Տարեմուտի անակնկալ «Թևեր-Գյումրի» ծրագրի շահառուներին
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը «Թևեր-Գյումրի» ծրագրի շահառու երեխաների ու նրանց ծնողների ...
Leaders2Leaders ծրագրի 25 մասնակիցներ ստացան հավաստագրեր։
«Leaders2Leaders»-ը շարունակական զարգացման ծրագիր է՝ նախատեսված Արցախից բռնի տեղահանված ապագա առաջնորդների համար։
Դեռևս Արցախի շրջափակման օրերին, «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը և «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցը նախաձեռնեցին և իրականացրեցին «Առաջնորդում և մոտիվացիա» ծրագրը՝ նախատեսված Արցախի Հանրապետության հանրային և մասնավոր ոլորտների առաջնորդների համար։ Ծրագիրը շարունակվեց անգամ Արցախի շրջափակման պայմաններում՝ առցանց եղանակով։
Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքից բռնի տեղահանումից հետո, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նախաձեռնությամբ, համագործակցող փորձագետների, ինչպես նաև «Մատենա» միջազգային դպրոցի, Հայաստանում Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանների հայ շրջանավարտների համատեղ ջանքերով, ծրագիրը շարունակվեց արդեն Հայաստանում և ստացավ Leaders2Leaders անվանումը։
«Այս ծրագիրը լիովին համապատասխանում է Ռուբեն Վարդանյանի մոտեցումներին, տեսլականին։ Հատկապես հիմա, երբ Ռուբենը Բաքվում գերության մեջ է, մեզ համար կարևոր է պահել այդ ծրագրի ոգին և զարգացնել այն։ Համոզված եմ, որ ծրագրին մասնակցությունը ձեզ տվել է նոր գիտելիքներ, ինչու չէ, նաև վստահություն և նոր հասարակական հարաբերություններում ձեր դերը գտնելու կարողություն», -շահառուներին դիմելով նշեց «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Ծրագրի մոդուլների ընթացքում ապագա առաջնորդները մասնագետների օգնությամբ զարգացնում են իրենց առաջնորդության որակներն ու մասնագիտական կարողությունները, ձեռք բերում փափուկ հմտություններ, փորձում վերականգնվել հոգեբանական աջակցության միջոցով, ինչպես նաև ստանում Հայաստանում առաջատար մասնագետների և գործատուների հետ կապեր ստեղծելու հնարավորություն։
«Տեղահանվելուց հետո, երբ ընդունվեցի աշխատանքի և նշանակվեցի ղեկավար պաշտոնում, առաջին 6 ամիսն անընդհատ մտածում էի, որ չեմ կարողանա արդարացնել, պիտի թողնեմ աշխատանքս: Ինքնավստահությունս շատ ցածր էր, սակայն այս դասընթացների շնորհիվ նախ հոգեբանական խնդիրներս հաղթահարեցի, հետո ձեռք բերեցի ինքնավստահություն։ Այսօր արդեն հաջողություններ ունեմ աշխատանքում», -խոստովանում է ծրագրի մասնակից Կրիստինա Սարգսյանը։
«Բացի հմտություններ և կարողություններ ձեռք բերելուց, մենք հասկացանք, որ մեծ թիմ ենք։ Ես զգում եմ, որ այս ծրագիրն այն պատվանդանն է, որը մեզ թույլ կտա մեծ գործեր անել, թռիչք կատարել։ Կցանկանայի,որ այն շարունակական լիներ», —ասում է ծրագրի մասնակից Ամալյա Գրիգորյանը։
Ծրագրի համակարգող, Կրթական նախաձեռնությունների և մարդկային կապիտալի զարգացման ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը վստահեցրեց, որ գործակալությունը կընդառաջի ծրագրի շահառուների ցանկությանը և կշարունակի ծրագիրը նոր մոդուլներով և ավելի հավակնոտ ծրագրերով ։

Агентство «Мы – наши горы» реализует проекты неотложного решения приоритетных жизненных потребностей населения Арцаха
В условиях полной блокады Арцаха агентство территориального развития «Мы – наши горы» инициировало и уже ...
25 участников программы Leaders2Leaders получили сертификаты. «Leaders2Leaders» – это программа непрерывного развития для будущих лидеров, насильственно перемещенных из Арцаха.
Еще во время блокады Арцаха, основатель агентства территориального развития «Мы- наши горы» Рубен Варданян и международная школа лидерства и профессионального развития «Матена» инициировали и реализовали программу «Лидерство и мотивация» для лидеров государственного и частного секторов Республики Арцах. Программа продолжалась даже в условиях блокады – в онлайн-формате.
После насильственного перемещения народа Арцаха с его исторической родины, по инициативе агентства «Мы- наши горы», совместными усилиями сотрудничающих экспертов, а также международной школы «Матена» и выпускников Гарвардского и Оксфордского университетов из Армении, программа была продолжена уже в Армении и получила название Leaders2Leaders.
«Эта программа полностью соответствует подходам и видению Рубена Варданяна. Особенно сейчас, когда Рубен находится в плену в Баку, для нас важно сохранить дух этой программы и развивать ее. Я уверен, что участие в программе дало вам новые знания, а возможно, и уверенность и возможность найти свою роль в новых общественных отношениях», — обратился к бенефициарам генеральный директор агентства развития «Мы- наши горы» Григорий Мартиросян.
В ходе модулей программы будущие лидеры при помощи специалистов развивают свои лидерские качества и профессиональные способности, приобретают мягкие навыки, пытаются восстановиться посредством психологической поддержки, а также получают возможность создания связей с ведущими специалистами и работодателями Армении.
«После переселения, устроившись на работу, я была назначена на руководящую должность. В первые 6 месяцев я постоянно думала, что мне не удастся оправдать ожидания и я буду вынуждена уволиться. Моя самооценка была очень низкой, однако благодаря данным курсам я для начала преодолела психологические проблемы, а затем обрела уверенность в себе. Сегодня у меня уже есть успехи в работе», — признается участница программы Кристина Саргсян.
«Помимо приобретения навыков и способностей, мы поняли, что мы – большая команда. Я чувствую, что эта программа – тот фундамент, который позволит нам совершить большие дела, сделать рывок. Я хотела бы, чтобы программа была непрерывной», — говорит участница программы Амалия Григорян.
Координатор программы, руководитель образовательных инициатив и развития человеческого капитала Сона Оганесян заверила, что агентство пойдет навстречу желанию бенефициаров и продолжит программу новыми модулями и более амбициозными проектами.