«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունը շուրջ 200 տոննա չոր սնունդ կտրամադրի Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին հատկացնելու նպատակով
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը շուրջ 200 տոննա բարձր սննդային արժեք ունեցող չոր ...
Արցախցի 30 երիտասարդ այս տարի հնարավորություն կունենա մասնակցելու CaseKey բիզնես խնդիրների լուծման մրցույթին։ Մինչև մրցույթը, որը տեղի է ունենալու նոյեմբերին, արցախցի երիտասարդների համար անցկացվում է վեցամսյա առցանց դասընթաց: Հայաստանի առաջատար մասնագետներն ու քոուչները նրանց կփոխանցեն տեղական և միջազգային բիզնես քեյսերի արդյունավետ լուծումների վերաբերյալ գիտելիքներ:
Արցախցի երիտասարդներին CaseKey բիզնես մրցույթում ներգրավելու ծրագիրը «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության և մրցույթն իրականացնող «Nation in Action» կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությունն է։
Հունիսի 15-ին Ստեփանակերտի «Մեր սարերը» կենտրոնում CaseKey բիզնես մրցույթի համահիմնադիրներ Հովհաննես Երիցյանը և Արշակ Կարապետյանը արցախցի մասնակիցներին տեսակապի միջոցով ներկայացրել են մրցույթի առանձնահատկություններն ու նրանց հետ անցկացրել առաջին դասընթացը։
CaseKey բիզնես քեյսերի լուծման մրցույթի նպատակն է զարգացնել վերլուծական, նորարարական մտածողությունը և ոչ ստանդարտ խնդիրների լուծման հմտությունները: Մրցույթը Հայաստանում իրականացվում է արդեն երրորդ տարին։ Չնայած Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմանը՝ արցախցի երիտասարդներն այս տարի առաջին անգամ հնարավորություն ունեն մասնակցելու մրցույթին։
«Բիզնեսի, առհասարակ երկրում առաջացած խնդիրների ոչ ստանդարտ լուծումների կարիքն Արցախում հատկապես զգացվեց շրջափակման պայմաններում։ Հասկացանք, որ մեր կրթական նախաձեռնությունների շարքում անպայման պետք է ավելացնենք այսպիսի ծրագիր։ Վստահ ենք, որ «CaseKey»-ը ոչ միայն անձնապես է օգտակար լինելու արցախցի երիտասարդներին, այլ նաև երկարաժամկետ կտրվածքում դառնալու է յուրօրինակ ներդրում երկրի հասարակական կյանքում»,- ասել է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթական նախաձեռնությունների ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը։
«CaseKey»-ի համահիմնադիր Արշակ Կարապետյանը նշել է, որ մրցույթն Արցախում անցկացնելու մտադրություն ունեին նաև նախկինում, սակայն չէին կարողանում իրականացնել տեխնիկական խնդիրների պատճառով։ Դժվարություններ, իհարկե, կան նաև հիմա՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը, բայց որոշվել է նաև հենց այդ պատճառով ծրագիրն անպայման իրականացնել՝ ցույց տալու համար, որ շրջափակումը չի կարող խոչընդոտել նպատակների իրականացմանը: «Ընդհանրապես աշխարհում ընդունված չէ, որ այսպիսի դասընթաց-մրցույթներն առցանց լինեն, քանի որ քոուչներն անհատապես են աշխատում մասնակիցներից յուրաքանչյուրի հետ։ Բայց Արցախի իրավիճակը յուրահատուկ էր, և մենք ամեն պայման ապահովեցինք, որ կարողացանք Արցախը ևս ներգրավել մեր աշխատանքներում»,- ասել է Արշակ Կարապետյանը։
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կրթամշակութային ծրագրերի համակարգող Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ գործակալությունը և նրա համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը հետևողական են արցախցի երեխաների և երիտասարդների համար կրթական նոր հնարավորություններ ստեղծելու հարցում, հատկապես այս իրողություններում, երբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով խախտված են Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների հիմնարար ազատություններն ու իրավունքները, այդ թվում՝ կրթություն ստանալու իրավունքը։ «Մենք աշխատում ենք տարբեր գործընկերների հետ: Մայիսին անցկացվել է «Մատենա» միջազգային դպրոցի առաջնորդության ծրագիրը, վերջին օրերին մեկնարկել է նաև կրթական «Գեղագիտակ» ծրագիրը, որի շրջանակում արցախցի երեխաների համար կիրականցվեն ճամբարային, ուսուցողական, մարզական նախագծեր։ Մենք նաև հնարավորություն ենք ստեղծել, որպեսզի արցախցի երեխաները կարողանան միանալ Casekey մրցույթին։ Հատկանշական է, որ հենց շրջափակման պայմաններում են արցախցի երեխաները առաջին անգամ միանում այս ծրագրին։ Այսպիսի նախագծերի միջոցով մենք տալիս ենք նոր գիտելիքներ և զարգացնում ենք նոր կարողություններ։ Այսօրվա իրավիճակը պահանջում է ոչ ստանդարտ լուծումներ, այդ թվում՝ տնտեսության մեջ, բիզնես ոլորտում, և հույս ունենք, որ նման դասընթացների միջոցով կկարողանանք ամուր հիմք ստեղծել՝ նոր մարտահրավերներին դիմագրավելու համար»,-նշել է Նարինե Աղաբալյանը։

Oставаться в селе может быть не ограничением, а возможностью: Крылья для всех
Мери родилась и живёт в селе Хот, в составе Татевской объединённой общины. В 17 лет она одна из тех, чьи ...
30 молодых людей из Арцаха этом году получат возможность участвовать в конкурсе по решению бизнес-задач CaseKey. До конкурса, который состоится в ноябре, для арцахской молодёжи проводится шестимесячный онлайн курс. Ведущие специалисты и коучи из Армении поделятся с ними знаниями об эффективных решениях местных и международных бизнес-кейсов.
Программа привлечения арцахской молодёжи к бизнес-конкурсу CaseKey является совместной инициативой агентства территориального развития «Мы – наши горы» и проводящей конкурс организацией “Nation in Action”.
15 июня в степанакертском центре «Наши горы» соучредители бизнес-конкурса CaseKey Ованнес Ерицян и Аршак Карапетян по видеосвязи представили арцахским участникам особенности конкурса и провели с ними первый курс.
Цель конкурса по решению бизнес-кейсов CaseKey – развивать аналитическое, инновационное мышление и способности к нестандартному решению проблем. Конкурс по решению бизнес-задач CaseKey проводится в Армении уже третий год. Несмотря на блокаду Арцаха со стороны Азербайджана, молодёжь Арцаха в этом году впервые имеет возможность участвовать в конкурсе.
«Потребность в нестандартных решениях проблем, возникающих в бизнесе и вообще в стране, особенно остро проявилась в Арцахе в условиях блокады. Мы поняли, что в ряду наших образовательных инициатив обязательно нужно добавить такие проекты. Мы уверены, что конкурс CaseKey не только сам по себе будет полезен арцахской молодёжи, но и в долгосрочной перспективе станет своеобразным вкладом в общественную жизнь страны», — сказала руководитель образовательных инициатив агентства «Мы – наши горы» Сона Ованнесян.
Соучредитель CaseKey Аршак Карапетян отметил, что намерение провести конкурс в Арцахе у них было и прежде, однако у них не получалось это реализовать по техническим причинам. Трудности, конечно, есть и сейчас, учитывая блокаду Арцаха со стороны Азербайджана, но решено также по этой причине обязательно провести программу, чтобы показать, что блокада не может быть препятствием для реализации целей. «Вообще в мире не принято, чтобы такие курсы и конкурсы проводились в онлайн режиме, поскольку коучи работают с каждым из участников в индивидуальном порядке. Но ситуация в Арцахе уникальна, и мы обеспечили все условия, чтобы суметь вовлечь и Арцах в нашу работу», — сказал Аршак Карапетян.
Координатор культурно-образовательных программ агентства «Мы – наши горы» Нарине Агабалян отметила, что агентство и его соучредитель Рубен Варданян последовательно создают новые образовательные возможности для арцахских детей и молодежи, особенно в нынешних реалиях, когда вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана нарушаются основополагающие свободы и права граждан Арцаха, в том числе право на получение образования.
«Агентство работает с различными международными партнерами. В мае состоялась программа лидерства Международной школы «Матена», а в последние дни стартовала также образовательная программа «Гехагитак», в рамках которой для детей Арцаха будут реализованы лагерные, образовательные и спортивные проекты. Мы также создали возможность, чтобы дети Арцаха присоединились к конкурсу CaseKey. Примечательно, что именно в условиях блокады дети Арцаха впервые присоединяются к этой программе. Посредством таких проектов мы даем новые знания и развиваем новые способности. Сегодняшняя ситуация требует нестандартных решений, в том числе в экономике, в сфере бизнеса, и мы надеемся, что с помощью таких курсов мы сможем создать прочную основу для противостояния новым вызовам», — отметила Нарине Агабалян.