրառել հյուպատոսական հասանելիության ապահովման մեխանիզմ երրորդ երկրների միջոցով, և այդ հնարավորությունից կարողացել են օգտվել նմանատիպ իրավիճակներում հայտնված մի շարք երկրներ:
Խնդրում ենք Ձեզ գործարկել այս մեխանիզմը և դիմել չեզոք երրորդ երկրի, օրինակ, Շվեյցարիայի Համադաշնությանը, լիազորելով Հայաստանի Հանրապետության անունից ապահովել հյուպատոսական ծառայության հասանելիություն բոլոր հայ գերիների ու նաև շտապ բժշկականօգնություն՝ Ռուբեն Վարդանյանի համար», – ասված է Արարատ Միրզոյանին ուղղված նամակում:
Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Կարին Քելլեր-Զուտերին հասցեագրված նամակում նշվում է, որ հաշվի առելով Շվեյցարիայի՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի հարգման, ամրապնդման և առաջմղման երկարամյա ավանդույթը, կոչ է արվում նախագահին ու Շվեյցարիայի կառավարությանը ևս մեկ անգամ ստանձնել չեզոք միջնորդի դերակատարում.
«Կոչ ենք անում Ձեզ և Ձեր հարգարժան կառավարությանը ևս մեկ անգամ ստանձնել չեզոք միջնորդի դերակատարում և ապահովել հյուպատոսական ծառայության հասանելիություն բոլոր հայ գերիների ու նաև շտապ բժշկական օգնություն՝ Ռուբեն Վարդանյանի համար»:
«Այսօրվա գլխավոր կոչն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես Ադրբեջանում պատանդառված անձանց քաղաքացիության երկիր, դիմի Շվեյցարիայի Համադաշնությանը խնդրանքով, որպեսզի վերջինս էլ դիմի Ադրբեջանին՝ մեր պատանդառված անձանց հյուպատոսական ծառայություն մատուցելու համար: Մեր կոչը հիմնված է Վիեննայի կոնվենցիայիվրա, որը թույլ է տալիս դիվանագիտական հարաբերություններ չունեցող երկրներին օգտվել չեզոք երկրի հյուպատոսական ծառայությունից: Հաշվի առնելով մեր տասնվեց գերիների նկատմամբ ընթացող «դատավարությունը» և Ռուբեն Վարդանյանի հարցադուլը, համարում ենք, որ սա հրատապ միջոց է, որը պետք է կիրառի ՀՀ կառավարությունը»,- ասել է ակցիայի կազմակերպիչ, «Արցախ միություն» ՀԿ նախագահ Արտակ Բեգլարյանը:

В СТЕПАНАКЕРТЕ ОТКРЫЛСЯ ЦЕНТР «НАШИ ГОРЫ»
В арцахской столице открылся центр «Наши горы», который станет площадкой для обсуждений и дебатов, ...
В адресованном Министру иностранных дел РА Арарату Мирзояну письме содержится призыв согласно Венской конвенции о консульских отношениях применить в отношении удерживаемых в Баку армянских пленных механизм обеспечения консульской доступности посредством третьих стран.
«В этой ситуации, когда между Арменией и Азербайджаном нет дипломатических отношений, понятно, что инструментарий межгосударственного вмешательства, к сожалению, отсутствует. Тем не менее, Венская конвенция о консульских отношениях, членами которой являются и Республика Армения, и Азербайджанская Республика, даёт возможность применить механизм обеспечения консульской доступности посредством третьих стран, и этой возможностью смог воспользоваться ряд стран, оказавшихся в подобных ситуациях. Просим Вас задействовать этот механизм и обратиться к третьей нейтральной стороне, например, к Швейцарской Конфедерации, уполномочив её от имени Республики Армения обеспечить доступность консульских услуг для всех армянских пленных и также срочную медицинскую помощь для Рубена Варданяна», — сказано в письме, направленном в адрес Министра ИД Арарата Мирзояна.
В письме, адресованном Президенту Швейцарской Конфедерации Карин Келлер-Зуттер, отмечается, что, учитывая многолетние традиции Швейцарии в плане уважения, укрепления международного гуманитарного права, призывают Президента и Правительство Швейцарии ещё раз принять на себя роль нейтрального посредника.
«Призываем Вас и Ваше многоуважаемое Правительство ещё раз принять на себя роль нейтрального посредника и обеспечить доступность консульских услуг всем армянским пленным и также срочную медицинскую помощь Рубену Варданяну», — отмечается в письме, направленном Президенту Карин Келлер-Зуттер.
«Главный сегодняшний призыв состоит в том, чтобы Республика Армения как страна гражданства удерживаемых Азербайджаном в заложниках лиц, обратилась к Швейцарской Конфедерации с просьбой, чтобы она обратилась к Азербайджану, чтобы оказать консульские услуги нашим взятым в заложники лицам. Наш призыв основан на Венской конвенции, которая позволяет не имеющим дипломатические отношения странам пользоваться консульскими услугами нейтральной страны. Учитывая осуществляемый в отношении наших шестнадцати пленных «судебный процесс» и голодовку Рубена Варданяна, мы считаем, что это является неотложной мерой, которую должно применить Правительство РА», — сказал организатор акции, президент НПО «Союз Арцах» Артак Бегларян.