Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան
Ստեփանակերտում այսօրվանից գործում է բարեգործական ճաշարան՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված սոցիալական իրավիճակը ...
Հալիձորում տեղի ունեցավ «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության «Թևեր-բոլորին» ծրագրի պաշտոնական բացումը, որն ուղղված է Տաթև խոշորացված համայնքի զարգացմանը: Միջոցառմանը մասնակցեցին համայնքի շուրջ 50 բնակիչներ, ովքեր հնարավորություն ստացան բացահայտելու իրենց համայնքին բնորոշ սոցիալ-մշակութային առավելությունները և դրանք վերածելու գործնական բիզնես գաղափարների:
Ծրագիրը, որն իրականացվում է Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամի դրամաշնորհով և Տաթևի համայնքային կենտրոնի ու «Իննոբիզ» ընկերության հետ համատեղ, նպատակ ունի զարգացնելու ձեռնարկատիրական մշակույթը տարածաշրջանում: Մասնակիցները վեց ամիսների ընթացքում սովորելու են ձեռնարկատիրական հմտություններ և փորձառու մենթորների օգնությամբ մշակելու են իրենց բիզնես նախագծերը:
«Մեր ծրագրի հիմնական նպատակն է համայնքի բնակիչներին սովորեցնել, թե ինչպես կարելի է առկա ռեսուրսները վերածել կայուն բիզնես հնարավորությունների», — նշեց ծրագրի ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը: «Այսօր մենք մասնակիցներին ներկայացրինք աշխարհում հայտնի բիզնեսների օրինակներ, որոնք ծնվել են պարզ գաղափարից և վերածվել խոշոր ձեռնարկությունների: Հավատում ենք, որ Տաթևի համայնքը նույնպես ունի հսկայական ներուժ, և մենք այստեղ ենք՝ այդ ներուժը բացահայտելու համար»:
Համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մարատ Գերասիմյանը կարևորեց նախաձեռնությունը համայնքի զարգացման տեսանկյունից. «Այս ծրագիրը Տաթև խոշորացված համայնքի համար ունի ռազմավարական նշանակություն: Մենք կարծում ենք, որ տեղացի ձեռնարկատիրության զարգացումը կարող է նոր շունչ հաղորդել մեր համայնքին, ստեղծել աշխատատեղեր և խթանել տնտեսական աճը: Հատկապես կարևոր է, որ ծրագիրը ներառում է ինչպես տեղացի, այնպես էլ Արցախից տեղահանված ընտանիքների, ինչը նպաստում է համայնքային ինտեգրմանը և փոխադարձ աջակցությանը»:
«Իննոբիզ» ընկերության ղեկավար Նաիրա Մարգարյանն ընդգծեց ուսուցման և մենթորության կարևորությունը բիզնես նախաձեռնություններում. «Մեր փորձը ցույց է տալիս, որ գործնական գիտելիքները և անհատական մենթորությունը վճռորոշ դեր են խաղում բիզնեսի հաջողության հարցում: Մեր փորձառու մենթորները պատրաստ են աջակցել մասնակիցներին` իրենց բիզնես գաղափարներն իրականություն դարձնելու ճանապարհին: Մենք տրամադրելու ենք ոչ միայն գիտելիք, այլև կիրառական գործիքներ, որոնք անհրաժեշտ են շուկայում մրցունակ լինելու համար»:
«Թևեր-Բոլորին» ծրագիրը մասնակիցներին առաջարկում է՝
Ծրագրի հաջորդ փուլերում մասնակիցները կընտրեն իրենց հոգեհարազատ բիզնես գաղափարները և «Իննոբիզ»-ի մենթորների օգնությամբ կաշխատեն դրանք կյանքի կոչելու ուղղությամբ: Նախատեսվում է, որ ծրագրի ավարտին մասնակիցները կունենան լիարժեք մշակված բիզնես նախագծեր, որոնցից լավագույնները կստանան աջակցություն իրականացման համար:

В СТЕПАНАКЕРТЕ ОТКРЫЛСЯ ЦЕНТР «НАШИ ГОРЫ»
В арцахской столице открылся центр «Наши горы», который станет площадкой для обсуждений и дебатов, ...
В Алидзоре состоялось официальное открытие программы «Крылья для всех» Агентства развития «Мы — наши горы», направленной на развитие укрупненной общины Татев. В мероприятии приняли участие около 50 жителей, которые получили возможность раскрыть социально-культурные преимущества, характерные для их общины, и преобразовать их в практические бизнес-идеи.
Программа, реализуемая при грантовой поддержке Семейного фонда Овнанян, а также в сотрудничестве с Общественным центром Татева и компанией Иннобиз, имеет целью развитие предпринимательской культуры в регионе. Участники в течение шести месяцев будут изучать предпринимательские навыки и разрабатывать свои бизнес-проекты при поддержке опытных менторов.
«Основная цель нашей программы — научить жителей общины, как можно преобразовывать имеющиеся ресурсы в устойчивые бизнес-возможности», — отметила руководитель программы Сона Ованнисян. «Сегодня мы представили участникам примеры всемирно известных бизнесов, которые родились из простых идей и превратились в крупные предприятия. Мы верим, что община Татев также обладает огромным потенциалом, и мы здесь, чтобы раскрыть этот потенциал».
Заместитель руководителя общины Марат Герасимян подчеркнул значимость инициативы с точки зрения развития: «Эта программа имеет стратегическое значение для укрупненной общины Татев. Мы считаем, что развитие местного предпринимательства может придать новый импульс нашей общине, создать рабочие места и стимулировать экономический рост. Особенно важно, что программа охватывает как местные семьи, так и семьи, переселенные из Арцаха, что способствует интеграции сообщества и взаимной поддержке».
Директор компании «Иннобиз» Наира Маргарян подчеркнула важность обучения и менторства в бизнес-инициативах: «Наш опыт показывает, что практические знания и индивидуальное менторство играют решающую роль в успехе бизнеса. Наши опытные менторы готовы поддержать участников на пути реализации их бизнес-идей. Мы предоставим не только знания, но и практические инструменты, необходимые для конкурентоспособности на рынке».
Программа «Крылья для всех» предлагает участникам:
На последующих этапах участники выберут близкие им бизнес-идеи и будут работать с менторами «Иннобиз» над их реализацией. Ожидается, что к концу программы участники разработают полноценные бизнес-проекты, лучшие из которых получат поддержку для реализации.