Արցախցի երիտասարդ երաժիշտները ստացան պլանշետներ՝ իրենց մասնագիտական կրթությունը շարունակելու համար
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն ու Հովարդ Կարագյոզյան բժշկական բարեգործական հիմնադրամը ...
Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը մեծ վնասներ է պատճառում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը: Ընդհանուր ֆինանսատնտեսական կորուստները կազմում են օրական առնվազն 753 մլն դրամ (1.9 մլն ԱՄՆ դոլար)։
Այս մասին նշվում է «Շրջափակման հետևանքով Արցախի տնտեսության կորուստները գնահատման զեկույցում», որն անհատույց պատրաստվել է հանրային ֆինանսների կառավարման միջազգային խորհրդատու Վարդան Արամյանի գլխավորած տնտեսագետների մասնագիտական խմբի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության և նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պատվերով:
Ստեփանակերտի «Մեր սարերը» կենտրոնում մասնագիտական խմբի ղեկավար Վարդան Արամյանը և «Մենք են մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը զեկույցը ներկայացրել են մասնագիտական հանրությանը:
Փաստաթուղթը միջազգայնորեն ընդունված մեթոդաբանությամբ մասնագիտորեն վերլուծում և գնահատում է, թե շրջափակման հետևանքով որ ոլորտներում և ինչ ծավալի կորուստներ է կրում Արցախը: Զեկույցը թարգմանվել է նաև անգլերեն և ռուսերեն՝ միջազգային հանրությանը և շահագրգիռ այլ կառույցների ու կազմակերպությունների տրամադրելու համար՝ ցույց տալով, թե Ադրբեջանի գործողությունները ինչպիսի ծանր հետևանքներ են հասցնում Արցախի տնտեսությանը:
«ՀՆԱ-ի կորուստների, սոցիալական լրացուցիչ ծախսերի եւ բյուջեի հարկերի կորուստների գնահատականները թույլ են տալիս համապարփակ պատկերացում կազմել շրջափակման սոցիալ-տնտեսական հետեւանքների եւ ստեղծված ճգնաժամի պայմաններում ֆինանսական կորուստների վերաբերյալ։ Արցախի կորուստները գնահատվում են օրական առնվազն 753 մլն դրամ (1.9 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Ընդ որում, որքան երկար տեւի շրջափակումը, այնքան նշյալ ցուցանիշներն աճելու են, քանի որ շրջափակման յուրաքանչյուր լրացուցիչ օր ավելի մեծ վնաս է հասցնում Արցախի տնտեսական պոտենցիալին, հետեւապես եւ՝ գնահատված ծախսերին, եւ դրանց մուլտիպլիկատիվ էֆեկտներին ավելանում են ՀՆԱ պոտենցիալի վերականգնման ծախսերը»,- ասվում է զեկույցում:
Տնտեսագետների թիմը գնահատումները կատարել է չորս մոտեցումներով՝ կիրառելով տարբեր գործիքակազմ։ Տնտեսական ծախքերի գնահատումից զատ, փորձ է արվել գնահատել նաև սոցիալական լրացուցիչ ծախքերի բեռը, որը տնտեսական կառուցակարգերի փլուզման արդյունքում անխուսափելիորեն առաջանալու է՝ գործազրկության և անձանց եկամտի կորստի հանգամանքներով պայմանավորված։
Զեկույցում արտացոլված թվերը չեն ներառում չկատարված անհրաժեշտ ծախսերի արդյունքում արտադրության գործոնների մաշվածությունը և բուֆերների ստեղծումը։ Սակայն արձանագրվում է, որ այս երկու գործոններն Արցախի տնտեսության համար ապագայում առաջացնելու են զգալի ֆինանսական ծախսեր, որոնք կարող են հասնել նույնիսկ հարյուրավոր միլիոն դոլարների։
Ապագայում նմանատիպ ցնցումներից խուսափելու համար զեկույցում կարևորվում է բուֆերների ստեղծումը։ «Այսօր իսկ անհրաժեշտ է ձեւավորել բուֆերներ, որոնք նմանատիպ դեպքերում հնարավորություն կտան նվազագույնի հասցնել Արցախի հասարակության սոցիալական եւ տնտեսական ծախքերը։ Որպես այդպիսի ծախսերի ուղղություններ կարող են հանդիսանալ էներգիայի լրացուցիչ, այլընտրանքային աղբյուրների ստեղծումը, առաջին անհրաժեշտության պարենային պաշարների ձեւավորումը եւ դրանց պահպանման համար անհրաժեշտ պահեստների կառուցումը, վառելիքային պաշարների ձեւավորումը եւ դրանց պահուստավորման համար նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծումը, առաջին անհրաժեշտության դեղորայքային պաշարների ձեւավորումը եւ դրանց անվտանգ պահպանման համար անհրաժեշտ պահոցների ստեղծումը եւ այլն»,- նշվում է փաստաթղթում։

Реабилитационная программа «Крылья» в центре внимания высокопоставленных французских чиновников
Агентство развития «Мы – наши горы» приняло делегацию мэрии Марселя, которая находится с официальным визитом ...
Блокада Арцаха со стороны Азербайджана наносит большой ущерб экономике Республики Арцах. Общие финансово-экономические потери составляют по меньшей мере 753 млн драмов (1,9 млн долларов США) в день.
Об этом говорится в Отчёте «Об оценке потерь экономики Арцаха из-за блокады», который подготовлен профессиональной группой экономистов во главе с международным консультантом по управлению общественными финансами Варданом Арамяном по заказу Правительства Республики Арцах и бывшего Госминистра Рубена Варданяна.
В степанакертском центре «Наши горы» руководитель группы экспертов Вардан Арамян и руководитель Арцахских проектов агентства территориального развития «Мы — наши горы» Григорий Мартиросян представили Отчёт профессиональному сообществу.
На основе международно признанной методологии в документе профессионально проанализировано и оценено, в каких сферах и в какой степени Арцах несет потери вследствие блокады. Отчёт также переведен на английский и русский языки для предоставления международному сообществу и другим заинтересованным структурам и организациям, показывая, какие тяжелые последствия наносят действия Азербайджана экономике Арцаха.
«Оценки потерь ВВП, дополнительных социальных расходов и потерь бюджета по линии налогов позволяют составить комплексное представление относительно социально-экономических последствий блокады и финансовых потерь в условиях создавшегося кризиса. Потери Арцаха оцениваются по меньшей мере в 753 млн драмов (1,9 млн долларов США) в день. При этом, чем дольше продлится блокада, тем больше возрастёт приведённый показатель, поскольку каждый дополнительный день блокады наносит больший вред экономическому потенциалу Арцаха, следовательно, оцененным расходам, и к их мультипликативному эффекту добавляются расходы на восстановление потенциала ВВП», — сказано в отчёте.
Команда экономистов выполнила оценки по четырём подходам, применяя различный инструментарий. Помимо оценки экономических расходов, сделана попытка оценить также бремя дополнительных социальных расходов, которое неизбежно возникнет вследствие крушения экономического устройства, что обусловлено безработицей и потерями личных доходов населения.
Отображённые в Отчёте цифры не включают амортизацию средств производства в результате не выполненных необходимых расходов и создания буферов. Однако констатируется, что эти два фактора в будущем для экономики Арцаха вызовут ощутимые финансовые расходы, которые могут достигать даже сотен миллионов долларов.
Чтобы избежать подобных потрясений в будущем, в Отчёте подчеркивается важность создания буферов. «Уже сегодня необходимо сформировать буферы, которые в подобных случаях дадут возможность довести до минимума социальные и экономические расходы общественности Арцаха. В качестве направлений таких расходов может являться создание дополнительных, альтернативных источников энергии, формирование продовольственных запасов первой необходимости и строительство необходимых для их хранения складов, создание запасов топлива и создание новых инфраструктур для их хранения, создание запаса медикаментов первой необходимости и хранилищ для безопасного их складирования и так далее», — отмечается в документе.