Մեկնարկել է Leaders2Leaders ծրագիրը՝ արցախցի ապագա առաջնորդների համար
12 դեկտեմբերի, Երևան: Արցախցի ապագա առաջնորդների համար մեկնարկել է վերապատրաստման և ուսուցման նոր՝ ...
Ամփոփվել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության և CaseKey բիզնես մրցույթի կազմակերպիչ «Nation in Action»-ի կողմից իրականացվող կրթական ծրագիրը: Արցախցի պատանիների և երիտասարդների համար այս տարվա մայիսից առցանց եղանակով մեկնարկած վեցամսյա վերապատրաստման ծրագրի նպատակը նրանց CaseKey բիզնես մրցույթում ներգրավելն էր:
Չնայած մրցույթը Հայաստանում իրականացվում է արդեն երրորդ տարին, բայց արցախցի երիտասարդներն այս տարի առաջին անգամ մասնակցելու հնարավորություն ստացան։ Այդ նպատակով Արցախում ձևավորվել էին երկու՝ «Մեր սարերը» և «Մունք» տեխնոդպրոցի թիմերը, որոնց Հայաստանի առաջատար մասնագետներն ու քոուչները տեղական և միջազգային բիզնես քեյսերի արդյունավետ լուծումների վերաբերյալ գիտելիքներ էին փոխանցում:
Հաղթահարելով բոլոր տեսակի դժվարությունները՝ նոյեմբերի 10-12-ին Արցախի թիմերը կարողացան մասնակցել CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթ 2023-ին և հասել կիսաեզրափակիչ փուլ:
«Հմտությունները, որոնք ձեռք ենք բերել իրական աշխարհին հնարավորինս մոտ ուսումնական միջավայրում, արդեն տալիս են իրենց պտուղները՝ խնդրի էությունը համապարփակ ձևով վերլուծելու, մրցակցային միջավայրում թիմում աշխատելու, ոչ ստանդարտ, նորարական լուծումներ գտնելու կարողությունները հենց այսօր օգտագործում ենք կյանքում»,-նշում է ծրագրի մասնակից Լուիզա Գաբրիելյանը
«Ծրագիրն իրականցվում էր շրջափակման ամենածանր շրջանում: Կազմակերպիչներս բազմաթիվ դժվարությունների էինք բախվում, բայց առաջին հերթին երեխաների հետաքրքրվածությունը, նոր գիտելիք ստանալու ցանկությունը, կյանքի ու կենցաղի դժվարություններն անտեսելով դասերին մասնակցելը, մեզ ուժ էր տալիս: Մենք հպարտ ենք մեր սաների հաջողությամբ ու կամքով: Շնորհակալ ենք բոլոր մեր գործընկեներին՝ ծրագրին աջակցելու համար»,-ասում է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։

Хорватский профессор Ева Кирхмайер Билич встретилась с преподавателями музыкального колледжа Арцаха
По инициативе агентства развития «Мы – наши горы» профессор Загребской музыкальной академии Ева Кирхмайер ...
Подведены итоги образовательных проектов, реализуемых агентством «Мы – наши горы» вместе с инициатором бизнес-конкурса CaseKey – организацией «Nation in Action».
Целью стартовавшей с мая этого года в режиме онлайн шестимесячной образовательной программы было вовлечение арцахской молодёжи и подростков в бизнес-конкурс CaseKey.
Хотя конкурс в Армении проводится уже третий год, молодёжь из Арцаха в этом году впервые получила возможность в нём участвовать. С этой целью в Арцахе были сформированы две команды техношколы: «Наши горы» и «Мунк» (Мы), которым ведущие специалисты и коучи Армении передавали знания об эффективных решениях местных и международных бизнес-кейсов.
Преодолев всевозможные трудности, арцахские команды 10-12 ноября смогли принять участие в конкурсе решения бизнес-задач CaseKey-2023 и достигли полуфинала.
«Навыки, приобретенные нами в образовательной среде, максимально приближенной к реальному миру, уже приносят свои плоды: мы уже сегодня используем в нашей жизни способности комплексно анализировать суть проблемы, работать в команде в конкурентной среде, находить нестандартные, инновационные решения», — говорит участница программы Луиза Габриелян.
«Программа осуществлялась в самый тяжёлый период блокады. Мы, организаторы, сталкивались с многочисленными трудностями, но в первую очередь заинтересованность участников, желание получить новые знания, их участие в занятиях, невзирая на жизненные и бытовые трудности, придавали нам силу. Мы гордимся успехом и волей наших воспитанников. Благодарны всем нашим партнёрам за помощь программе», — говорит руководитель образовательных инициатив агентства «Мы – наши горы» Сона Оганесян.