Արցախցի երիտասարդ երաժիշտները ստացան պլանշետներ՝ իրենց մասնագիտական կրթությունը շարունակելու համար
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունն ու Հովարդ Կարագյոզյան բժշկական բարեգործական հիմնադրամը ...
Այսօր՝ մարտի 3-ին, Կարմիր խաչի երևանյան գրասենյակի մոտ տեղի ունեցավ ակցիա, որի նպատակն էր պահանջ ներկայացնել ԿԽՄԿ-ին անհապաղ այցելել արդեն 14 օր հացադուլի մեջ գտնվող Ռուբեն Վարդանյանին, որի կյանքին վտանգ է սպառնում:
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության և «Արցախ» միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած ակցիայի ընթացքում պաշտոնապես ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակին հանձնվեց Բաց նամակ՝ ուղղված ԿԽՄԿ նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին։ Նամակին միացել է շուրջ 40 հասարակական կազմակերպություն։
Բաց նամակում մասնավորապես նշվում է, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածված լուսանկարներում Ռուբեն Վարդանյանի դեմքին տեսանելի են վնասվածքներ և խոշտանգումների բացահայտ հետքեր։
Նամակում ընդգծվում է ԿԽՄԿ-ի առանձնահատուկ դերը՝ գերիների իրավունքների պաշտպանության և խոշտանգումների կանխման գործում. «ԿԽՄԿ-ն ունի բացառիկ մանդատ բանտարկյալների պաշտպանության ոլորտում։ Հետևաբար, Ձեր միջամտությունն այս իրավիճակում ոչ միայն արդարացված է, այլև անհրաժեշտ։ Ձեր դերը հատկապես կարևոր է քաղաքական շարժառիթներով դատվող բանտարկյալների նկատմամբ վերաբերմունքի մշտադիտարկման և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների կանխարգելման գործում, ինչը Ժնևի կոնվենցիաների հիմնարար սկզբունքն է։ Հավատացած ենք, որ այս հարցը կդիտարկվի որպես հրատապ խնդիր, և անհապաղ գործողություններ կձեռնարկվեն՝ կանխելու հնարավոր ողբերգական հետևանքները»։
Ակցիայի ընթացքում «Արցախ» միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը հայտարարեց, որ Բաքվում կեղծ ու ապօրինի կերպով դատապարտվող մեր հայրենակիցները, առերեսվում են տեսանելի ու անտեսանելի դաժան զրկանքների՝ զուտ հայ լինելու և իրենց ժողովրդի ազատություններն ու իրավունքները պաշտպանելու համար։ Նա ընդգծեց, որ «հրատապ խնդիրներից մեկը Ռուբեն Վարդանյանի կյանքի փրկությունն է՝ հացադուլի դադարեցման և դրա պատճառների վերացման միջոցով»:
«Իհարկե, այստեղ գլխավոր անելիքը ՀՀ պետական ինստիտուտներինն է, սակայն մեր հանրային խոսքն ու գործողությունները կարևոր նշանակություն ունեն թե՛ տեղական և թե՛ միջազգային դերակատարների վրա ճնշում գործադրելու հարցում, որը կարող է աստիճանաբար վերածվել Ալիևի հանդեպ ճնշման»,-նշեց Բեգլարյանը:

Новогодний сюрприз бенефициарам программы «Крылья-Гюмри
Агентство развития «Мы — наши горы» 26 декабря организовало праздничное мероприятие в Доме Айордац в ...
Сегодня, 3 марта, возле ереванского офиса Красного Креста состоялась акция с требованием к МККК немедленно посетить Рубена Варданяна, объявившего 14 дней назад голодовку, и жизни которого сейчас угрожает опасность.
В ходе акции, инициированной Агентством развития «Мы – наши горы» и Союзом «Арцах», в ереванский офис МККК было официально передано Открытое письмо, адресованное президенту МККК Мирьяне Сполярич Эггер. К письму присоединилось около 40 общественных организаций.
В Открытом письме, в частности, отмечается, что на фотографиях, распространяемых азербайджанскими СМИ, на лице Рубена Варданяна видны повреждения и явные следы пыток.
В письме подчеркивается особая роль МККК в деле защиты прав заключенных и предотвращения пыток: «МККК имеет исключительный мандат в области защиты заключенных. Следовательно, ваше вмешательство в эту ситуацию не только оправдано, но и необходимо. Ваша роль особенно важна в отслеживании обращения с политическими заключенными и предотвращении нарушений международного гуманитарного права, что является фундаментальным принципом Женевских конвенций. Мы уверены, что этот вопрос будет рассмотрен как неотложная проблема, и будут предприняты немедленные действия для предотвращения возможных трагических последствий».
В ходе акции председатель Союза «Арцах» Артак Бегларян заявил, что наши соотечественники, ложно и незаконно осужденные в Баку, сталкиваются с видимыми и невидимыми жестокими лишениями исключительно лишь за то, что они армяне и защищают свободы и права своего народа. Он подчеркнул, что «одной из неотложных проблем является спасение жизни Рубена Варданяна путем прекращения голодовки и устранения ее причин».
«Конечно, основная ответственность лежит на государственных институтах РА, но наш общественный голос и действия важны для оказания давления как на местных, так и на международных акторов, что может постепенно превратиться в давление на Алиева», – отметил Бегларян.