ԱՌԱՋԻՆ ԱՆՀՐԱԺԵՇՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՑԱՂԱՅԻՆ ԱՊՐԱՆՔՆԵՐ ՏԱԹԵՎ ՀԱՄԱՅՆՔՈՒՄ ԲՆԱԿՎՈՂ ԱՐՑԱԽՑԻՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
Արցախից բռնի տեղահանված և Հայաստանում բնակություն հաստատած քաղաքացիներից շատերն արագ տեղահանման պատճառով չեն ...
Արցախի բնիկ ժողովրդի բռնի տեղահանումը վտանգել է նրա հարուստ մշակութային ժառանգության, Արցախի ժողովրդի ինքնության պահպանումը։
Այս նախագծի նպատակն է ստեղծել համապարփակ էլեկտրոնային հարթակ՝ նվիրված Արցախի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու տարածմանը։
Հարթակը կծառայի որպես կենտրոնական շտեմարան Արցախի բարբառի, մշակութային ավանդույթների, բանավոր պատմությունների և պրակտիկաների փաստագրման, պահպանման և փոխանակման համար. Հեշտացնելով դրանց հասանելիությունը հետազոտողների, մանկավարժների և հանրության համար՝ մենք նպատակ ունենք ապահովելու այս մշակութային ժառանգության պահպանումը ապագա սերունդների համար:

«Карьерный навигатор» — это семидневная профориентационная программа, разработанная фондом «Мы – Наши горы» ...
Принудительное выселение коренного населения Арцаха поставило под угрозу сохранение богатого культурного наследия и национальной идентичности его народа.
Цель данного проекта — создание всеобъемлющей электронной платформы, посвященной сохранению и распространению нематериального культурного наследия Арцаха.
Платформа станет центральным хранилищем для документации, сохранения и обмена данными о диалектах, культурных традициях, устной истории и практиках Арцаха. Предоставляя доступ к этим материалам исследователям, педагогам и широкой аудитории, проект нацелен на обеспечение сохранения этого наследия для будущих поколений.