Արցախցի երիտասարդ երաժիշտները ստացան պլանշետներ՝ իրենց մասնագիտական կրթությունը շարունակելու համար
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն ու Հովարդ Կարագյոզյան բժշկական բարեգործական հիմնադրամը ...
Այսօր՝ մարտի 3-ին, Կարմիր խաչի երևանյան գրասենյակի մոտ տեղի ունեցավ ակցիա, որի նպատակն էր պահանջ ներկայացնել ԿԽՄԿ-ին անհապաղ այցելել արդեն 14 օր հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանին, որի կյանքին վտանգ է սպառնում:
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության և «Արցախ» միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ակցիայի ընթացքում պաշտոնապես ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակին հանձնվեց Բաց նամակ՝ ուղղված ԿԽՄԿ նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին։ Նամակին միացել է շուրջ 40 հասարակական կազմակերպություն։
Բաց նամակում մասնավորապես նշվում է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածված լուսանկարներում Ռուբեն Վարդանյանի դեմքին տեսանելի են վնասվածքներ և խոշտանգումների բացահայտ հետքեր։
Նամակում ընդգծվում է ԿԽՄԿ-ի առանձնահատուկ դերը՝ գերիների իրավունքների պաշտպանության և խոշտանգումների կանխման գործում. «ԿԽՄԿ-ն ունի բացառիկ մանդատ բանտարկյալների պաշտպանության ոլորտում։ Հետևաբար, Ձեր միջամտությունն այս իրավիճակում ոչ միայն արդարացված է, այլև անհրաժեշտ։ Ձեր դերը հատկապես կարևոր է քաղաքական շարժառիթներով դատվող բանտարկյալների նկատմամբ վերաբերմունքի մշտադիտարկման և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների կանխարգելման գործում, ինչը Ժնևի կոնվենցիաների հիմնարար սկզբունքն է։ Հավատացած ենք, որ այս հարցը կդիտարկվի որպես հրատապ խնդիր, և անհապաղ գործողություններ կձեռնարկվեն՝ կանխելու հնարավոր ողբերգական հետևանքները»։
Ակցիայի ընթացքում «Արցախ» միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը հայտարարեց, որ Բաքվում կեղծ ու ապօրինի կերպով դատապարտվող մեր հայրենակիցները, առերեսվում են տեսանելի ու անտեսանելի դաժան զրկանքների՝ զուտ հայ լինելու և իրենց ժողովրդի ազատություններն ու իրավունքները պաշտպանելու համար։ Նա ընդգծեց, որ «հրատապ խնդիրներից մեկը Ռուբեն Վարդանյանի կյանքի փրկությունն է՝ հացադուլի դադարեցման և դրա պատճառների վերացման միջոցով»:
«Իհարկե, այստեղ գլխավոր անելիքը ՀՀ պետական ինստիտուտներինն է, սակայն մեր հանրային խոսքն ու գործողությունները կարևոր նշանակություն ունեն թե՛ տեղական և թե՛ միջազգային դերակատարների վրա ճնշում գործադրելու հարցում, որը կարող է աստիճանաբար վերածվել Ալիևի հանդեպ ճնշման»,-նշեց Բեգլարյանը:

Today, on March 3, a demonstration took place near the Yerevan office of the Red Cross, aimed at demanding the ICRC to immediately visit Ruben Vardanyan, who has been on hunger strike for 14 days and whose life is in danger.
During the demonstration initiated by the “We are Our Mountains” Development Agency and “Artsakh” Union, an Open Letter addressed to ICRC President Mirjana Spoljaric Egger was officially handed to the ICRC Yerevan office. About 40 non-governmental organizations have joined the letter.
The Open Letter particularly notes that photos distributed by Azerbaijani media show visible injuries and clear signs of torture on Ruben Vardanyan’s face.
The letter emphasizes the ICRC’s special role in protecting prisoners’ rights and preventing torture:
“ The ICRC has exclusive mandate in the field of prisoner protection. Therefore, your intervention in this situation is not only justified but also essential. Your role is particularly critical in monitoring the treatment of prisoners prosecuted on political grounds and preventing violations of international humanitarian law, which is a fundamental principle of the Geneva Conventions.
We trust that this issue will be treated with the utmost urgency and that immediate action will be taken to prevent potentially tragic consequences.”
During the demonstration, Artak Beglaryan, President of the “Artsakh” Union, stated that our compatriots who are falsely and illegally convicted in Baku are subjected to visible and invisible forms of cruel deprivation solely for being Armenian and for defending the freedoms and rights of their people. He emphasized that “one of the urgent issues is saving Ruben Vardanyan’s life by ending his hunger strike and eliminating its causes.”
“Of course, the primary responsibility lies with the state institutions of the Republic of Armenia, but our public voice and actions are important in putting pressure on both local and international actors, which can gradually transform into pressure on Aliyev,” noted Beglaryan.