Տարեմուտի անակնկալ «Թևեր-Գյումրի» ծրագրի շահառուներին
«Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալությունը «Թևեր-Գյումրի» ծրագրի շահառու երեխաների ու նրանց ծնողների ...
Leaders2Leaders ծրագրի 25 մասնակիցներ ստացան հավաստագրեր։
«Leaders2Leaders»-ը շարունակական զարգացման ծրագիր է՝ նախատեսված Արցախից բռնի տեղահանված ապագա առաջնորդների համար։
Դեռևս Արցախի շրջափակման օրերին, «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության հիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը և «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցը նախաձեռնեցին և իրականացրեցին «Առաջնորդում և մոտիվացիա» ծրագրը՝ նախատեսված Արցախի Հանրապետության հանրային և մասնավոր ոլորտների առաջնորդների համար։ Ծրագիրը շարունակվեց անգամ Արցախի շրջափակման պայմաններում՝ առցանց եղանակով։
Արցախի ժողովրդի՝ իր պատմական հայրենիքից բռնի տեղահանումից հետո, «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության նախաձեռնությամբ, համագործակցող փորձագետների, ինչպես նաև «Մատենա» միջազգային դպրոցի, Հայաստանում Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանների հայ շրջանավարտների համատեղ ջանքերով, ծրագիրը շարունակվեց արդեն Հայաստանում և ստացավ Leaders2Leaders անվանումը։
«Այս ծրագիրը լիովին համապատասխանում է Ռուբեն Վարդանյանի մոտեցումներին, տեսլականին։ Հատկապես հիմա, երբ Ռուբենը Բաքվում գերության մեջ է, մեզ համար կարևոր է պահել այդ ծրագրի ոգին և զարգացնել այն։ Համոզված եմ, որ ծրագրին մասնակցությունը ձեզ տվել է նոր գիտելիքներ, ինչու չէ, նաև վստահություն և նոր հասարակական հարաբերություններում ձեր դերը գտնելու կարողություն», -շահառուներին դիմելով նշեց «Մենք ենք մեր սարերը» զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Ծրագրի մոդուլների ընթացքում ապագա առաջնորդները մասնագետների օգնությամբ զարգացնում են իրենց առաջնորդության որակներն ու մասնագիտական կարողությունները, ձեռք բերում փափուկ հմտություններ, փորձում վերականգնվել հոգեբանական աջակցության միջոցով, ինչպես նաև ստանում Հայաստանում առաջատար մասնագետների և գործատուների հետ կապեր ստեղծելու հնարավորություն։
«Տեղահանվելուց հետո, երբ ընդունվեցի աշխատանքի և նշանակվեցի ղեկավար պաշտոնում, առաջին 6 ամիսն անընդհատ մտածում էի, որ չեմ կարողանա արդարացնել, պիտի թողնեմ աշխատանքս: Ինքնավստահությունս շատ ցածր էր, սակայն այս դասընթացների շնորհիվ նախ հոգեբանական խնդիրներս հաղթահարեցի, հետո ձեռք բերեցի ինքնավստահություն։ Այսօր արդեն հաջողություններ ունեմ աշխատանքում», -խոստովանում է ծրագրի մասնակից Կրիստինա Սարգսյանը։
«Բացի հմտություններ և կարողություններ ձեռք բերելուց, մենք հասկացանք, որ մեծ թիմ ենք։ Ես զգում եմ, որ այս ծրագիրն այն պատվանդանն է, որը մեզ թույլ կտա մեծ գործեր անել, թռիչք կատարել։ Կցանկանայի,որ այն շարունակական լիներ», —ասում է ծրագրի մասնակից Ամալյա Գրիգորյանը։
Ծրագրի համակարգող, Կրթական նախաձեռնությունների և մարդկային կապիտալի զարգացման ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը վստահեցրեց, որ գործակալությունը կընդառաջի ծրագրի շահառուների ցանկությանը և կշարունակի ծրագիրը նոր մոդուլներով և ավելի հավակնոտ ծրագրերով ։

“Our Mountains” center opens in Stepanakert and hosts first discussions
25 participants of the Leaders2Leaders program received certificates. “Leaders2Leaders” is a continuous development program designed for future leaders forcibly displaced from Artsakh.
During the Artsakh blockade, Ruben Vardanyan, founder of the “We are Our Mountains” territorial development agency, and the “Matena” International School of Leadership and Professional Development initiated and implemented the “Leadership and Motivation” program for public and private sector leaders of the Republic of Artsakh. The program continued even under the blockade and was conducted online.
After the forcible displacement of the Artsakh people from their historical homeland, the “We are our Mountains” agency, in collaboration with expert partners, the “Matena” international school, and joint efforts of Harvard and Oxford university Armenian alumni in Armenia, the program continued in Armenia and was renamed Leaders2Leaders.
“This program fully corresponds to Ruben Vardanyan’s approach and vision. Especially now, when Ruben is in captivity in Baku, it is important for us to preserve the spirit of this program and develop it. I am confident that the program’s participation has provided you with new knowledge, and perhaps confidence and the ability to find your role in new social relationships,” said Grigori Martirosyan, Director General of the “We Are Our Mountains” development agency, addressing the beneficiaries.
During the program modules, future leaders develop their leadership qualities and professional capabilities with specialists’ assistance, acquire soft skills, attempt psychological recovery through support, and obtain opportunities to create connections with leading specialists and employers in Armenia.
“After relocation I was hired and appointed to a leadership position, and for the first 6 months I constantly thought I wouldn’t be able to justify expectations and should quit my job. My self-confidence was very low, but thanks to these courses, I first overcame psychological issues, then gained the confidence I needed. Today I already excel in my work,” confesses program participant Kristina Sargsyan.
“Besides acquiring skills and capabilities, we understood that we are a big team. I feel that this program is the platform that will allow us to do great things, to make a leap. I would like it to be continuous,” says program participant Amalya Grigoryan.
Program Coordinator and Educational Initiatives and Human Capital Development Leader Sona Hovhannisyan assured that the agency will take into consideration the beneficiaries’ feedback and continue the program with new modules and more ambitious projects.