«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը շուրջ 200 տոննա չոր սնունդ կտրամադրի Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին հատկացնելու նպատակով
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը շուրջ 200 տոննա բարձր սննդային արժեք ունեցող չոր ...
Արցախցի 30 երիտասարդ այս տարի հնարավորություն կունենա մասնակցելու CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթին։ Մինչև մրցույթը, որը տեղի է ունենալու նոյեմբերին, արցախցի երիտասարդների համար անցկացվում է վեցամսյա առցանց դասընթաց: Հայաստանի առաջատար մասնագետներն ու քոուչները նրանց կփոխանցեն տեղական և միջազգային բիզնես քեյսերի արդյունավետ լուծումների վերաբերյալ գիտելիքներ:
Արցախցի երիտասարդներին CaseKey բիզնես մրցույթում ներգրավելու ծրագիրը «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության և մրցույթն իրականացնող «Nation in Action» կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությունն է։
Հունիսի 15-ին Ստեփանակերտի «Մեր սարերը» կենտրոնում CaseKey բիզնես մրցույթի համահիմնադիրներ Հովհաննես Երիցյանը և Արշակ Կարապետյանը արցախցի մասնակիցներին տեսակապի միջոցով ներկայացրել են մրցույթի առանձնահատկություններն ու նրանց հետ անցկացրել առաջին դասընթացը։
CaseKey բիզնես քեյսերի լուծման մրցույթի նպատակն է զարգացնել վերլուծական, նորարարական մտածողությունը և ոչ ստանդարտ խնդիրների լուծման հմտությունները: Մրցույթը Հայաստանում իրականացվում է արդեն երրորդ տարին։ Չնայած Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմանը՝ արցախցի երիտասարդներն այս տարի առաջին անգամ հնարավորություն ունեն մասնակցելու մրցույթին։
«Բիզնեսի, առհասարակ երկրում առաջացած խնդիրների ոչ ստանդարտ լուծումների կարիքն Արցախում հատկապես զգացվեց շրջափակման պայմաններում։ Հասկացանք, որ մեր կրթական նախաձեռնությունների շարքում անպայման պետք է ավելացնենք այսպիսի ծրագիր։ Վստահ ենք, որ «CaseKey»-ը ոչ միայն անձնապես է օգտակար լինելու արցախցի երիտասարդներին, այլ նաև երկարաժամկետ կտրվածքում դառնալու է յուրօրինակ ներդրում երկրի հասարակական կյանքում»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։
«CaseKey»-ի համահիմնադիր Արշակ Կարապետյանը նշել է, որ մրցույթն Արցախում անցկացնելու մտադրություն ունեին նաև նախկինում, սակայն չէին կարողանում իրականացնել տեխնիկական խնդիրների պատճառով։ Դժվարություններ, իհարկե, կան նաև հիմա՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը, բայց որոշվել է նաև հենց այդ պատճառով ծրագիրն անպայման իրականացնել՝ ցույց տալու համար, որ շրջափակումը չի կարող խոչընդոտել նպատակների իրականացմանը: «Ընդհանրապես աշխարհում ընդունված չէ, որ այսպիսի դասընթաց-մրցույթներն առցանց լինեն, քանի որ քոուչներն անհատապես են աշխատում մասնակիցներից յուրաքանչյուրի հետ։ Բայց Արցախի իրավիճակը յուրահատուկ էր, և մենք ամեն պայման ապահովեցինք, որ կարողացանք Արցախը ևս ներգրավել մեր աշխատանքներում»,- ասել է Արշակ Կարապետյանը։
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթամշակութային ծրագրերի համակարգող Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ գործակալությունը և նրա համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հետևողական են արցախցի երեխաների և երիտասարդների համար կրթական նոր հնարավորություններ ստեղծելու հարցում, հատկապես այս իրողություններում, երբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով խախտված են Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար ազատություններն ու իրավունքները, այդ թվում՝ կրթություն ստանալու իրավունքը։ «Մենք աշխատում ենք տարբեր գործընկերների հետ: Մայիսին անցկացվել է «Մատենա» միջազգային դպրոցի առաջնորդության ծրագիրը, վերջին օրերին մեկնարկել է նաև կրթական «Գեղագիտակ» ծրագիրը, որի շրջանակում արցախցի երեխաների համար կիրականցվեն ճամբարային, ուսուցողական, մարզական նախագծեր։ Մենք նաև հնարավորություն ենք ստեղծել, որպեսզի արցախցի երեխաները կարողանան միանալ Casekey մրցույթին։ Հատկանշական է, որ հենց շրջափակման պայմաններում են արցախցի երեխաները առաջին անգամ միանում այս ծրագրին։ Այսպիսի նախագծերի միջոցով մենք տալիս ենք նոր գիտելիքներ և զարգացնում ենք նոր կարողություններ։ Այսօրվա իրավիճակը պահանջում է ոչ ստանդարտ լուծումներ, այդ թվում՝ տնտեսության մեջ, բիզնես ոլորտում, և հույս ունենք, որ նման դասընթացների միջոցով կկարողանանք ամուր հիմք ստեղծել՝ նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար»,-նշել է Նարինե Աղաբալյանը։

This year, 30 young people from Artsakh will have the opportunity to participate in the CaseKey Business Case Competition. Leading up to the competition, which will take place in November, these youth will participate in a six-month online course. Armenia’s leading specialists and coaches will provide them with knowledge on effective solutions for local and international business cases.
The project to involve Artsakh youth in the CaseKey competition is a joint initiative of the “We Are Our Mountains” territorial development agency and “Nation In Action” organization, which implements the competition.
On June 15, at Stepanakert’s “Our Mountains” center, CaseKey competition co-founders Hovhannes Yeritsyan and Arshak Karapetyan presented the features of the competition to the participants from Artsakh via video call and held the first training session with them.
The purpose of the CaseKey competition is to develop analytical, innovative thinking, and non-standard problem-solving skills. The competition is being held in Armenia for the third year. Despite the blockade of Artsakh by Azerbaijan, young people from Artsakh have the opportunity to participate in the competition for the first time this year.
“The need for non-standard solutions to the problems of business and the country in general was especially felt in Artsakh under the conditions of the blockade. We realized that we must add such a program to our educational initiatives. We are confident that “CaseKey” will not only be personally useful to the youth of Artsakh, but also become a unique investment in the country’s public life in the long term,” said Sona Hovhannisyan, head of educational initiatives of the “We Are Our Mountains” agency.
CaseKey co-founder Karapetyan noted that they had the intention to hold the competition in Artsakh in previous years but were unable to do so due to technical problems. Of course, difficulties exist now as well, in light of the blockade of Artsakh by Azerbaijan, but that was the very reason why they decided to carry out the program — to demonstrate that the blockade cannot hinder the realization of these goals. “In general, it is not common practice to hold such courses and competitions online, because the coaches work individually with each of the participants. But the situation in Artsakh was unique, and so we provided all the necessary infrastructure to be able to involve Artsakh in our work,” said Karapetyan.
Narine Aghabalyan, coordinator of educational and cultural programs of the “We Are Our Mountains” agency, noted that the agency and its co-founder Ruben Vardanyan are consistent in creating new educational opportunities for children and youth in Artsakh, especially in this reality, as Azerbaijan’s blockade of Artsakh has violated the fundamental freedoms and rights of the citizens of the Republic of Artsakh, including the right to education. “We work with different partners. In May, the “Matena” International School’s leadership program was held, and recently, the “Geghagitak” educational program was launched, within which framework camp, educational, and sports projects will be implemented for the children of Artsakh. We have also created an opportunity for Artsakh youth to join the Casekey competition. It is noteworthy that the children of Artsakh participate in this program for the first time under the conditions of the blockade. Through such initiatives, we impart new knowledge and develop novel capabilities. Today’s situation requires non-standard solutions, including in the economy, in the business sector, and we hope that through such courses we will be able to create a solid foundation to face new challenges,” said Aghabalyan.