«Կենաց ծառ». ուխտագնացություն՝ Տաթևի վանք
Հայաստանից ու արտասահմանից շուրջ 2000 ուխտավոր այսօր մասնակցել է դեպի Տաթևի վանք ուխտագնացությանը: Տաթևի ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը մշտապես կապ է պահպանում իր նվիրատուների հետ և տեղեկացնում նրանց աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքի մասին:
Սուրբ Զատիկի նախօրեին, ողջ հայության համար կարևորագույն հոգևոր կենտրոններից մեկից՝ Գանձասարից, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, գործակալության մշակութային և կրթական ծրագրերի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը և Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը տեսակապի միջոցով իրենց երախտագիտությունն են հայտնել գործակալության՝ տարբեր երկրներում գտնվող աջակիցներին, որոնք օգնում են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացմանը և որոնց համար կարևոր է Արցախի ճակատագիրն ու ապագան:
Նարինե Աղաբալյանը տեղեկացրել է, որ «Նվերներ՝ Արցախի երեխաներին» ծրագրի շրջանակում Արցախի շուրջ 12500 երեխաներ արդեն ստացել են իրենց նվերները և շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նվիրատուներին, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դարձել ծրագրի իրականացումն Արցախի շրջափակման պայմաններում. «Շրջափակված Արցախում, որտեղ երեխաները տևական ժամանակ զրկված են եղել անգամ կրթության իրավունքից, նման ծրագրերի իրականացումն ու երեխաներին ժպիտ պարգևելn առանձնահատուկ խորհուրդ ունի»:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ անհնար էր առանց հուզմունքի տեսնել երեխաների երջանիկ դեմքերը և կարևոր է համարել նրանց ապագայի համար ներդրումների իրականացումը, քանի որ դա նշանակում է ներդնել Արցախի ապագայի համար: «Հենց Գանձասարում այսպիսի միջոցառման անցկացումը չափազանց խորհրդանշական է, որովհետև պայքարը շարունակվում է. պայքարը շարունակվում է մեր երեխաների ապագայի, մեր հողում ապրելու իրավունքի, մեր կյանքը մեր օրենքներով ու ավանդույթներով ապրելու համար: Արցախում հավատում են ապագային և պատրաստ են դիմագրավել բոլոր դժվարություններին», — ասել է նա:
Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն իր օրհնության խոսքում նշել է, որ արցախցի երեխաների կողքին լինելը նշանակում է Աստծո կողքին լինել. «Մեր օրհնությունն ենք բերում բոլոր նրանց, ովքեր իրապես աստվածահաճո գործ են անում: Թող Տերը օգնական լինի բոլորիս, որ կարողանանք մշտապես սրտակից լինել միմյանց, որ Արցախում լինի կայուն խաղաղություն և հարատևություն»:

“We Are Our Mountains” is contributing 200 tons of food to the forcibly displaced Artsakh families
The “We Are Our Mountains” agency is providing about 200 tons of high nutritional value dry food to 5,000 ...
The “We Are Our Mountains” territorial development agency constantly keeps in touch with its donors and informs them about progress on the projects implemented with their support.
Speaking on Easter eve from Gandzasar, one of the most important spiritual centers for all Armenians, Ruben Vardanyan, co-founder of the “We Are Our Mountains” agency; Narine Aghabalyan, head of the agency’s cultural and educational programs; and His Excellence Bishop T. Vrtanes Abrahamyan, leader of the Artsakh Diocese, expressed their gratitude via video message to the supporters of the agency in various countries who supported the implementation of various programs in Artsakh and for whom the fate and future of Artsakh are important.
Aghabalyan shared that about 12,500 children in Artsakh have already received their gifts as part of the “Gifts for Children of Artsakh” project and thanked all the donors who made the realization of this project possible under the conditions of the blockade in Artsakh. “In besieged Artsakh, where children have been deprived of even the basic right to education for a long time, the implementation of such programs and bringing smiles to children’s faces holds a special meaning.”
Vardanyan noted that it was impossible to gaze upon the joyful faces of the children without excitement and that it was important to invest in their future, because that means investing in the future of Artsakh. “Holding such an event in Gandzasar is extremely symbolic, because the struggle continues. The fight continues for the future of our children, for the right to live on our land and to live our lives according to our laws and traditions. In Artsakh, they believe in the future and are ready to face all difficulties,” he said.
Bishop Abrahamyan noted in his speech of blessing that standing by the children of Artsakh means standing by God. “We bring our blessing to all those who are performing a truly godly deed. May the Lord be a helper to all of us, so that we can always be kind to each other, so that there is stable peace and longevity in Artsakh.”