«Շրջափակման հետևանքով Արցախի տնտեսության կորուստները» գնահատման զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ընդհանուր ֆինանսատնտեսական կորուստներն Արցախի համար կազմում են օրական առնվազն 753 մլն դրամ (1.9 մլն ԱՄՆ դոլար): Զեկույցը պատրաստվել է հանրային ֆինանսների կառավարման միջազգային խորհրդատու Վարդան Արամյանի գլխավորած տնտեսագետների մասնագիտական խմբի կողմից՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության և նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պատվերով:
Այսօր Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար, «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, զեկույցի մասնագիտական խմբի ղեկավար, հանրային ֆինանսների կառավարման միջազգային խորհրդատու Վարդան Արամյանը և խմբի անդամ, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը տնտեսական ոլորտը լուսաբանող լրագրողներին են ներկայացրել փաստաթուղթը և խոսել դրա նշանակության մասին: Ռուբեն Վարդանյանն ու Գրիգորի Մարտիրոսյանը Ստեփանակերտից միացել են տեսակամրջի միջոցով:
Ողջունելով Երևանում զեկույցի քննարկումը՝ Գրիգորի Մարտիրոսյանը հույս է հայտնել, որ լրագրողների կողմից հանրության լայն շրջանակներին կներկայացվեն ոչ միայն թվերը, այլև այն իրողությունը, որն այդ թվերի հետևում է։ «Արդեն 108 օր է՝ Արցախը գտնվում է շրջափակման մեջ, եւ շրջափակումն իսկապես Արցախի տնտեսության բոլոր ոլորտների վրա, առանց բացառության, թողել է բացասական հետեւանքներ։ Այդ ազդեցությունը կարելի է քայքայիչ անվանել, եւ շատ դժվար կլինի ապագայում վերականգնել Արցախի տնտեսությունը: Այս զեկույցը մասնագիտական փաստաթուղթ է եւ արժեքավոր է նրանով, որ հստակ մեթոդաբանությամբ, մասնագիտական հաշվարկների, գնահատականների միջոցով ներկայացնում է, թե ինչ չափով է վնաս կրել Արցախի տնտեսությունը»,-նշել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Զեկույցի մասնագիտական խմբի ղեկավար Վարդան Արամյանի խոսքով՝ փաստաթուղթն ուղղված է ամբողջ աշխարհին, քանի որ շրջափակման, հումանիտար ճգնաժամի մասին խոսելիս աշխարհին, միջազգային հանրությանը նաև «չափողական» ցուցանիշներ պետք է ներկայացվեն: «Մենք այս փաստաթղթով փորձել ենք այդ հարցի պատասխանը տալ. կոնկրետ, առարկայական ներկայացնել, որպեսզի բոլոր այն մարդիկ, որոնք արցախցու ճակատագրով մտահոգ են, փորձում են միջազգային հանրության համար կամ այլ տեղերում ներկայացնել խնդիրը, ունենան մասնագիտական հաշվարկ։ Սա նաեւ պատասխան է Ադրբեջանին, քանի որ եթե փորձեն հերքել իրողությունները, ստիպված են լինելու բացատրել, թե արձանագրված թվերից որ մեկի հետ համաձայն չեն»,-ընդգծել է Վարդան Արամյանը։
Նա նշել է, որ զեկույցում գնահատվել են ՀՆԱ-ի կորուստները, սոցիալական լրացուցիչ ծախսերն ու բյուջեի հարկերի կորուստները, ինչը թույլ է տվել համապարփակ պատկերացում կազմել շրջափակման սոցիալ-տնտեսական հետևանքների և ստեղծված ճգնաժամի պայմաններում ֆինանսական կորուստների վերաբերյալ։ Ակնհայտ է, որ որքան երկար տևի շրջափակումը, այնքան հասցված վնասի ցուցանիշներն աճելու են, քանի որ շրջափակման յուրաքանչյուր լրացուցիչ օր ավելի մեծ հարված է հասցնում Արցախի տնտեսական պոտենցիալին, հետևապես, գնահատված ծախսերին և դրանց մուլտիպլիկատիվ էֆեկտներին ավելանում են ՀՆԱ պոտենցիալի վերականգնման ծախսերը:
Ցնցումներից խուսափելու համար կարևորվել է անհրաժեշտ բուֆերների ստեղծումը, մասնավորապես՝ էներգիայի լրացուցիչ, այլընտրանքային աղբյուրների ստեղծում, առաջին անհրաժեշտության պարենային պաշարների, վառելիքային պաշարների, առաջին անհրաժեշտության դեղորայքային պաշարների ձևավորում և այս ամենի պահուստավորման համար նոր ենթակառուցվածքների ապահովում:
Զեկույցի պատվիրատու, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ շրջափակման առաջին օրվանից փորձ էր արվում ոչ միայն օպերատիվ արձագանքել խնդիրներին, այլ նաև հասկանալ իրավիճակը երկարաժամկետ հեռանկարում: «Հետեւողական աշխատանք էր պահանջվում աշխարհին ներկայացնելու համար, որ դա ոչ միայն սննդի կամ էլեկտրաէներգիայի խնդիր է, այլ հասարակության, պետության ապագայի հետ կապված խորքային ճգնաժամ: Այս աշխատանքն առաջին քայլն է շատ կարեւոր քննարկումների ուղղությամբ, որոնք, ցավոք, թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում շատ քիչ են ծավալվում եւ բավարար չեն, մինչդեռ իրավիճակի թափանցիկ, ճշգրիտ ախտորոշումն ու վերլուծությունը շատ կարեւոր է մեր առջեւ ծառացած սուր հարցերի պատասխանները գտնելու համար: Առանց նման աշխատանքի մենք չենք կարող արդյունավետ լուծումներ գտնել մեր առջեւ ծառացած մարտահրավերների համար»,-ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը:

Согласно оценочному отчёту «Потери экономики Арцаха вследствие блокады», общие финансовые и экономические потери Арцаха вследствие блокады Арцаха со стороны Азербайджана составляют не менее 753 миллионов драмов (1,9 миллиона долларов США) в день. Доклад подготовлен профессиональной группой экономистов во главе с международным консультантом по управлению общественными финансами Варданом Арамяном по заказу правительства Республики Арцах и бывшего Государственного министра Рубена Варданяна.
Сегодня бывший Государственный министр Республики Арцах, соучредитель территориального агентства «Мы – наши горы» Рубен Варданян, руководитель подготовившей доклад профессиональной группы, международный консультант по управлению общественными финансами Вардан Арамян и член группы, руководитель Арцахских проектов агентства «Мы – наши горы» Григорий Мартиросян представили освещающим экономическую сферу журналистам документ и рассказали о его значении. Рубен Варданян и Григорий Мартиросян подключились из Степанакерта посредством видеосвязи.
Приветствуя обсуждение доклада в Ереване, Григорий Мартиросян выразил надежду, что журналисты представят широкой общественности не только цифры, но и стоящую за этими цифрами действительность. «Уже 108 дней Арцах находится в блокаде, и блокада действительно оставила негативные последствия на всех без исключения отраслях экономики Арцаха. Это влияние можно назвать разрушительным, и впоследствии очень сложно будет восстановить экономику Арцаха. Этот отчёт является профессиональным документом, и он ценен тем, что посредством профессиональных, проведённых по четкой методологии расчётов и полученных на их основе оценок показан размер нанесённого экономике Арцаха ущерба», — отметил Григорий Мартиросян.
По словам руководителя профессиональной группы Вардана Арамяна, документ обращён ко всему миру, потому что, говоря миру и международному сообществу о блокаде и гуманитарном кризисе, следует также предъявлять «измеримые» показатели. «Мы этим документом попытались ответить на этот запрос: представить ситуацию конкретно, предметно, чтобы все те люди, которые обеспокоены судьбой арцахцев, пытаются показать проблему международному сообществу или где-то еще, имели профессиональные расчёты. Это тоже ответ Азербайджану, потому что, если они попытаются опровергнуть факты, им придется объяснить, с какой из зафиксированных цифр они не согласны», — подчеркнул Вардан Арамян.
Он отметил, что в отчёте оценены потери ВВП, дополнительные социальные расходы и недобор бюджета по линии налогов, что позволило создать комплексное представление о социально-экономических последствиях блокады и финансовых потерях в условиях создавшегося кризиса. Очевидно, что чем дольше продлится блокада, тем больше возрастут показатели нанесённого ущерба, поскольку каждый дополнительный день блокады наносит ещё больший удар по экономическому потенциалу Арцаха, следовательно, прибавляет к оцененным расходам и к их мультипликативному эффекту расходы на восстановление потенциала ВВП.
Для того, чтобы избежать потрясений, подчёркнута важность создания необходимых буферов, в частности, создание дополнительных альтернативных источников энергии, формирование продовольственных запасов первой необходимости, запасов топлива, запасов медикаментов первой необходимости и строительство новой инфраструктуры для обеспечения складирования всего этого.
Заказчик доклада, бывший Госминистр Арцаха Рубен Варданян отметил, что с первого дня блокады они старались не только оперативно реагировать на проблемы, но и понимать долгосрочные последствия ситуации.
«Требовалось вести последовательную работу, чтобы представлять миру, что блокада – это не только проблемы питания или электроэнергии, а глубинный кризис, связанный с будущим государства и общества. Эта работа – первый шаг в направлении очень важных обсуждений, которых, к сожалению, ведётся мало и в Армении, и в Арцахе, и которых недостаточно, между тем, прозрачная, точная диагностика и анализ ситуации очень важны, чтобы найти ответы на стоящие перед нами острые вопросы. Без подобной работы мы не можем найти эффективные решения стоящих перед нами задач», — подчеркнул Рубен Варданян.