Մեկնարկել է Leaders2Leaders ծրագիրը՝ արցախցի ապագա առաջնորդների համար
12 դեկտեմբերի, Երևան: Արցախցի ապագա առաջնորդների համար մեկնարկել է վերապատրաստման և ուսուցման նոր՝ ...
Ամփոփվել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության և CaseKey բիզնես մրցույթի կազմակերպիչ «Nation in Action»-ի կողմից իրականացվող կրթական ծրագիրը: Արցախցի պատանիների և երիտասարդների համար այս տարվա մայիսից առցանց եղանակով մեկնարկած վեցամսյա վերապատրաստման ծրագրի նպատակը նրանց CaseKey բիզնես մրցույթում ներգրավելն էր:
Չնայած մրցույթը Հայաստանում իրականացվում է արդեն երրորդ տարին, բայց արցախցի երիտասարդներն այս տարի առաջին անգամ մասնակցելու հնարավորություն ստացան։ Այդ նպատակով Արցախում ձևավորվել էին երկու՝ «Մեր սարերը» և «Մունք» տեխնոդպրոցի թիմերը, որոնց Հայաստանի առաջատար մասնագետներն ու քոուչները տեղական և միջազգային բիզնես քեյսերի արդյունավետ լուծումների վերաբերյալ գիտելիքներ էին փոխանցում:
Հաղթահարելով բոլոր տեսակի դժվարությունները՝ նոյեմբերի 10-12-ին Արցախի թիմերը կարողացան մասնակցել CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթ 2023-ին և հասել կիսաեզրափակիչ փուլ:
«Հմտությունները, որոնք ձեռք ենք բերել իրական աշխարհին հնարավորինս մոտ ուսումնական միջավայրում, արդեն տալիս են իրենց պտուղները՝ խնդրի էությունը համապարփակ ձևով վերլուծելու, մրցակցային միջավայրում թիմում աշխատելու, ոչ ստանդարտ, նորարական լուծումներ գտնելու կարողությունները հենց այսօր օգտագործում ենք կյանքում»,-նշում է ծրագրի մասնակից Լուիզա Գաբրիելյանը
«Ծրագիրն իրականցվում էր շրջափակման ամենածանր շրջանում: Կազմակերպիչներս բազմաթիվ դժվարությունների էինք բախվում, բայց առաջին հերթին երեխաների հետաքրքրվածությունը, նոր գիտելիք ստանալու ցանկությունը, կյանքի ու կենցաղի դժվարություններն անտեսելով դասերին մասնակցելը, մեզ ուժ էր տալիս: Մենք հպարտ ենք մեր սաների հաջողությամբ ու կամքով: Շնորհակալ ենք բոլոր մեր գործընկեներին՝ ծրագրին աջակցելու համար»,-ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։

While the competition has been a recurring annual event in Armenia over the past three years, this marked the inaugural opportunity for aspiring young individuals from Artsakh to participate actively. To facilitate their involvement, two dedicated teams were formed, representing the “Our Mountains” and “Munk” technoschool in Artsakh. These teams were carefully nurtured under the guidance of esteemed specialists and coaches from Armenia, focusing on honing their skills to effectively address both local and international business cases.
Despite encountering various challenges along the way, the Artsakh teams valiantly participated in the CaseKey competition held from November 10-12, 2023 in Dilijan, ultimately making impressive progress by reaching the semi-final stage.
Reflecting on this transformative experience, participant Luiza Gabrielyan shared, “The practical skills we acquired in an educational setting closely resembling real-world scenarios have already proven invaluable: the capability to meticulously analyze problems, collaborate effectively within a competitive team environment, and innovate with unconventional solutions—all of which are integral to our current lives.”
Regarding the implementation of the program during a particularly challenging period, Sona Hovhannisyan, Head of Educational Initiatives at the “We are our Mountains” agency, expressed, “The program persevered through the most arduous phase of the blockade. Despite numerous obstacles faced as organizers, the unwavering enthusiasm and thirst for knowledge exhibited by the participants, their relentless determination to attend classes online despite life’s adversities, provided us with enduring strength. We take immense pride in our students’ remarkable success and resilience, extending heartfelt gratitude to all our partners for their unwavering support throughout this project.”