«Կենաց ծառ». ուխտագնացություն՝ Տաթևի վանք
Հայաստանից ու արտասահմանից շուրջ 2000 ուխտավոր այսօր մասնակցել է դեպի Տաթևի վանք ուխտագնացությանը: Տաթևի ...
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը մշտապես կապ է պահպանում իր նվիրատուների հետ և տեղեկացնում նրանց աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի ընթացքի մասին:
Սուրբ Զատիկի նախօրեին, ողջ հայության համար կարևորագույն հոգևոր կենտրոններից մեկից՝ Գանձասարից, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, գործակալության մշակութային և կրթական ծրագրերի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը և Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը տեսակապի միջոցով իրենց երախտագիտությունն են հայտնել գործակալության՝ տարբեր երկրներում գտնվող աջակիցներին, որոնք օգնում են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացմանը և որոնց համար կարևոր է Արցախի ճակատագիրն ու ապագան:
Նարինե Աղաբալյանը տեղեկացրել է, որ «Նվերներ՝ Արցախի երեխաներին» ծրագրի շրջանակում Արցախի շուրջ 12500 երեխաներ արդեն ստացել են իրենց նվերները և շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նվիրատուներին, որոնց շնորհիվ հնարավոր է դարձել ծրագրի իրականացումն Արցախի շրջափակման պայմաններում. «Շրջափակված Արցախում, որտեղ երեխաները տևական ժամանակ զրկված են եղել անգամ կրթության իրավունքից, նման ծրագրերի իրականացումն ու երեխաներին ժպիտ պարգևելn առանձնահատուկ խորհուրդ ունի»:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ անհնար էր առանց հուզմունքի տեսնել երեխաների երջանիկ դեմքերը և կարևոր է համարել նրանց ապագայի համար ներդրումների իրականացումը, քանի որ դա նշանակում է ներդնել Արցախի ապագայի համար: «Հենց Գանձասարում այսպիսի միջոցառման անցկացումը չափազանց խորհրդանշական է, որովհետև պայքարը շարունակվում է. պայքարը շարունակվում է մեր երեխաների ապագայի, մեր հողում ապրելու իրավունքի, մեր կյանքը մեր օրենքներով ու ավանդույթներով ապրելու համար: Արցախում հավատում են ապագային և պատրաստ են դիմագրավել բոլոր դժվարություններին», — ասել է նա:
Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն իր օրհնության խոսքում նշել է, որ արցախցի երեխաների կողքին լինելը նշանակում է Աստծո կողքին լինել. «Մեր օրհնությունն ենք բերում բոլոր նրանց, ովքեր իրապես աստվածահաճո գործ են անում: Թող Տերը օգնական լինի բոլորիս, որ կարողանանք մշտապես սրտակից լինել միմյանց, որ Արցախում լինի կայուն խաղաղություն և հարատևություն»:

Стартовал второй этап программы «Помощь арцахским мастерам»
Стартовал второй этап реализуемой агентством «Мы – наши горы» программы «Помощь арцахским мастерам», в рамках ...
Агентство территориального развития «Мы – наши горы» поддерживает постоянную связь со своими донорами и информирует их о ходе проектов, реализуемых при их поддержке.
Накануне Святой Пасхи из одного из важнейших для всего Армянского мира центров — монастыря «Гандзасар» соучредитель агентства «Мы – наши горы» Рубен Варданян, руководитель культурно-образовательных программ агентства Нарине Агабалян и предстоятель Арцахской епархии Его Святейшество Епископ отец Вртанес Абраамян посредством видеосвязи выразили благодарность поддерживающим агентство людям из разных стран, которые помогают реализации в Арцахе различных проектов и для которых важны судьба и будущее Арцаха.
Нарине Агабалян сообщила, что в рамках проекта «Подарки детям Арцаха» около 12 500 детей Арцаха уже получили свои подарки и поблагодарила всех соратников, благодаря которым реализация проекта стала возможной в условиях блокады Арцаха. «В блокадном Арцахе, где дети долгое время лишены даже права на образование, реализация таких программ и подаренные детям улыбки имеют особый смысл», — сказала Н.Агабалян.
Рубен Варданян отметил, что невозможно без волнения видеть счастливые лица детей, и подчеркнул, что важно инвестировать в их будущее, потому что это означает инвестировать в будущее Арцаха. «Проведение такого мероприятия именно в Гандзасаре крайне символично, потому что борьба продолжается: продолжается борьба за будущее наших детей, за право жить на нашей земле, за то, чтобы жить по нашим законам и традициям. В Арцахе верят в будущее и готовы противостоять любым трудностям», — сказал Варданян.
Епископ отец Вртанес Абраамян в своём благословении отметил, что быть рядом с детьми Арцаха означает быть рядом с Богом. «Мы благословляем всех тех, кто совершает поистине богоугодное дело. Да поможет Господь всем нам всегда сердечно поддерживать друг друга, чтобы в Арцахе царили прочный мир и благоденствие».